berichten „80 JAAR WONINGWET; VOLKSHUISVESTINGSBELEID EN VERZORGINGSSTAAT" Het RlW-Instituut voor Volkshuisvestingsonderzoek van de Afdeling der Bouwkunde, TH Delft, heeft vanwege het 12Vi-jarig bestaan het initiatief genomen om te zamen met het NIROV, Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting de studie conferentie ,,80 jaar Woningwet; Volkshuisvestingsbeleid en Ver zorgingsstaat" te beleggen. De Woningwet werd in 1901 door het parlement aanvaard en vormt nog steeds een van de pijlers van de Nederlandse volkshuisvesting. De bedoeling van de conferentie is in bepaalde opzichten de balans op te maken van de werking van de Woningwet, waarbij ook andere delen van de volkshuisvestingswetgeving, die later zijn toegevoegd, in de evaluatie zullen worden betrokken. Het opmaken van de ba lans zal plaatsvinden in het licht van de huidige volkshuisvestings- problematiek en de volkshuisvestingsopgave voor de komende tijd. Voorts zal niet alleen de problematiek binnen het volkshuisvestings systeem worden bezien, maar ook zal de ruimere maatschappelijke context in de beschouwing worden betrokken. Dit laatste onder werp krijgt gestalte in het verschijnsel verzorgingsstaat. Enige belangrijke vraag- en discussiepunten, die in de conferentie aan de orde komen zijn: Vanuit welke visies en doelstellingen is indertijd de Woningwet ontwikkeld? Wat is thans de uitwerking van de wet en hoe wordt die ervaren? Is de relatie tussen de diverse volkshuisvestingswetten adequaat en is het netwerk van deze wetten toegesneden op maatschap pelijke problemen van nu? Wiens belangen zijn in deze regelge ving goed beschermd en wiens belangen niet? Wat zijn positieve en minder positieve kanten (geweest) van het overheidsingrijpen op het gebied van de volkshuisvesting? In hoeverre zijn hier parallellen te ontdekken in de huidige discus sie over de verzorgingsstaat? Op de studieconferentie zullen naast onderzoekers ook mensen uit de praktijk het woord voeren. Bij deze laatsten is vooral gezocht naar hen die op lokaal niveau met de Woningwet hebben te maken. Na iedere inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. In een afsluitend forum zal een confrontatie tussen de onderzoekers en mensen uit de praktijk kunnen plaatsvinden. Ter introductie van de conferentie verschijnt in het oktobernummer van het tijdschrift „Stedebouw Volkshuisvesting" een artikel, waarin enige achtergronden worden geschetst en discussiepunten worden geformuleerd. Van de studieconferentie zal door het RIW een verslag worden uitgebracht. De kosten van deelname bedragen f 80, inclusief verslag, lunches en consumpties. Voor studenten onder opgave inschrijvingsno.: f 20, Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij het NIROV, Van Speykstraat 25, 2518 EV 's-Gravenhage. Tel. 070-469652. Aanmeldingen worden in volgorde van binnenkomst behandeld. De studieconferentie vindt plaats op 11 en 12 november 1981 in de Aula van de TH Delft, Mekelweg 1Delft. Het programma luidt als volgt: 1e dag (11 november 1981) 09.00 uur: Ontvangst en koffie. 09.30 uur: Welkomstwoord door discussieleider prof. dr. ir. H. Priemus. 09.35 uur: Opening door de Minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening (onder voorbehoud). Deel 1. Onderzoekers over: de Woningwet en het volkshuisvestingsbeleid 09.50 uur: Mr. C. A. Adriaansens (wetenschappelijk medewerker TH Delft) over historische achtergronden en het huidige functioneren van de Woningwet vanuit juridische optiek. 10.35 uur: Koffiepauze. 11.05 uur: Ir. J. van der Schaar (wetenschappelijk medewerker RIW, TH Delft) plaatst de Woningwet in het kader van de toenmalige en huidige volkshuisvestingsproblemen en -opgave. 