JONG GEODETISCH DESKUNDIGE Gezocht: activiteiten en de fraaie nieuwe Willemsbrug (deze nieuwe oever verbinding werd in juli van dit jaar geopend) Er waren echter ook duidelijke sporen van vergane glorie zichtbaar. Oude vervallen pakhuizen en ingestorte kaden. Met aan vroeger tij den herinnerende namen als "Blaauwhoed Veem" (met twee a's!), „Holland Amerika Lijn", e.a. Omdat het traditie is dat excursies van de VVL met mooi weer plaatsvinden, waren ook dit keer door de organisatoren goede af spraken met de weergoden gemaakt. Slechts diegenen, die na half vijf hun auto, tram of trein niet hadden bereikt, merkten dat die goden hun (hemel-)water maar nét hadden kunnen ophouden. Al met al een gezellige en geslaagde dag voor gasten en gastheren! P. Miete RAYONBIJEENKOMST NGL IN UTRECHT Nieuwe ontwikkelingen in de Satelliet-Geodesie „Ruimte-geodesie kan op tal van landmeetkundige vragen antwoord geven met een steeds grotere precisie", aldus prof. Aardoom in zijn voordracht voor het rayon Utrecht van het NGL op 1 juni j.l. Op dit moment vliegen diverse geodetische satellieten in vrij constante ba nen om de aarde, waarvan sommige zijn voorzien van zeer geavan ceerde apparatuur voor verschillende soorten waarnemingen. Relatieve plaatsbepaling, gravitatieveldmetingen, getijde-verande ringen, draaiïng van de aarde en schommeling van de rotatie-as zijn zaken waar de ruimte-geodesie zich de afgelopen vijftien jaar mee heeft beziggehouden. Nieuw in deze ontwikkeling is de opname van het zeeniveau. Zeetopografie in kaart Satellieten zijn tegenwoordig nl. uitgerust met radar waardoor het mogelijk is gedurende een rondgang het zeeniveau continu te me ten. Uit deze talrijke echopeilingen wordt het gemiddelde zeeniveau per raai bepaald. Na verschillende passages ontstaat een beeld van de oceaan met hoogtelijnen als op een topografische kaart. Men verwacht uit vergelijking tussen opnamen van de zeetopografie en van de geoïde over verschillende perioden, veranderingen in de zeestromen te kunnen voorspellen; van evident belang voor de zee vaart maar ook voor oceanografen. Naar een precisie van 3 cm Prof. Aardoom schetste in het kort de ontwikkeling van de ruimte- geodesie. In het begin alleen richtingsmetingen uit twee of meer stations, bij voorkeur gelijktijdig; thans aangevuld met laserstraal metingen naar satellieten waarbij het niet nodig is uit meer stand plaatsen gelijktijdig waar te nemen. Door het nauwkeurig kunnen beschrijven van de baan van de satelliet is de precisie van het plaatsbepalen extreem toegenomen. In 1965: 10 m; in 1975: 1 m; in 1980: 10 a 15 cm; dit geeft aan dat de mogelijkheden voor de ruimte-geodesie enorm zijn. De grens van ,,3 cm" denken de wetenschappers in 1985 te berei ken. En ofschoon deze fabelachtige nauwkeurigheid weinig zal ver anderen aan huidige procedures wordt wel een nieuw terrein ge opend voor bijv. deformatie-metingen in de aardkorst. Nodig voor deze 3 cm-grens is wel een nog nauwkeuriger bepalen van de baan op ieder moment. Dat betekent uitbreiding van het aan tal volgstations. Of liever een betere verdeling van de huidige plaat sen over het totale aardoppervlak. Thans staan deze volgstations voornamelijk in West-Europa en Noord-Amerika. Een oplossing voor dit probleem zou het introduceren van verplaatsbare laser systemen zijn. Mobiele laser-systemen In Nederland is een blauwdruk gereed waarbij het laser-systeem zo is gemoduleerd en gecomprimeerd dat verzending per vliegtuig, eventueel in een kleine truck, naar de meeste