Het Kadaster: nu en straks*) kadaster beheer vastgoedinformatiesysteem onderhoud en opbouw door ir. drs. H. A. L. Dekker, hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. SUMMARY Netherlands'Cadastre: Present and Future The present juridical and social situation forms the foundation of the „Present Cadastre". Projection of the Cadastre Law and the political/social situation into the future yields a sketch of the „Future Cadastre". Development of land information systems will largely determine the future of the Cadastral Service. Bij het nadenken over deze voordracht kwam mij oor spronkelijk in gedachten de titel „Vastgoed in Bewe ging". Een tweeledig toepasselijke, hoewel in eerste instantie onmogelijke aanduiding van mijn verhaal. Vastgoed kan immers in de letterlijke betekenis nau welijks, of slechts met veel moeite, bewegen. Maar figuurlijk is vastgoed wel degelijk in beweging. De maatschappelijke betekenis van vastgoed neemt on tegenzeglijk toe. Ik verwijs daarvoor onder andere naar het ontstaan van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie. In mijn betoog zal mijn voorzitterschap van het Alge meen Bestuur van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie een overigens bescheiden rol spelen. In tweede figuurlijke betekenis zou „Vastgoed in Be weging" heel goed te hanteren zijn voor een hoofd directeur van de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers. De Dienst vindt immers haar be staansrecht met name door de beweging, het rechts verkeer, in vastgoed. In ons taalgebruik wordt „onroerend goed" steeds meer vervangen door „vastgoed". Wat betekent „vastgoed"? Wie om achter de betekenis van „vastgoed" te komen bij „Van Dale" te rade gaat, komt niet veel verder. De term „vastgoed" is door „Van Dale" (nog) niet erkend. In andere woorden boeken en ook in diverse encyclopedieën vindt men bij vastgoed slechts een verwijzing naar onroerend goed en ook daar schiet je dan nog niet zoveel mee op. Om misverstanden en een slordig gebruik van de ter men „vastgoed" en „onroerend goed" te vermijden, het volgende: Het recht onderscheidt drie categorieën onroerend goed. Onroerend goed naar zijn aard en onroerend goed naar bestemming. De laatste om schrijving duidt op de ,,nagel"-vastheid. Voorts kent het recht nog een categorie onroerend goed door wetsduiding, waaronder dan „rechten" op onroe rende zaken worden begrepen. Ik versta onder vastgoed datgene, wat naar zijn aard zichzelf niet kan verplaatsen en niet of moeilijk ver plaatsbaar is. Daarmede breng ik slechts één cate gorie, namelijk die van het onroerende goed naar zijn aard, onder mijn term vastgoed. Vastgoed is dan daarmee elk goed, dat onderdeel vormt van, of vast staat in, de grond om ons heen. Een stuk grond zelf. Inleiding gehouden op 29 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. een gebouw, een afrastering en een buisleiding zijn vastgoed. Vastgoedinformatie is, daarop doorgaand, de verza melnaam voor alle mogelijke soorten informatie met betrekking tot dat vastgoed. Onder een vastgoedinfor matiesysteem versta ik dan ten slotte elke gestructu reerde verzameling van gegevens ter zake van vast goed. Gegevens, die informatie over dat vastgoed bevatten. Uit de veelheid van mogelijkheden die zich aandient, kies ik voor een benadering, waarbij ik het Kadaster in „nu en straks" zal behandelen als beheer der van, onderhouder van en een bouwer aan een vastgoedinformatiesysteem. Een vastgoedinformatiesysteem, dat overigens in zichzelf is opgebouwd uit meer dan één vastgoed informatiesysteem. Men kan in het vastgoedinforma tiesysteem van het Kadaster bijvoorbeeld onderschei den: Openbare Registers; legger; naamwijzer; kadastrale kaarten; veldwerken; werkplans ruilverkaveling; toedelingsgegevens; GBKN; coördinaten van de RD, enz. Deze onderverdeling houdt verband met de doelstel ling van de Dienst, de gekozen werkwijze bij de Dienst en de aldaar gehanteerde procedures. Het is met deze onderverdeling net als met een organisatiestructuur. Ook een organisatiestructuur is onder te verdelen in substructuren, afhankelijk van de doelstellingen van de organisatie en gericht op de aanwezige mogelijk heden. Voor mijn verdere betoog heeft deze technische on derverdeling overigens weinig betekenis, maar be langrijk is, dat we onderkennen dat er een substruc tuur en een aantal (sub)systemen bestaan, die ge zamenlijk leiden tot het vastgoedinformatiesysteem van het Kadaster. Met het kiezen van de benadering vanuit het vast goedinformatiesysteem naar het Kadaster doet zich de vraag voor welke elementen van vastgoedinforma- NGT GEODESIA 81 417

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 11