AFSCHEID VAN IR. W. J. J. VAN LENT Op 3 juli 1981 toog een delegatie van het bestuur van het NGL en de redactie van het tijdschrift naar Bilthoven, om afscheid te nemen van ir. W. J. J. van Lent, die gelijktijdig met de viering van zijn veertigjarig ambtsjubileum op 1 juli 1981, de Dienst van het Kadas ter en de Openbare Registers ging verlaten (officieel per 1 augustus 1981). Het is niet gebruikelijk in ons tijdschrift stil te staan bij een afscheid. Voor Van Lent echter wordt een uitzondering gemaakt, omdat in het kader van de doelstelling van de Stichting, bij hem steeds kon worden aangeklopt als het ging om meedenken of meedoen. Zo wel vanuit zijn ambtelijke functies bij het Kadaster als vanuit zijn bestuursfunctie bij de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, is met het NGL een relatie ontstaan waarop met genoegen kan worden teruggekeken. Nogmaals, bedankt hiervoor. Gelukkig is hij voor de Stichting nog niet geheel verloren, omdat hij voorlopig bestuurslid blijft van de NVG. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum werd door de Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers een speciale editie uitgegeven van de z.g. „Ruiiverkavelingsbode". De volgende bijdragen zijn hierin opgenomen: Ir. W. J. J. van Lent, 40 jaar bij het Kadaster, door ir. J. H. W. Makkinga, plaatsvervangend Hoofd van de Directie Landmeet kundige Zaken en Landinrichting, Hoofddirectie Kadaster; Betekenis van het Kadaster voor de Landinrichting, door ir. N. H. A. Greve, Inspecteur Algemene Zaken en Landinrichtings procedures, Centrale Directie Landinrichtingsdienst; De rol van het Kadaster in de Herverkaveling Zeeland, door ir. W. H. de Vos, beleidsmedewerker Bureau Landinrichting, Hoofddirectie Kadaster; De ontwikkeling van het landinrichtingsinstrumentarium van het Kadaster door ir. J. K. B. Sonnenberg, Hoofd Bureau Landinrich ting, Hoofddirectie Kadaster; Toekomstbeeld van de kadastrale techniek in de landinrichting, door ir. M. P. Moolenaar, beleidsmedewerker Bureau Landin richting, Hoofddirectie Kadaster; Stedelijke herverkaveling. Een nieuwe taak voor het Kadaster? door prof. mr. P. de Haan, hoogleraar onroerend goedrecht en systeemontwikkeling van de administratieve wetgeving aan de Technische Hogeschool Delft. Geïnteresseerden kunnen de "Ruilverkavelingsbode" gratis toege zonden krijgen. Men dient zich hiertoe te wenden tot het Hoofd van het Bureau Documentatie en Bibliotheek, Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers, Waltersingel 1, 7314 NK Apeldoorn. Telefoon 055-775123. BEHEERSOVEREENKOMSTEN MOGELIJK OP TERSCHELLING, WORKUMERWAARD EN LOPIKERWAARD Het SBL-bestuur heeft onlangs de beheersplannen voor Terschel ling, Workumerwaard en Lopikerwaard vastgesteld. Dit brengt het totaal van vastgestelde plannen voor het eerste halfjaar van 1981 op acht. In een beheersplan gaat het om het verrichten van bepaalde hande lingen binnen het agrarische bedrijf, die bevorderlijk zijn voor na tuur en landschap. Voorwaarde is, dat de voorgestelde beheers handelingen in te passen zijn in het agrarische bedrijf. Degene, die een beheersovereenkomst aangaat, krijgt een vergoeding voor de beheersprestatie die door hem wordt verricht. Het afsluiten van be heersovereenkomsten is een vrijwillige zaak. Terschelling Op Terschelling gaat het om 1.160 ha landbouwgrond, die uit het oogpunt van natuur en landschap waardevol zijn. Er is daarom een beheer voorgesteld, dat grotendeels is gericht op het handhaven van aantallen en soorten weidevogels, het in stand houden van de botanische waarden en de landschappelijke waarden van de singels. De beheershandelingen hebben betrekking op het later aanvangen van de veldwerkzaamheden (maaien, weiden, slepen, enz.); daar naast zijn er bepalingen die handhaving van de huidige water huishouding beogen; geen toepassing van chemische bestrijdings middelen, drijfmest enz. De inpasbaarheid van de bepalingen in de bedrijfsvoering heeft voorop gestaan, zodat bepaalde beheershan delingen betrekking hebben op slechts een gedeelte van de be- drijfsoppervlakte. De vergoeding voor het overeengekomen beheer kan, afhankelijk van de zwaarte en de aard van de beheersbepalingen, liggen tussen f 285,— en f 965,— per ha. Tevens is een aanpassingsvergoeding mogelijk van f70,— totf 710,— per ha. Workumerwaard In de Workumerwaard gaat het om 553 ha beheersgebied. Dit ge bied is van grote betekenis als broedgebied voor weide- en water vogels. Daarnaast is de waard vegetatiekundig van groot belang