vliegvelden in de wereld mogelijk wordt. Binnen één dag is het mobiele laser-systeem operationeel. Vergelijking tussen een vaste opstelling, zoals in Kootwijk, en een mobiel systeem laat de verschillende mogelijkheden en beperkingen zien. vaste opstelling mobiel laser Kootwijk systeem nauwkeurigheid 10 15 cm 1 2 cm aantal metingen 5 15 60 180 calibratie nauwkeurigheid 3 cm 3 mm afstand bereik 600-40.000 km 600-9.000 km Bewegen de continenten? Deze vraag kan binnen afzienbare tijd worden beantwoord. Of schoon thans een uiteendrijven van de continenten op één tien cm per jaar wordt geschat en puur geodetisch dus nauwelijks interes sant om te meten, is wel van belang wat de tektonische platen op onze aarde doen. Vooral omdat op de breuklijn van deze starre pla ten de meeste aardbevingen plaatsvinden. De veranderingen tus sen punten langs deze platen-blokken zijn onregelmatiger. In Amerika is uit deformatie-metingen tussen San Diego en Quincy in Californie, een afstand van 900 km, een jaarlijkse verandering van i 8 cm geconstateerd, veroorzaakt door beweging langs de San Andreas Breuk. In dit kader is in Europa een samenwerkingsprogramma gestart voor deformatiemetingen in het oostelijk deel van het Middelandse Zeegebied ter bepaling van de veranderingen in de daar aanwezige starre plaat. Hieraan zal ook Nederland deelnemen. Uit dit onder zoek denkt men later voorspellingen te kunnen verrichten over de aardbevingen die nu vrij onverwacht plaatsvinden (denk aan Skopje en Napels). Concurrentie van de radio-astronomen De satelietgeodeten werken met laserstralen en dat vereist mooi weer om afstandsveranderingen en verschillen te kunnen meten. De radiosterrekunde kent deze beperking niet. Het meten van radio- interferentieverschillen ligt al in de orde van beter dan één nanosec, ongeveer 30 cm. En deze ontwikkeling gaat door, aldus prof. Aard oom. Een beperking is hier de atmosferische refractie en de ex treem nauwkeurige tijdsvergelijking. Voor een dergelijke nauwkeu rige tijdsoverdracht naar meer stations kan echter een satelliet wor den ingeschakeld. Sterrewacht als gastheer De voordracht van prof. Aardoom werd gehouden in het oude collegezaaltje van de Sterrewacht van de RU Utrecht. Een gewel dig suggestieve omgeving om te praten over de ruimte en zich te wanen tussen de sterren. De talrijke vragen van de dertig geïnteres seerde toehoorders duiden op een groeiende belangstelling voor de plaatsbepaling via ruimte-geodesie en de gevolgen voor onze eigen landmeterij. De gelegenheid om aan het eind van de avond een rondgang langs het instrumentarium te maken, werd door een ieder als een fraaie afsluiting van een geslaagde studieavond gezien. Veel waardering was er voor de heer Heinze en twee studenten van de Sterrewacht, die enkele enthousiastelingen tot na middernacht begeleidden om de manen van Jupiter en de ringen van Saturnus door eigen waar neming te kunnen laten aanschouwen. W. Bloksma (TH-Delft of HTS-Utrecht) t.b.v.: landmeetkundig terreinwerk in Boven Volta, onder overdracht van kennis aan Boven- Voltaanse landmeetkundigen van het Institut Gégraphique de Haute Volta (IGHV); taal: Frans; voor: 2 jaar, in het kader van ontwikkelings samenwerking tussen Nederland en Boven Volta, waarbij steun gegeven wordt aan de oprichting van het IGHV door het Nederlandse Ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking Inlichtingen Prof. ir. J. VISSER ITC Enschede - Telefoon 053-320330, toestel 340 330 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 28