De Chip of geïntegreerd circuit (IC) door ing. A. L. P. Rietberg, eerste technisch medewerker bij de Afdeling Pro jecten van het Kadaster in de provincie Gelderland. 1. Algemeen Het woord chip betekent letterlijk vertaald splinter of schijfje. Een geïntegreerd circuit (integrated circuit) is iets meer, nl. het samenstel van een aantal elektroni sche componenten inclusief de onderlinge verbindin gen (bedrading). Met chip of IC in één adem genoemd, wordt tegen woordig veelal bedoeld een samenstel van elektro nische componenten, die met elkaar zijn verbonden tot een logisch systeem, en daardoor geschikt zijn om bepaalde bewerkingen te kunnen uitvoeren of gege vens te kunnen opslaan. Dit samenstel is dan opge bracht op of verwerkt in een schijfje silicium (chip) van miniatuurformaat. Al naar gelang de functie van het IC in de elektronika kunnen we een onderscheid maken in microproces sorchips, geïntegreerde schakelingen en geheugen chips. De meest ingewikkelde is de microprocessor chip, eigenlijk een volledige mini-computer op micro formaat (zie fig. 1). De officiële omschrijving van een microprocessor is: een geminiaturiseerde functionele eenheid, die binnen een digitaal rekensysteem zowel berekeningen als procesbesturing uitvoert (to process bewerken). Een microcomputer kan daarnaast worden gedefi- Fig. 1. Door het oog van de naald! Opname van een microproces sorchip vervaardigd in de Franse IBM fabiek te Corbeii Essonnes. NGT GE0DESIA 81 nieerd als een computer, waarvan de elektronische schakelingen bewerkingen uitvoeren binnen een microprocessorchip. De IC's worden ook wel onderverdeeld naar hun werking: digitaal of analoog. Digitaal wil zeggen cij fermatig of numeriek (digit getal, cijfer). Het digi taal werken houdt het registreren in van minuscuul kleine stroomimpulsen waarmee door middel van binair vertaalde gegevens en instructies bewerkingen kunnen worden uitgevoerd. Rekenen is bijvoorbeeld een digitaal proces: met de getallen (gegevens) moe ten bewerkingen worden uitgevoerd (programma's). Analoog wil echter zeggen dat gegevensstromen ver geleken moeten worden met bekende grootheden. Bij het analoog werken worden continu variabele gege vens aangevoerd en vergeleken met een standaard grootheid. Meten is dus een analoog proces: afstan den worden vergeleken met een bekende standaard- maat. Een ander voorbeeld van een analoog werkend systeem is het registeren van het toerental van een motor: het aantal omwentelingen wordt voortdurend vergeleken met een vaststaande tijdseenheid (tijd- basis). 2. Historische ontwikkeling a. In de eerste jaren na de tweede wereldoorlog werd in de elektrotechniek nog op grote schaal ge bruik gemaakt van elektronenbuizen. Ook de eerste computers werden hiermee uitgerust (ENIAC - 1946). De buizen werden verbonden door stroomdraden met weerstanden, condensatoren, spoelen enz.: een kwetsbaar en bewerkelijk systeem. Het hoge energie verbruik ging gepaard met aanzienlijke warmteont wikkeling en beperkte levensduur van de elektronen buizen. De forse afmetingen van de afzonderlijke componenten en het tijdrovende soldeerwerk bij de aansluiting van de bedrading waren weinig aantrekke lijke facetten. b. De uitvinding van de transistor en de toepassing van voorbedrukte bedrading openden vele mogelijk heden. Daarbij kwam dan nog een geringer energie verbruik waardoor minder warmte vrijkwam en de levensduur werd verlengd. Daarnaast waren betrouw baarheid, hoge schakelsnelheid, geringe afmetingen en lage prijs bij massafabricage evenzovele prettige factoren. c. De miniaturisering en de integratie van de losse componenten in microscopisch kleine en dunne mate rialen was de volgende ontwikkeling. Tegenwoordig wordt multidisciplinair samengewerkt tussen de vak- 317

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 15