door het voorkomen van een graslandvegetatie van de vochtige, leemhoudende zandgronden. De voorgestelde beheersbepalingen omvatten o.a. handhaving van de huidige waterhuishouding, niet slepen, eggen en rollen tussen 12 april en 15 juni, later maaien vanuit het midden van de percelen op een gedeelte van de bedrijfsoppervlakte, niet frezen, scheuren en herinzaaien van grasland. De beheers- en aanpassingsvergoeding te zamen kan variëren van f 485, tot f 1.265, per ha. Lopikerwaard In de Lopikerwaard betreft het 190 ha beheersgebied en 178 ha re- servaatsgebied. In de reservaatsgebieden zal verwerving van de gronden op vrijwillige basis worden nagestreefd, vanwege de bij zondere kwetsbaarheid van de natuurwaarden. Vooruitlopend daar op kunnen ook hier beheersovereenkomsten worden afgesloten. In de Lopikerwaard is sprake van botanische waarden, vooral aan de slootkanten, en van het voorkomen van veel weidevogels. Verder is het gebied vanwege de openheid en karakteristieke landschaps elementen van belang. De beheersbepalingen zijn o.a. het handhaven van de aanwezige zomer- en winterpeilen, het later maaien, weiden, rollen, enz., geen ingrepen in het bodemprofiel e.d. De beheersvergoeding loopt uiteen van f 213,— tot f 1.069,— per ha. De aanpassingsvergoeding kan variëren van f80,— tot f 541,— per ha. Aanvragen Aanvragen om een beheersovereenkomst af te sluiten kunnen wor den ingediend bij de Hoofdingenieur-Directeur (HID) voor Land inrichting, Grond- en Bosbeheer in respectievelijk Friesland, Tessel- schadestraat 7, 8901 LA Leeuwarden en Utrecht, Museumlaan 2, 3581 HK Utrecht. Ook bij de districtsbureauhouders (DBH) kunnen aanvragen worden ingediend. RUILVERKAVELINGEN LAREN EN WESTWOUD AANGENOMEN Op 25 juni jl. is in Laren (Gelderland) de stemming gehouden over de ruilverkaveling Laren (4.980 ha - 1.049 stemgerechtigden) en in Westwoud, Blokker en Schellinkhout (Noord-Holland) over de ruil verkaveling Westwoud (3.033 ha -1.136 stemgerechtigden). De ruilverkaveling Laren is aangenomen met 80% van de gestemde oppervlakte. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stem ming namen 673 stemgerechtigden deel, vertegenwoordigende een oppervlakte van 4.344 ha. Hiervan stemden 480 stemgerechtigden voor, vertegenwoordigende een oppervlakte van 3.476 ha. Tegen stemden 193 stemgerechtigden, vertegenwoordigende een opper vlakte van 868 ha. Nu de ruilverkaveling Laren is aangenomen, stopt de gemeentelijke commissie kavelruil met haar activiteiten. Zij heeft in de afgelopen tien jaar kunnen bevorderen, dat onderling een groot aantal kavels is geruild. In het kader van de ruilverkaveling kan de verkavelings situatie nu verder worden aangepakt. Er zijn gemiddeld nog 3 tot 4 kavels per bedrijf, terwijl de gemiddelde afstand van de veldkavels 1.500 meter bedraagt. Mede doordat er subsidiemogelijkheden zijn voor 7 boerderijverplaatsingen en de aanleg van 5 veetunnels, kan hierin verbetering worden gebracht. Voor nieuwe beplanting (vrij- liggende plantstroken en bosjes) is in het gebied 32 ha bestemd. De ruilverkaveling Westwoud is aangenomen met 53% van de ge stemde oppervlakte. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stemming namen 652 stemgerechtigden deel, vertegenwoordigen de een oppervlakte van 2.870 ha. Hiervan stemden 297 stemgerech tigden voor, vertegenwoordigende een oppervlakte van 1.523 ha. Tegen stemden 355 stemgerechtigden, vertegenwoordigende een oppervlakte van 1.347 ha. In ruim een derde van het gebied laat de waterbeheersing te wen sen over. Er wordt gestreefd naar een waterpeil van 90 cm beneden het maaiveld, waarvoor een peilverlaging van 20 tot 65 cm in de ge hele ruilverkaveling nodig is. Verder vormen de lange smalle kavels een knelpunt voor de landbouw. Veel kavels zijn zo'n 1.500 meter lang en slechts 80 meter breed. Het is de bedoeling kavels te vor men die in lengte zijn gehalveerd en die twee keer zo breed zijn. Er kunnen 10 bedrijven worden verplaatst. In het kader van de Relatie nota is 82 ha aangewezen als reservaatsgebied. In totaal is 24 ha bestemd voor bosbeplanting. RUILVERKAVELING LAND VAN CUIJK AANGENOMEN De ruilverkaveling Land van Cuijk (10.588 ha - 2.975 stemgerechtig den) is op 26 juni jl. aangenomen met 70% van de gestemde opper vlakte. De stemming werd gehouden in Haps, Cuijk, Gassel, Beu gen en Mill. De stemmenverhouding was als volgt: aan de stemming namen 1.412 stemgerechtigden deel, vertegenwoordigende een opper- 326 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 24