gebieden natuurkunde, chemie en wiskunde en worden fotografische, lithografische en optische tech nieken toegepast, waardoor de technologie van de micro-elektronika, met zijn verreikende consequen ties, mogelijk is geworden. Daarbij vormde de storm achtige ontwikkeling in de ruimtevaart een belangrijke stimulans. Een van de meest belangwekkende presta ties van genoemde technologie is de ontwikkeling van de chip of het geïntegreerde circuit. In het volgende deel van dit artikel wordt hierop wat dieper ingegaan, waarbij ik mij veel beperkingen opleg om niet te gedetailleerd te worden. De vragen: wat is nu eigenlijk een chip, hoe ziet hij er uit, hoe komt de fabricage tot stand, wat kan een chip, wat zijn de toepassingsmogelijkheden enz., zijn niet eenvoudig in kort bestek te beantwoorden. Voor de geïnteresseerde lezer is aan het eind van dit artikel een uitgebreide literatuurverwijzing toege voegd. 3. De fabricage van de chip Het metaal silicium, in een bepaalde vorm (mono kristallijn) en licht verontreinigd met barium, is een halfgeleidende stof met eigenschappen die vergelijk baar zijn met de eigenschappen van een transistor. Door verontreiniging met een andere stof, bijv. germanium, worden eigenschappen van toepassing, die vergelijkbaar zijn met die van een diode. Een ver binding van silicium met zuurstof (oxydatie naar Si02 of kwarts) heeft isolerende eigenschappen t.o.v. elek trische lading. Door inwerking van bepaalde stoffen in vloeibare of dampvorm op silicium (diffusie van vreemde atomen) kan men dus de eigenschappen van dit metaal naar wens veranderen. Al naar gelang de keuze van de vreemde stof, kan een diode, transistor, weerstand e.d. worden geformeerd (zie fig. 2). Fig. 2. Zeer sterke vergroting van een geheugenchip waarop de af zonderlijke microtransistoren duidelijk zichtbaar zijn. Elke geheu gencel Imicrotransistorl kan 1 bit aan informatie bevatten. Als nu een aantal malen diffusie wordt toegepast m.b.v. verschillende vreemde stoffen op schijfjes sili cium en deze worden afgewisseld met isolerende oxydatie, dan worden in laagjes op of in het silicium verschillende componenten uit de elektronika aange bracht. Door nu elke laag of component in een verschillend patroon aan te brengen en dit in de diepte ook te variëren, ontstaat een vernuftig driedimensioneel samenstel van verschillende elektronische componen ten over, langs en door elkaar (zie fig. 3). Aluminium verbindingsstrips Fig. 3. Doorsnede van een in lagen opgebouwdeChip". De volgende bewerking bestaat uit het aanbrengen van een laagje aluminium op de siliciumschijf en het leggen van contacten d.m.v. etspuntjes tussen de verschillende siliciumverbindingen of elektronische componenten. Dit werkt als een soort „bedrading" en kan een stroomstootje, op een bepaald punt aan gevoerd, doorgeven als een signaal naar een ander punt. Er is op deze wijze een elektronisch circuit gevormd. Tegenwoordig is de micro-elektronika zo ver gevor derd dat door toepassing van ets-, opdamp- en diffu sietechnieken de verschillende lagen nog slechts een dikte van enkele microns hebben, waarbij alle ge wenste eigenschappen nog kunnen worden behou den. De afmetingen bedragen nog slechts enkele millimeters in het vierkant (zie fig. 4 en 5). De fabricage van chips kan slechts tot stand komen door gebruikmaking van een microscoop. Het ont werp wordt gemaakt op een sterk vergrote schaal en wordt veelal uitgevoerd door een computergestuurde elektronische teken-/graveertafel. Door fotografische verkleining is miniaturisering mogelijk. De bovenge noemde verschillende patronen worden aangebracht met miniatuur maskers, waarbij het fotografisch pro ces van aanbrengen van lichtgevoelig materiaal, be lichten, ontwikkelen, spoelen, fixeren en naspoelen wordt gevolgd. Begin 1981 is zelfs de prestatie ge leverd een superchip te construeren, die bestaat uit 450.000 tot integratie gebrachte componenten! Het zal duidelijk zijn dat chipfabricage een uiterst gevoelige, kwetsbare en hoog ontwikkelde technolo gie is. Het afvalpercentage is erg hoog, nl. 40 tot soms 100%. Dit wordt mede veroorzaakt doordat gelijktijdig op één siliciumschijf met een diameter van 5 cm, afhankelijk van het ontworpen type, 250 tot 4000 identieke chips moeten worden gevormd. De Nederlandse industrie beheerst deze technologie niet dan bij hoge uitzondering. Daarom pleit de ,,Ad- 318 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 16