gemeente heen de LC vergunning tot uitvoering geven. Eigenaren en gebruikers moeten, evenals nu, de uit voering gedogen. Dit geldt in deze wet niet alleen voor de publieke voorzieningen, maar ook voor de in richting van de percelen. Wel is bepaald dat vooraf gaand aan het werk de toestand van het onroerend goed moet zijn beschreven, zodat latere reclames tegen de eerste schatting op basis van de uitgangs situatie mogelijk blijven. Ten behoeve van de uitvoering kan een plan van tijde lijk gebruik worden opgemaakt. Aanpassingsinrichting, derde vorm van landin richting De aanpassingsinrichting is een geheel nieuwe vorm. Deze vorm voorziet in de inrichting van een gebied rondom een op zichzelf staand infrastructureel werk. Dit werk zelf maakt geen deel uit van de inrichting. Het initiatief voor deze vorm is voorbehouden aan het orgaan dat het infrastructurele werk verzorgt. Daarom komt deze vorm niet voor op het voorbereidings schema en evenmin in het Structuurschema Landin richting. GS zijn aangewezen om, zonder toestemming van de rechthebbenden, maar na inspraak, het besluit tot aanpassingsinrichting te nemen. Zij stellen ook het aanpassingsplan, dat overeenkomt met het landin richtingsplan van de vorige vormen vast. Aanpassingsinrichting gaat altijd met herverkaveling als blok gepaard. De korting voor de verwezenlijking van het plan wegen en waterlopen en de maatregelen t.b.v. natuur, landschap en openluchtrecreatie is maximaal 3% van de totale waarde. De aanpassings inrichting beoogt de nadelige effecten van het infra structurele werk op de omgeving te saneren. Niet duidelijk wordt waarom de aanvraag blijft voor behouden aan de vervuiler". Dat zou anders zijn als het vervuilende werk onderdeel ging uitmaken van de aanpassingsinrichting en daardoor een gunstiger ver houding van kosten en baten zou opleveren. Het is jammer dat deze vorm van landinrichting, die in Duitsland en Frankrijk ruim wordt toegepast, hier niet eerder tot ontwikkeling kwam. Het zou plezierig zijn als deze landinrichtingsvorm snel in werking kon tre den. Doordat er geen bindingen met het Structuur schema Landinrichting en het voorbereidingsschema zijn, is dat goed mogelijk. Een eerdere inwerking treding zou tevens een goede oefenschool zijn voor procedure-onderdelen, die ook in andere vormen voorkomen. Het begrenzingenplan Het begrenzingenplan treedt in de plaats van het plan van wegen en waterlopen, kaden en kunstwerken. Het is de limitatieve opsomming van het onroerend goed dat niet in het plan van toedeling kan worden opgenomen. Het geeft tevens de grenzen van de toe delingsruimte aan. De elementen erin zijn het stelsel van wegen en waterlopen, kaden, dij ken en kunstwerken; elementen van landschappelijke recreatieve of natuurlijke waarden, en andere voorzieningen van openbaar nut. De technische vaststelling gaat over naar de CLC. In het voorlopige verslag is daarop kritiek geleverd. De juridische regeling van eigendom, beheer en onder houd blijft bij GS en valt niet later dan zes maanden na vaststelling van het technische plan. Splitsing in ge deelten blijft mogelijk. Het besluit van GS wordt bij herinrichting zonder herverkaveling verwerkt in een aparte notariële akte. Na overschrijving hiervan in de openbare registers gaat de eigendom over. Bij ruilverkaveling en herinrichting met herverkaveling wordt het besluit van GS verwerkt in de akte van toe deling. De verdeling van de besluitvorming van technisch en juridisch plan over GLC en GS waarborgt een soepeler regeling dan nu het geval is. Inventarisatie van de inbreng De inventarisatie en waardering van het onroerend goed dat in de landinrichting wordt ingebracht, onder gaat in deze wet geen fundamentele wijzigingen. De vaststellingsprocedure wordt niet gestroomlijnd. Wel worden de modellen, waarin de waarde wordt beschreven, verrijkt door ze te onderwerpen aan een bezwarenbehandeling. Het vaststellen van de lijst van rechthebbenden, de uitkomsten van de eerste schat ting en de pachtregistratie zijn nodig bij herverkave ling. Bij herinrichting zonder herverkaveling blijven z~ achterwege. Voor de geodeet is dit even wennen, maar het is logisch. Anderzijds lijkt het niet consequent dat de te onteige nen gronden, die in een blok met herverkaveling lig gen, wel met de lijst van rechthebbenden, eerste schatting en pachtregistratie meelopen. Ook dit is terecht. Want als de in een blok te onteigenen gron den buiten de lijst van rechthebbenden blijven, dient het onteigenings-KB reeds vóór de tervisielegging bekend te zijn. Aan deze eis is niet te voldoen. Herverkaveling De toedeling naar rato van de inbreng voor eigenaren en pachters is als principe voor de herverkaveling ge handhaafd. Evenals de andere in de Ruilverkavelings- wet opgenomen criteria. Alle kortingen voor maatregelen ten algemene nutte zijn behoudens de onteigening in één percentage begrepen. Bij herinrichting met herverkaveling is dat, evenals bij de aanpassingsinrichting, maximaal 3% en bij ruilverkaveling maximaal 5% van de waarde. Het Bureau Beheer Landbouwgronden krijgt inge volge de Wet op het Agrarisch Grondverkeer een recht van voorkeur bij voorgenomen vervreemding van landbouwgronden. Tot op een per project te be palen moment kan elke rechthebbende in een onder bedeling vluchten. Nieuw is ook de mogelijkheid om in het belang van de herverkaveling zakelijke rechten te kunnen vestigen. Met deze regels is de speelruimte voor het ontwerpen van het plan van toedeling aanmerkelijk verruimd en zijn hindernissen voor de niet-agrarische sectoren geslecht. Hoewel de begrenzing van de beheersgebieden in het landinrichtingsprogramma en het landinrichtingsplan is opgenomen, worden in afwachting van de be- heerswet geen regels voor de realisering van de be heersgebieden gegeven. Het valt te overwegen afge sloten beheersovereenkomsten als een op de grond drukkende last in de lijst van rechthebbenden op te 264 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 6