een ingenieur van het Kadaster en een plaatsver vanger aan om de LC bij te staan. De Minister van Landbouw stelt een instructie op. De LC is te zien als opvolger van zowel de voorbereidingscommissie als de plaatselijke commissie. Structuurschema voor de landinrichting Een nieuw gegeven voor de toekomstige landinrich tingsactiviteiten is het Structuurschema Landinrich ting. Dit structuurschema is met de gelijktijdig ont worpen structuurschema's voor natuur- en landschap en voor de openluchtrecreatie een input voor de streekplannen. Nadat de structuurschema's de proce dure voor de planologische kernbeslissingen hebben doorlopen, vormen ze een bestuurlijke binding, waar mee Provinciale Staten bij het vaststellen van een streekplan rekening zullen houden. Het Structuurschema Landinrichting fungeert niet al leen als input voor streekplannen, maar is tevens de lange termijn-planning (1985-1995-2005) van de rege ring voor de inrichting van het niet-stedelijke gebied. Welke gebieden voor herinrichting en ruilverkaveling in aanmerking kunnen komen is indicatief aange geven. In totaal 1.200.000 ha, die zijn opgebouwd uit ongeveer 500.000 ha, waarvoor herinrichting is ge wenst op grond van de problematiek die land- en tuin bouw ondervinden, 400.000 ha uit het oogpunt van natuur en landschap en dan nog 300.000 ha waarin een bijdrage kan worden geleverd aan het verstede- lijkingsbeleid. De belangrijkste inrichtingsfactoren zul len blijven: ontsluiting, waterbeheersing, verkaveling en landschapsbouw. Daarbuiten is geen landinrich ting voorzien behoudens een jaarlijks accres van 2000 ha. Om budgettaire reden zal jaarlijks niet meer dan 40.000 ha in uitvoering komen. Door dit indicatieve en limitatieve karakter zal het Structuurschema Landinrichting een dominante fac tor zijn bij de gebiedskeuze voor herinrichting en ruil verkaveling. Alvorens een landinrichtingsproject in voorbereiding kan komen, moet duidelijk zijn, dat de investeringen in nationaal-economisch opzicht een acceptabel ren dement opleveren. De middellange termijnplanning voor de voorbereiding van alle projecten is te vinden in het voorbereidingsschema. Voorbereidingsschema landinrichting De jaarlijkse vaststelling van het voorbereidingssche ma die nu in de wet is opgenomen, komt overeen met de huidige in de praktijk gegroeide werkwijze, doch is aangepast aan de bredere doelstelling en binding met de ruimtelijke ordening. Gedeputeerde Staten funge ren als sluis, want zonder hun medewerking kan geen inrichting worden voorbereid. Verder is instemming nodig van de Minister van CRM en wordt de Rijks Planologische Commissie gehoord. Het voorberei dingsschema geeft aan voor welke gebieden herin richting of ruilverkaveling wordt voorbereid. De voor bereiding van een aanpassingsinrichting of een ruil verkavelingsovereenkomst staat los van dit schema. Uit het schema blijkt niet of een landinrichtingsproject in de vorm van herinrichting of ruilverkaveling wordt uitgevoerd. Deze keuze wordt voorbereid door de LC. Deze wordt met de deskundigen, zoals eerder ge zegd, benoemd zodra een landinrichtingsproject voor de eerste keer op het voorbereidingsschema is ge plaatst. Herinrichting of ruilverkaveling Zowel in de Landinrichtingswet als in het Structuur schema Landinrichting wordt de keuze voor herinrich ting of ruilverkaveling afhankelijk gemaakt van de functies van het in te richten gebied. Volgens de wet zal herinrichting mogelijk zijn in gebie den, die ruimtelijk naast een agrarische functie ook in belangrijke mate een niet-agrarische functie vervullen of moeten vervullen. En ruilverkaveling in gebieden, die ruimtelijk een overwegend agrarische, doch niet in belangrijke mate een niet-agrarische functie vervullen. Volgens het Structuurschema zijn de indicaties: gebieden met hoofdzakelijk landbouw: als regel ruilverkaveling; voor kleinere delen, afhankelijk van het provinciaal ruimtelijk beleid, herinrichting; gebieden met afwisselend landbouw, natuur en andere vormen van grondgebruik in grotere, resp. kleinere ruimtelijke eenheden, afhankelijk van het provinciaal ruimtelijk beleid: ruilverkaveling of her inrichting, de laatste als regel in de grote waarde volle landschappen; gebieden met hoofdzakelijk natuur: als regel herin richting; voor kleinere delen, afhankelijk van het provinciaal ruimtelijk beleid, ruilverkaveling; gebieden onder stedelijke invloedssfeer: als regel herinrichting, met voor kleinere delen afhankelijk van de planologische uitvoering, ruilverkaveling. Per project zal de keuze sterk worden bepaald door het streekplan en het bestemmingsplan. Andere fac toren, die een rol kunnen spelen bij de afweging zijn: de aard van de besluitvorming: stemming of over heidsbesluit; de omvang van de korting en de onteigening; de te verwachten proceduretijd, en het integrale rendement en de sectorale rende menten. Daarnaast ligt het voor de hand, dat bij een daling van de beschikbare middelen, in de CLC de belangstelling voor eenvoudige herverkaveling zal toenemen en zijn weerslag in het voorbereidingsschema zal hebben. Het is de vraag of voor dit type inrichting de proce dure, ondanks zijn kneedbaarheid, niet te tijdrovend zal zijn. De invloed van de provincie op de planning en op het type landinrichting is dominant. Zonder in stemming van GS komt geen project op het voorbe reidingsschema en zonder positieve beslissing van PS geen herinrichting of stemming over ruilverkaveling. De beslissing over de te kiezen vorm van landinrich ting wordt voorbereid door de LC. Derhalve ontstaat een nieuw interessant veld waarin de landmeter- deskundige de LC kan bijstaan. Het werkstuk waarin de keuze wordt verantwoord, is het landinrichtings programma voor het betreffende gebied. Landinrichtingsprogramma De voorbereiding die onder de Ruilverkavelingswet 1954 uitmondt in een stemmingsrapport, valt voor de twee hoofdvormen van landinrichting uiteen in een landinrichtingsprogramma en een landinrichtingsplan. Het programma heeft een met het stemmingsrapport vergelijkbare opbouw, die waarschijnlijk globaler van aard zal zijn. Nieuwe onderdelen erin zijn: de mogelijke opsplitsing van het in te richten ge bied in blokken; de gemotiveerde keuze voor ruilverkaveling of her inrichting. Bij herinrichting te onderscheiden in 262 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 4