inrichting mét of inrichting zónder herverkaveling. Anders gezegd met of zonder een plan van toe deling; de te verwachten gevolgen voor de economische toestand. Voor die evaluatie zal de HELP-metho- de*) of een variant worden gebruikt; de te verwachten gevolgen voor water, bodem en lucht, wellicht te combineren met de HELP- methode. Een en ander moet mede worden onderbouwd met gegevens die in een vastgoedsysteem zijn opgeno men. Nieuw is ook het opnemen van alternatieve voorzie ningen, geplaatst in de visie op de ruimtelijke ontwik keling. Daarmee is een relatie te leggen naar de door Provinciale Staten uit te voeren toetsing aan het ruim telijke beleid bij de vaststelling van het programma. De zogenaamde „artikel 13-kavels" gaan verdwijnen; ze gaan op in de algemene korting bij ruilverkaveling. Daartegenover staat bij de herinrichtingsvorm de ont eigening als een nieuwe wijze van grondverwerving. De kortingspercentages worden alle gelimiteerd, maar de korting kan voor meer doeleinden dan voor uit bouw van het stelsel van wegen en waterlopen en het landschapsplan worden benut. Het toegestane kortingspercentage is in het ontwerp van wet, evenals in de ruilverkavelingswet, gekoppeld aan de waarde van de eerste schatting. Die waarde is echter bij de voorbereiding niet bekend. Het is daarom praktischer deze korting te relateren aan de opper vlakte van het gebied, dan wel aan de in het gebied gelegen blokken. De artikelen 127 en 128, uit het ont werp, zijn daaraan eenvoudig aan te passen. Bij kop peling aan de grootte worden eventuele formele be zwaren voorkomen tegen het feit dat de korting niet kan worden berekend, omdat het proces-verbaal van eerste schatting nog niet is vastgesteld. Besluit tot herinrichting of ruilverkaveling Provinciale Staten zijn aangewezen om het ontwor pen landinrichtingsprogramma vast te stellen. Met die vaststelling valt tevens de beslissing of het project volgens de herinrichtings- of volgens de ruilverkave lingsprocedure zal worden uitgevoerd. De belangrijk ste verschillen tussen beide vormen zijn de besluit vorming over de uitvoering en de grondverwerving. Vaststelling van het programma door Provinciale Sta ten gaat vergezeld van het besluit tot herinrichting of van het besluit de rechthebbenden over de uitvoering van een ruilverkaveling bij stemming te laten beslis sen. De stemmingsprocedure voor de ruilverkaveling komt overeen met de huidige. Het landinrichtingsprogram ma neemt daarbij de plaats in van het stemmings rapport. Om de rechthebbenden beter in staat te stel len het programma, waarop wordt gestemd, te kun nen beoordelen, kan, vooruitlopend op de stemming, het landinrichtingsplan als afgeleide van het landin richtingsprogramma worden ontwikkeld en ter kennis van de rechthebbenden worden gebracht. Vergeleken met de behoedzaamheid waarmee de stemming en informatieverstrekking van ruilverkave lingsprojecten zijn omringd, komt de beslissing over Zie het rapport van de Commissie Herziening Evaluatie Land inrichtingsprojecten. NGT GEODESIA 81 herinrichting door Provinciale Staten erg kil over. Dat wordt nog versterkt door het achterwege laten van persoonlijke kennisgevingen over het besluit tot her inrichting. De inspraak over het voorontwerp, de bezwarenbe- handeling van het ontwerp landinrichtingsprogramma door GS en de vaststelling door Provinciale Staten, dienen dan ook met grote zorgvuldigheid plaats te vinden. Blijkens het voorlopige verslag is voor een herinrich ting zonder stemming nog niet alle kou uit de lucht. Een open vraag is, in hoeverre bij de bezwarenbehan- deling tegen het programma al rekening kan worden gehouden met individuele belangen. M.a.w. of de detaillering van het programma uitsluitend wordt be paald door het algemene belang of mede door be langen op bedrijfsniveau. Het landinrichtingsplan Het landinrichtingsplan is de concretisering van het landinrichtingsprogramma binnen het kader van de ruimtelijke ordening. Om dat proces zo soepel moge lijk te laten verlopen is een kneedbare procedure ont wikkeld. Het plan kan per blok of gedeelte worden voorbereid, terwijl de daarin te treffen maatregelen naar sectoren of type werk zijn uit te splitsen. Bovendien kan de LC besluiten de handelingen, om tot de vaststelling van respectievelijk programma en plan te komen, in tijd te laten samenvallen. De toege laten splitsing van de voorbereiding in blokken en het laten samenlopen van het ontwikkelen van program ma en plan, bieden mogelijkheden om de voorberei ding goed te managen. Het plan bevat t.o.v. het stemmingsrapport van de Ruilverkavelingswet 1954 de volgende nieuwigheden: de begrenzing van de beheersgebieden en reser vaten; de voornemens inzake de regeling van eigendom, beheer en onderhoud van wegen, waterlopen en kunstwerken; de voornemens inzake de toewijzing van eigen dom van: a. natuurgebieden, b. landschappelijke, recreatieve, cultuurhistori sche en natuurlijke elementen, c. onroerende goederen, waarop werken van openbaar nut zullen worden uitgevoerd; de blokken van het in te richten gebied; de opsomming van de voorzieningen die onteige ning vorderen; de opsomming van de voorzieningen, waarvoor moet worden gekort: a. bij herinrichting met herverkaveling is dat naast de onteigening maximaal 3% van de waarde t.b.v. de uitbreiding en verbetering van het stelsel van wegen en waterlopen, b. bij ruilverkaveling maximaal 5% t.b.v. alle voor zieningen gezamenlijk. Deze voorzieningen dienen alle te sporen met de ruim telijke functies om de publieke toewijzing te recht vaardigen. GS zijn aangewezen om het landinrichtingsplan vast te stellen. Uitvoering werken Na de vaststelling van het landinrichtingsplan kan de uitvoering starten. GS kunnen bij conflict óver de 263

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 5