nemen, om dan de beheersverhouding bij het plan van toedeling te kunnen regelen. Deze handelwijze biedt uitzicht op een beheersverkaveling. Het plan van toedeling heeft een hechtere juridische basis gekregen. De richtlijnen voor het plan van toe deling moeten volgens wettelijke regels worden vast gesteld en de wenszittingen zijn voorgeschreven. De herverkaveling vindt per blok plaats. Het plan van toe deling bevat geen andere elementen dan thans het geval is. De vaststellingsprocedure is niet gewijzigd. Een combinatie van plan van toedeling en lijst der geldelijke regelingen blijft mogelijk. Een nieuw facet in de herverkaveling is het plan van tijdelijk gebruik. Het geeft de nu in zwang zijnde gebruiksregelingen een ruimere wettelijke basis met voorgeschreven ter- visielegging en aansluitende bezwarenbehandeling, welke door de rechter-commissaris worden afgeslo ten. Formeel is er geen relatie gelegd tussen het plan van tijdelijk gebruik met enerzijds de richtlijnen en anderzijds het plan van toedeling. Beoogt het plan van tijdelijk gebruik niet meer dan het doelmatig uit voeren van werken en kavelinrichting, dan is dat ook niet nodig. Als echter het plan van tijdelijk gebruik naar een blijvende oplossing tendeert, dient er duide lijkheid te zijn over de richtlijnen om de bezwaren te kunnen toetsen. In dit verband komt ook de vraag op over de betekenis van verkavelingsprognoses uit het landinrichtings programma en -plan voor de richtlijnen van het plan van toedeling. Tweede schatting en lijst der geldelijke rege lingen Het karakter van de tweede schatting is gehandhaafd. Ze bestaat uit het schatten van de veranderingen van waarde van de gronden voor iedere eigenaar ten ge volge van de landinrichting en van de verrekenposten tussen de opkomende en afgaande eigenaar. De grondslag voor het schatten van de waardever anderingen ligt verankerd in het stelsel van classifica tie dat voor de eerste schatting is opgemaakt. Vol gens de memorie van toelichting zijn dat met name de waardeveranderingen ten gevolge van de verkave ling, ontsluiting en waterbeheersing. Voor de tweede schatting krijgen de schatters af zonderlijk aanwijzingen van de CLC, welke in een proces-verbaal van aanwijzing worden neergelegd. Hier is géén tervisielegging nodig met aansluitende bezwarenbehandeling, omdat de belangrijkste beslis singen in het stelsel van classificatie zijn opgenomen. De lijst'der geldelijke regelingen omvat: de kostenomslag op basis van de bij de tweede schatting vastgestelde veranderingen voor de waarde der gronden; de verrekening tussen de eigenaren onderling, en de verrekening tussen eigenaar en het gebied c.q. blok. De in de praktijk toegepaste werkwijze om de ge schatte waarden voor over- en onderbedeling te actualiseren, is nu in de wet geregeld. De kosten blij ven omgeslagen naar de mate van het nut en worden als landinrichtingsrente geïnd. Om praktische reden blijft heffing en vordering ach terwege voor bij Algemene Maatregel van Bestuur vast te stellen geringe bedragen. Daarmee wordt een NGT GEODESIA 81 sinds jaar en dag bestaande wens ingewilligd. Het toegerekende nut mag de werkelijke waardestijging niet te boven gaan. Onteigening De Onteigeningswet, titel VII, wordt gewijzigd om de onteigening ter verwezenlijking van een landinrich tingsplan zonder voorafgaande nutswet mogelijk te maken. De onteigening is alleen bij de herinrichtings- vorm mogelijk, al dan niet in combinatie met herver kaveling. De onteigening wordt voorbereid door de LC door o.a. uitvoerige kaarten ter visie te leggen. Op deze kaarten staan de te onteigenen percelen met kadas trale kenmerken aangegeven, alsmede de namen der eigenaren. Belanghebbenden kunnen daartegen be zwaar indienen bij een door Gedeputeerde Staten benoemde commissie. De onteigening heeft plaats ten name van de Staat uit kracht van een KB, de Raad van State gehoord. Dit besluit behoeft niet vooraf te gaan aan de tervisie legging van de lijst van rechthebbenden, omdat alle in het blok gelegen percelen daarin voorkomen. Wel moet het voorafgaan aan de vaststelling van het be grenzingenplan door de CLC en daarmee aan het plan van toedeling. Dit begrenzingenplan is met de onteigening de juri dische grondslag voor de toewijzing van de eigendom van natuurgebieden, elementen van landschappelijke recreatieve, cultuurhistorische of natuurwetenschap pelijke waarden en de overige gronden bestemd voor doeleinden van openbaar nut door GS aan het Rijk of in overleg aan andere rechtspersonen. Onder die toewijzing vallen zowel de gronden verkregen uit ont eigening als de gronden verkregen uit de algemene korting. Ruilverkavelingsovereenkomsten, vierde vorm van landinrichting De ruilverkaveling bij overeenkomst is gehandhaafd. Anders dan nu worden de verkrijgers onder bijzondere titel, geacht aan de overeenkomst te hebben deel genomen. Per project zal worden beoordeeld welke bepalingen uit de overige vormen van landinrichting toepasbaar worden gesteld. Doordat de wet géén condities stelt t.a.v. de plano logische functies van het gebied, is de spanwijdte van dit instrument aanmerkelijk verruimd. De ruilverkave lingsovereenkomsten en de aanpassingsinrichting zouden, mijns inziens, als vormen voor landinrichting eerder in werking kunnen treden. Overgangsbepalingen De overgangsbepalingen beogen een soepele over gang van de procedure uit de Ruilverkavelingswet 1954 op de andere vormen mogelijk te maken. Uit oogpunt van management is het aantrekkelijk in een lopende ruilverkaveling alsnog de mogelijkheid te benutten om de lijst van rechthebbenden en de andere procedure-onderdelen in gedeelten vast te stellen. Dit kan zolang de lijst der rechthebbenden in het lopende blok nog niet ter visie is gelegd. 265

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 7