scripties NIRIA CURSUSSEN 1981/1982 De Nederlandse Ingenieursvereniging NIRIA heeft in het cursuspro gramma voor het najaar 1981 de bestaande cursussen Technisch Taalgebruik en Industriële Marketing gehandhaafd. Twee cursus sen zijn inhoudelijk vernieuwd, namelijk de HBO-bijscholingscursus Elektronika (verzorgd door de Stichting Nederlandse School) en de cursus Schriftelijke communicatie in de Engelse taal. Manager en automatisering" is een nieuwe cursus die in het pakket is opgenomen. Onderzoek onder de leden van NIRIA gaf aan dat er behoefte bestond om het fenomeen automatisering nader te leren doorgronden. Naast de voornoemde open cursussen organiseert NIRIA de cur sussen Technisch Taalgebruik en Schriftelijke communicatie in de Engelse taal eveneens als bedrijfscursus. Bij een bedrijfscursus wordt van tevoren besproken waar eventuele accenten van de te geven stof moeten liggen om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de specifieke problematieken binnen het desbetreffende bedrijf. De NIRIA-cursussen worden zonder winstoogmerk georganiseerd en zijn bedoeld voor ingenieurs uit het hoger technisch en hoger agrarisch onderwijs. Voor de cursussen bestaat een groeiende be langstelling bij vele anderen uit het midden en hoger kader. Karakteristiek van de NIRIA-cursussen Technisch Taalgebruik „Schriftelijk communiceren voor technici" is de ondertitel van deze cursus, bedoeld om de (schriftelijke) taalvaardigheid te optimalise ren en sterke en zwakke punten op taalkundig gebied te ontdekken. De cursusduur is acht lesbijeenkomsten, éénmaal per week. Het maximum aantal deelnemers is achttien. HBO-bijscholingscursus Elektronika In 26 lesavonden (één per week) wordt de mogelijkheid geboden beter thuis te raken in de grondbeginselen van de elektronika en de toepassing daarvan. In acht lessen voert de cursist zelf metingen uit, zodat enige vaardigheid kan worden ontwikkeld in het gebruik van meetapparatuur. Schriftelijke communicatie in de Engelse taal Het doel van de cursus is het door middel van training vergroten van de vaardigheid om rapporten, brieven, memoranda en notulen in de Engelse taal te schrijven. De cursusduur is acht lesbijeenkomsten, éénmaal per week. Het maximum aantal deelnemers is achttien. Manager en automatisering Een cursus voor de hogere leidinggevenden, die er geen genoegen meer mee nemen dat ze geen vat hebben op het fenomeen auto matisering. In deze compacte cursus wordt de nadruk gelegd op de organisatie-aspecten van de automatisering. Industriële Marketing Marketing voegt twee disciplines in een bedrijf samen, nl. techniek en commercie. Deze cursus is specifiek ontworpen voor de technici, die in hun opleiding weinig of niets te horen krijgen over marketing. De cursus vormt een afgeronde introductie tot het marketing-ge- richt denken. Het doel van de cursus is, enerzijds om technici hun isolement te verlossen en anderzijds om de commerciële men sen doelmatiger te laten samenwerken met hun technische collega's. De totale cursus omvat 14 colleges, waarin alle onderwerpen, die met marketing verband houden, ter sprake komen. Voor het verkrijgen van uitvoeriger informatie kunnen belangstel lenden contact opnemen met het NIRIA-bureau, postbus 90722, 2509 LS Den Haag, tel. 070-556800 (mevr. L. Schipper). ATLASSEN UIT HET ROTTERDAMSE GEMEENTEARCHIEF Een van de collecties, berustend in het Rotterdamse Gemeentear chief is de atlassenverzameling, die voor het grootste deel is onder gebracht in de archiefbibliotheek. De verzameling bestaat uit oude atlassen en stedeboeken en facsimile-uitgaven daarvan, in druk uit gegeven kaartboeken en in recenter tijd gepubliceerde atlassen. Een belangrijk deel hiervan is uit oud stedelijk bezit afkomstig; een aan tal atlassen behoorde in het verleden waarschijnlijk tot de librije van de Laurenskerk. In het najaar van 1981 zal een catalogus van de atlassenverzameling verschijnen. Wat is de betekenis van deze