berichten In memoriam B. H. van Grafhorst Op één der eerste mooie zomerdagen namen zijn vrienden voor de laatste keer afscheid van Barend Hendrik van Grafhorst. Op 4 juli j.l. overleed hij volkomen onverwachts, na enkele maanden tevoren ziek te zijn teruggekomen uit Sarawak; zo onverwachts dat velen niet eens wisten dat Henk weer terug in Nederland was en door het overlijdensbericht wer den overvallen. Ook voor zijn naaste familie en vrienden, die de laatste maanden zijn ziekte volgden, kwam het einde als een volkomen verrassing. 32 jaar oud was Henk, nog veel te jong om te sterven. Als geodeet werd nog veel van hem verwacht. Reeds tijdens de HBS-jaren was Henk geïnteresseerd in de landmeterij. Als padvinder leerde hij het tekenen van kaartjes, en de erbij behorende noodzaak tot volledigheid. Bij de activiteiten ter gelegenheid van het lustrum van Snellius in 1965 werd de burgerij betrokken in het schatten van de af stand tussen torens van de Nieuwe Kerk en stadhuis in Delft. Henk won hierbij een bierlaars als tweede prijs. Logisch vervolg was in 1966 zijn inschrijving als student geodesie aan de TH Delft. Zijn jaargenoten leerden hem kennen als een der scherpste studenten, met speciale inte resse in de technisch/wiskundige kant van zijn studie. De administratief/juridische zijde had veel minder zijn belang stelling, hoewel hij een aantal keuzevakken in deze richting volgde. Nog steeds was Henk' actief in de padvinderij en ook Snellius maakte gebruik van zijn organisatorisch kunnen; als excur siecommissaris organiseerde hij een excursie naar Dene marken. In de technische richting voelde Henk zich volkomen thuis; het oplossen van problemen zonder daarover veel te hoeven praten had zijn interesse. Zijn zeer snelle wijze van denken hielp hem erbij. De studie verliep vlot, zonder dat hij de makkelijkste wegen koos. Hoewei toen niet meer verplicht, ging hij in de tweede helft van het vierde studiejaar voor een half jaar naar Prakla-Seismos in Duitsland, waar hij zijn enthousiasme voor veldwerk kon uitleven. Voor het afstu deren, wat wij samen deden, zijn gedurende een maand gravimetrische metingen in de mijnen en grotten van Lim burg uitgevoerd. Ook hier weer het praktisch meten, ge koppeld aan theoretische beschouwingen. De bovengeschetste belangstelling bleef na het afstuderen in februari 1972, toen Henk in Engeland bij Decca Surveys begon te werken. Veel geodeten waren nog niet in de hy drografie werkzaam. In die tijd werd bij de plaatsbepaling op zee nog met twee positielijnen genoegen genomen. Dit bleek telkens fouten op te leveren door onjuiste stationscoördi naten, verschillen in projecties, ontbreken van calibraties. Henk begon nadruk te leggen op de noodzaak tot overbe- paling in de metingen en systematiek in de rekenmethodes. Inmiddels getrouwd, ging Hennie met Henk mee voor de opzet van Decca Surveys Overseas in Bahrain. In 1974 trad Henk in dienst bij de meetdienst van Stevin Baggeren, en werd hij belast met speciale metingen. Eerst de controlemetingen aan de elementen van Drecht- en Kil tunnel, waarna hij de meetkundige aspecten van transport en afzinken verzorgde. Kort hierop verkreeg de meetdienst opdracht voor het meetkundig gedeelte van het transport van het Andoc-platform. Dit geschiedde onder Henks ver antwoordelijkheid en het succes hiervan was mede aanlei ding tot het oprichten van een gespecialiseerde survey- contractor ,,lntersite Surveys". Hierbij bleef Henk tot be gin 1980. De begintijd was zeer druk, waarbij een kleine groep medewerkers zeer veel werk verzette. Door schade en schande had Henk inmiddels geleerd dat hij alles zelf moest controleren. Dit betekende lange dagen en weinig tijd voor het huisgezin, inmiddels uitgebreid met zoontje Maarten. Henk ging in dit technisch werk volkomen op en werd hierin door zijn Hennie volledig gesteund. Het groter worden van Intersite-Surveys gaf echter de noodzaak aandacht te besteden aan algemeen-organisatori sche aspecten en hiervoor was Henks belangstelling ver minderd. Het oog voor detail, gepaard aan zijn grote theore tische kennis en zijn ruime praktische ervaring leidden tot een betrekking bij zijn laatste werkgever: Shell Internatio nale Petroleum Maatschappij. Enkele maanden na indiensttreding vertrok het gezin naar Sarawak. Onbekend was toen dat de spanningen van de afgelopen jaren hun tol begonnen te eisen. Had hij al enkele jaren last van vage klachten, deze kregen bij het relatief rus tiger en huiselijker bestaan in Sarawak, waarvan hij zeer ge noot, de kans zich heviger te uiten. In maart verbleef Henk aldaar enkele weken in het zieken huis en werd vervolgens naar Nederland gestuurd voor grondig onderzoek en herstel. Inmiddels was hij echter zeer verzwakt en na een buik operatie was het Henk onmogelijk te accepteren dat de pijnen van de afgelopen maanden tot het verleden konden gaan behoren. Zijn plotselinge overlijden acute hartstilstand verloste hem van zijn lijden. Familie en vrienden bleven vol ver bijstering achter. In ons technische denken is het zwaar te beseffen dat de psyche zo sterk kan zijn dat het einde on vermijdelijk wordt. Nog veel tijd zal voorbijgaan voordat de pijn die wij allen voelen draaglijk wordt. Hennie en Maarten, weet dat jullie niet alleen staan in jullie verdriet. Ik hoop dat je kracht zult putten uit de enorme waardering die Henk in zijn werken, en als vriend, had. Siebe Stel/ingwerff Beintema SEMINAR: INSTITUT FÜR PHOTOGRAMMETRIE DER UNIVERSITAT STUTTGART Am26./27. November 1981 veranstaltet das Institutfür Photogram- metrie Stuttgart unter Leitung von Prof. F. Ackermann im Rahmen der Arbeitsgruppe III/1 der ISP und der Commission A der OEEPE ein Seminar mit dem Thema: „Mathematische Modelle zur Erfas- sung grober und systematischer Fehler bei der geodatisch-photo- grammetrischen Punktbestimmung". Das Programm enthalt fol- gende Vortrage: „Entwicklung der mathematischen Modelle für die Photogrammetrische Punktbestimmung" (Prof. Ackermann), „Fiktion und Wirklichkeit der Normalverteilung" (Dr.rer.nat. Göt- ze), „Stochastische Modelle für Punktfelder" (Prof. Grafarend), „Multivariates GaulS-Markoff-Modell und Zeitreihen" (Prof. Koch), „Leistungsfahigkeit und Grenzen des Funktionalmodells" (Prof. Pelzer), „Entscheidungstheorie zur Prüfung von Parameterschat- zungen" (Prof. v. Mierlo), „Zuverlassigkeit von Parameterschat- zungen" (Dr. Förstner), „Sequentielle Verfahren zur Bereinigung von Meftdaten" (Dr. Molenaar), „Robuste Schëtzer in nichtlinearen Modellen" (N.N.). Die Vortrage und Diskussionen sind überwie- gend in deutscher, teilweise in englischer Sprache. Anmeldungen nimmt das Institut für Photogrammetrie, Keplerstr. 11, Postfach 560, entgegen. 324 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 22