CgeotteeléL nederlands geodetisch tijdschrift Ruimtelijke gegevensstructuren voor vastgoed-informatiesystemen door ir. A. A. Ph. J. M. van Lamsweerde, wetenschappelijk medewerker bij de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY Spatial datastructures for land information systems In land information systems enormous quantities of data have to be gathered for different purposes. Not only data concerning use, ownership, properties, value but above all the location. The location is in fact the only common element and is therefore eminently suited to function as a linking element between various land information systems. To fulfil the requirements, especially stated by spatial planning, it is necessary to structure the location data: the spatial datastructure. It is often assumed that spatial datastructures are primarily developed for cartographic purposes, but although a map is very important spatial datastructures may be even more important for making a link between geodetic/cartographic data and registrative/statistical data, for the exchange of land information and for analysis of the data. 1. Inleiding Veelal gaat men ervan uit dat ruimtelijke gegevens structuren voornamelijk voor kartografische doelein den zijn ontwikkeld. Dit is een te beperkte benade ring, want ruimtelijke gegevensstructuren zijn moge lijk nog meer van belang voor het koppelen van land- meetkundige/kartografische gegevens en administra tieve/statistische gegevens, het uitwisselen van vast- goedgegevens en de gegevensanalyse; van belang dus voor het verschaffen van die informatie die voor een bepaald probleem relevant is. Problemen kunnen liggen op gebieden als planning, stads- en landinrichting, rechtsbescherming, belastin gen enz. Dergelijke problemen ontstaan, doordat steeds meer functies beslag gaan leggen op steeds minder ruimte, zoals in een land als Nederland. Steeds meer belangen gaan botsen, omdat hun acti viteiten, zoals wonen, milieu, verkeer, economie enz. zich in -hetzelfde stukje van de ruimte moeten af spelen. Gezien de noodzaak tot beheersing en planning van al deze activiteiten, moet rekening worden gehouden met de dynamiek van het ruimtelijke gebeuren. Dat betekent dat het in relatie met elkaar brengen van al lerlei vastgoedgegevens steeds noodzakelijker, maar ook steeds complexer wordt, zodat een computer voor ondersteuning zal moeten zorgen. Het zal duidelijk zijn dat voor dergelijke vastgoed informatiesystemen ontzaglijk veel gegevens moeten worden verzameld. In de praktijk gebeurt dit door ver schillende instellingen en diensten die alle, voor hun eigen specifieke doeleinden, de liggingsgegevens van hun vastgoedelementen op de een of andere manier hebben vastgelegd: adressen, coördinaten, postco des, perceelnummers enz. Nu is de ligging in feite het enige gemeenschappelijke element en daarom bij uit stek geschikt om te dienen als koppelingselement van NGT GEODESIA 81 de verschillende vastgoed-informatiesystemen. Door het ontbreken van systematiek bij het vastleggen van de liggingsgegevens is de mogelijkheid tot koppelen niet al te groot en het koppelen zelf is zeer tijdrovend en kostbaar. Gemeenschappelijke of in relatie met el kaar te brengen liggingsgegevens kunnen uitkomst brengen. Vanuit deze problematiek wordt onderzoek verricht naar logische samenhangen van de liggingsgegevens van geografische eenheden, waaraan informatie is ge koppeld, nl. de ruimtelijke gegevensstructuren. Deze problematiek speelde ook bij de vraag voort vloeiende uit de studieopdracht van de Overleggroep Topografie en Leidingen van de Bestuurlijke Overleg Commissie Overheidsautomatisering (BOCO) aan de Werkgroep Uniformering van de Rijkscommissie voor Geodesie die aan een deelgroep van die werkgroep werd gesteld: „welke rol kunnen plaatsaanduidingen en ruimtelijke gegevensstructuren spelen bij de uit wisseling en/of koppeling langs automatische weg van geografische eenheden, zoals percelen, adressen, enz.?" Dit artikel is dan ook mede een bewerking van het rapport dat die deelgroep met de niet zo verwon derlijke naam „Plaatsaanduiding en gegevensstructu ren" heeft vervaardigd. 2. De geografische eenheid Om een reëel vastgoedsysteem in zijn totaliteit geau tomatiseerd af te beelden, moet in de computer een éénéénduidige afbeelding van de werkelijkheid wor den gerealiseerd. Dit houdt in dat van elk mathema tisch punt in de ruimte alle kenmerken zouden moeten worden vastgelegd. Uiteraard is dit in zijn gehele consequentie door de veelheid van kenmerken en relaties niet mogelijk. Toch kan worden getracht deze afbeelding in elk toe- 353

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 3