2. de landmeetkundige en kartografische informatie voorziening (LKI); 3. het vastgoed- en planontwerpsysteem voor de landinrichting; 4. informatie o.a. ten behoeve van beleid, planning, financiën. Nu Binnenlandse Zaken akkoord is gegaan met het automatiseringsplan, kunnen de vervolgplannen, pro jectplannen en automatiseringsmiddelenplannen wor den ingediend. Het AKR-project heeft betrekking op de vastlegging van gegevens betreffende de zakelijke rechtstoestand en de feitelijke gesteldheid van onroerend goed. Het is daardoor een belangrijk hulpmiddel voor een aantal overheidsactiviteiten, als belastingheffing, ruilverka veling, landinrichting, volkshuisvesting, stads- en dorpsvernieuwing en ruimtelijk beheer. Het LKI-project is gericht op de vastlegging van de ligging van topografische gegevens en van kadastrale percelen. Het kan in een geautomatiseerde omgeving eveneens uitgangspunt zijn voor verschillende over heidsactiviteiten, als het ontwerpen van bestemmings- en uitbreidingsplannen, registratie van leidingen, ci vieltechnische werken, landinrichting en ruimtelijk beheer. Intern kadastraal bestaan duidelijke relaties tussen de diverse projecten in die zin, dat er onderlinge uitwis selbaarheid van gegevens is (of wordt nagestreefd), ten einde eenmaal geregistreerde gegevens in het ene project dienstbaar te maken aan andere projecten. Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie In de hedendaagse maatschappij is een groeiende be langstelling te constateren voor vastgoedinformatie. Die informatie heeft met name betrekking op de lig ging, het gebruik, de hoedanigheden, de rechtstoe stand en de waarde. Zeker op economische gronden is op het gebied van de vastgoedinformatievoorziening een gecoördineer de aanpak nodig. Ook de voortschrijdende automati sering noopt hiertoe. Gericht en wetenschappelijk verantwoord onderzoek moet van groot belang wor den geacht. Het Kadaster-vastgoedbestand neemt onder de vele andere bestanden een belangrijke plaats in. Het be strijkt het gehele land en kan bogen op een jarenlange traditie. Om deze reden is het voor de Dienst aan trekkelijk, zich met andere op dit terrein geïnteres seerde instanties in een breed verband aan dergelijk onderzoek te wijden. Op gezamenlijk initiatief van de Technische Hoge school Delft en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers heeft dit in 1980 geleid tot het op stellen van een plan voor institutionalisering van maatschappelijk relevant onderzoek op het gebied van de vastgoedinformatievoorziening. Met medewerking van diverse ministeries, instituten en particuliere ondernemingen is gekozen voor de vorm van een stichting, die ten doel heeft: de bevordering van studie en wetenschappelijk onderzoek, dat verband houdt met vastgoedinfor matie en de bevordering van de coördinatie van deze studie en onderzoekingen; de overdracht van kennis en ervaring op het ge bied van vastgoedinformatie. Zij tracht haar doel onder andere te bereiken door: het instellen van projectgroepen ter bestudering 416 van vastgoedinformatieproblemen; het (doen) verrichten van studies en wetenschap pelijke onderzoekingen; het doen verschijnen van publikaties; het houden van studiedagen, symposia en con gressen. Slotopmerkingen De relaties, die intern departementaal (intradeparte- mentaal dus) een rol spelen of kunnen spelen, zijn nog onvoldoende geanalyseerd. Hoewel bepaalde gege vens (bijv. omtrent subsidies) op verzoek van het Ministerie door de Dienst worden bijgehouden, stellen diverse Diensten van het Ministerie en ook de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers zelf zich voor, dat hier nog een breed terrein braak ligt. In die gedachtengang zou de Dienst, naast de klas sieke dienstverlening en informatieverstrekking ten behoeve van het rechtsverkeer in onroerend goed in de breedste zin, ook een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot nieuwe informatiesystemen ten behoeve van bepaalde beleidsaspecten. Te denken valt hierbij vooral aan de registratie van nieuwe elementen, die aan perceel of perceelsadres kunnen worden ge hangen, en die in de vorm van ingedikte informatie belangrijke bestuurlijke hulpmiddelen kunnen ver schaffen. Een intradepartementale werkgroep, de z.g. KIV, bestudeert thans in hoeverre het wenselijk en mogelijk is tegemoet te komen aan behoeften en wensen, die bij de diverse diensten leven met betrekking tot aan passing/uitbreiding en/of operationalisering van het kadastrale vastgoedinformatiebestand. Extern heeft de Dienst thans overlegrelaties met ge meenten, waterschappen, met de Dienst der Domei nen, de Rijksbelastingdienst, het Centraal Bureau voor de Statistiek, de Monumentenraad, de voor lopige Centrale Kaarteringsraad en met de Koninklijke Notariële Broederschap. Deze relaties hebben vaak meerdere doeleinden: het verstrekken, ontvangen of uitwisselen van gegevens, het afstemmen op elkaar van systemen of bestanden. Ten slotte enkele woorden over de sociaal-organisato rische aspecten van de geschetste situatie. Ik denk, dat een Dienst als het Kadaster en de Open bare Registers niet kan en wil ontkomen aan de ge schetste ontwikkeling, die in volle gang is. Het is dan wel van groot belang, dat een en ander woTdt be stuurd als een sociaal proces; als een proces, waarbij mensen intensief betrokken zijn. Dit dient o.a. te betekenen, dat de gevolgen voor werkmethoden, functies en rangen duidelijk zichtbaar worden ge maakt, dat aan voorlichting, instructie en opleiding ruim aandacht dient te worden besteed, dat met de betrokken medewerkers geregeld en open overleg wordt gevoerd en dat het tempo, waarin het proces verloopt, mede wordt bepaald door het acceptatie vermogen van de Dienst. Met name bij de concrete projecten moeten deze aspecten aandacht krijgen. Voorwaar geen geringe taak. Met deze beschrijving van het heden, ben ik aan het einde van mijn betoog gekomen. Ik wil echter niet eindigen zonder op te merken, dat de toekomst van de Dienst voor een groot deel zal worden bepaald door de mate, waarin actief aan die toekomst wordt gewerkt. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 10