atlassencollectie? Vooropgesteld moet worden dat ze in geen enkel opzicht een representatief beeld geeft van wat in het verleden in Nederland en aangrenzende landen aan atlassen is geproduceerd. De vorming van de verzameling lijkt achteraf gezien sterk beïnvloed door toeval en willekeur. Het uit geven van een catalogus mag dan ook tevens het uitgangspunt zijn voor bezinning op de vraag hoe de hiaten in de verzameling nog zijn aan te vullen. Met de publikatie van deze catalogus heeft de Gemeentelijke Ar chiefdienst de bedoeling aan het bestaan van de atlassencollectie en aan de inhoud ervan meer bekendheid te geven en daardoor het gebruik van de atlassen te bevorderen. Als potentiële gebruikers worden dan in de eerste plaats al diegenen beschouwd, die gebruik NGT GEODESIA 81 maken van de faciliteiten van het Gemeentearchief. Voor een groot deel zijn dit beoefenaars van de lokale en streekgeschiedenis in het zuidelijke deel van Zuid-Holland. Met het oog hierop zal bij de be schrijvingen der atlassen in de catalogus worden vermeld, welke kaarten in de atlassen speciaal op dit gebied betrekking hebben. Een aantal hiervan zal ook in de catalogus worden afgebeeld. Met hetzelfde oogmerk wordt in de catalogus ook een bibliografie opgenomen van literatuur betreffende de (historische) kartografie, aanwezig in de archiefbibliotheek. Vanzelfsprekend treft men hierin een groot aantal titels aan, die betrekking hebben op de regio rond Rotterdam. Over enkele jaren moet de uitgave van de atlassencata- logus worden gevolgd door een catalogus van het kaartenbezit van het Gemeentearchief. Van 27 november 1981 tot en met 5 februari 1982 wordt in het ar chiefgebouw, Mathenesserlaan 315, een tentoonstelling gehouden onder de titel Atlassen uit het Rotterdams Gemeentearchief. De in de catalogus beschreven atlassen zullen hier worden geëxposeerd, te zamen met een groot aantal uit atlassen afkomstige kaarten, die eveneens tot de verzameling van het Gemeentearchief behoren. Er zal ook een speciale tentoonstellingscatalogus worden samen gesteld. Ten slotte zal een diaklankbeeld een overzicht geven van de ge schiedenis van de Nederlandse atlassenproduktie en van de beteke nis die oude atlassen hebben voor de gebruiker in onze tijd. Kaart van Rotterdam en oostelijke omgeving. Uit: Nieuwe en zeer nette atlas van Zuyd-Holland, 't Sticht van Utrecht, en een gedeelte van Gelderland, enz. Amsterdam, Reinier en Josua Ottens H727- 1750). De openingstijden van de tentoonstelling zijn: maandag t.m. vrijdag 10 - 17 uur (31 dec. tot 16 uur), zon- en feestdagen 11-17 uur; gesloten op zaterdagen, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag (tweede kerstdag geopend). Inlichtingen: C. Zeven bergen en P. Ratsma van de Gemeentelijke Archiefdienst, Mathe- nesserlaan315, Rotterdam. Telefoon: 010-775166, resp. tst. 21 en 17. In deze rubriek zijn samenvattingen opgenomen van inge nieursscripties van afgestudeerden aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. L. C. Herinckx EEN GEODETISCH PROFIEL VAN SURINAME In de periode 1947 - 1975 is een meetkundige grondslag gelegd over geheel Suriname. Op inventieve wijze zijn hierbij z.g. airborne-syste- men toegepast. In het eerste deel van de scriptie wordt een over zicht van deze activiteiten gegeven, met speciale aandacht voor de onderlinge samenhang. Met de integrale vereffening van dit net in 1975 is, voor het eerst, een local datum (landelijk referentiestelsel) gedefinieerd. Hierbij werd onderzocht in hoeverre deze local datum een goede benade ring is van de geoïde. In 1978 is de laatste verdichting van het primaire net uitgevoerd. Hiertoe is gebruik gemaakt van een Doppler-satelliet plaatsbepa lingssysteem; voor een goede aansluiting zijn tien primaire punten opnieuw bepaald. In het tweede deel van de scriptie worden de op zet, uitvoering en verwerking van dit project beschreven. 371

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 21