11.50 uur: Mr. dr. F. K. Bussink (wetenschappelijk hoofdmedewer ker van de Vakgroep Bestuursrecht en Bestuurskunde van de RU Groningen) gaat in op de stadsvernieuwings- problematiek en het beschikbare en wenselijke wettelijke kader. 12.35 uur: Lunch. Deel 2. Onderzoekers over de volkshuisvesting als een van de arrangementen van de verzorgingsstaat 14.00 uur: Prof. dr. mr. C. J. M. Schuyt (rechtssocioloog van de RU Leiden) gaat in op de maatschappelijke problematiek die aan de verzorgingsstaat is verbonden. Coreferent: mr. T. Hoogenboom (wetenschappelijk me dewerker van de Universiteit van Amsterdam en lid van het Amsterdamse advocatencollectief) geeft een con crete illustratie vanuit zijn ervaringen met de kraakpoli- tiek. 15.10 uur: Theepauze. 15.40 uur: Prof. dr. P. B. Boorsma (TH Twente) gaat in op de economische problematiek van de huidige verzorgings staat. Coreferent: drs. J. B. S. Conijn (medewerker van het EIB) belicht de specifieke taak van de overheid op de woningmarkt. 16.50 uur: Sluiting. 2e dag 112 november 19811 09.00 uur: Ontvangst en koffie. 09.30 uur: Samenvatting van inleidingen 1e dag: prof. dr. ir. H. Priemus. Deel 3. Praktijkervaringen met de Woningwet Vanuit de voornaamste groepen betrokkenen met de Woningwet zal steeds in het kort een mening over deze wet worden gegeven in relatie tot het eigen werkgebied. 10.00 uur: De gemeente: mr. drs. G. J. Wolffensperger (wethou der Amsterdam). 10.25 uur: De woningcorporatie: ir. P. Kuenzli (Gruno). 10.50 uur: Koffiepauze. 11.20 uur: De bouwer: G. J. Tiemstra (voorzitter AVBB). 11.45 uur: De architect: ing. Th. Steemers (Architecten Coöperatie Marge). 12.10 uur: De bewonersondersteuning: mr. F. van der Brug (LOS). 12.35 uur: Lunch. Deel 4. Confrontatie onderzoek - praktijk 13.45 uur: Forumdiscussie tussen de inleiders om het naar voren gebrachte verder uit te diepen en verschillen van inzicht te verhelderen. Vanuit de zaal kunnen aanvullingen worden gegeven. 15.15 uur: Theepauze. Deel 5. Voorlopige balans 15.45 uur: Drs. A. Planken (wetenschappelijk medewerker van de Erasmus Universiteit Rotterdam en oud-redacteur van de TV-rubriek "Den Haag Vandaag") geeft een samen vatting en probeert een soort balans op te maken van het functioneren van de Woningwet. 16.15 uur: Borrel, aangeboden door RIW en NIROV. KRING VOOR REMOTE SENSING Op 28 oktober 1981 houdt de Kring voor Remote Sensing zijn 15e bijeenkomst. Thema: Recente resultaten van Remote Sensing on derzoek. Plaats: Staringgebouw, Prinses Marijkeweg 11, Wagenin- gen. Tijd: 14.00 -17.00 uur. Programma: 14.00 - 14.05 uur Opening voorzitter Kring voor Remote Sensing, dr. R. A. Feddes. 14.05- 15.00uur „Methodologie van kleinschalige bodem- en landgebruikskaartering met LANDSAT-data in het Calatayud-bekken in Spanje" door dr. M. A. Mulders van de Vakgroep Bodemkunde en Geo logie van de Landbouwhogeschool, sectie Tropi sche Bodemkunde. 15.00 - 15.15 uur Theepauze. 15.15- 16.15uur „Multispectrale fotografie voor de detectie van ziekte en het vaststellen van schade in winter tarwe" door ir. A. Kannegieter, afdeling Vege tation and Agricultural Land Use Survey van het ITC. 16.15 -16.45 uur „Onderzoek van wormenpopulaties door middel van warmtebeelden en false colourfotografie" door ir. M. Hogerkamp, Centrum voor Agro-bio- logisch Onderzoek in Wageningen. Inlichtingen: Ir. A. Rosema, tel. 015 - 562404. GESLAAGD NLF-EXAMENS1981 LANDMEETASSISTENT J. J. C. Bakker, Den Haag; H. W. Biermans, Roermond; T. van Dijk, Delft; U. Hes, Winschoten; D. W. van Maanen, Dordrecht; H. J. N. Ooijendijk, Leiden; T. Ordelman, Westervoort; G. de Roo- de, Oegstgeest; J. Scholier, Groningen; J. G. Veenswijk, Leiden; J. W. Vendevielle, Oost-Souburg; P. Wey, Voorburg; L. C. v.d. Zwan, Delft. 370 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 20