I rechtstoestand, grootte, ligging, aktuele en betrouwbare informatie waarde, cultuur, over een beperkt aantal aspekten hoedanigheid, bestemming tie heden ten dage zijn terug te vinden in het Kadaster. Daarvoor moeten we eerst vaststellen welke elemen ten in vastgoedinformatie zijn aan te duiden. Vastgoedinformatie omvat onder andere gegevens over de rechtstoestand, de grootte, de ligging, de waarde, de cultuur, de hoedanigheid en de bestem ming van het vastgoed. Willen we kunnen vaststellen welke gegevens van de hiervoor aangegeven verza meling in het kadastrale vastgoedinformatiesysteem voorkomen, dan dienen we echter in die gegevens hier en daar nog iets te verfijnen. Centraal in het kadastrale vastgoedinformatiesysteem staat het perceel. Het perceel als object en als kleinste geografische eenheid, die zelfstandig in de kadastrale administratie voorkomt. Informatie omtrent de rechtstoestand van het perceel is onder te verdelen in drie categorieën van relaties tussen het perceel en het subject, namelijk: 1 subject zakenrecht 1 object verbintenis""^^ feitelijk gebruik |«ub)«a| subject In de kadastrale administratie, en daarmee in het kadastrale vastgoedinformatiesysteem, wordt van de rechtstoestand slechts het zakenrechtelijke deel van de relatiemogelijkheden tussen subject en object op genomen en bijgehouden. Het bijhoudingsaspect is voor het kadastrale vast goedinformatiesysteem van bijzonder belang. Vanuit de rechtsbeschermingsdoelstelling dient het kadastra le vastgoedinformatiesysteem actueel te zijn en dient de bijhoudingsprocedure de nodige waarborgen te bevatten, die zijn gericht op die actualiteit. In het al gemeen kan men stellen dat aan deze waarborgeis het zakenrechtelijke element in het kadastrale vastgoed informatiesysteem voldoet. De grootte is reeds vanuit de oorspronkelijke kadas trale doelstelling, namelijk belastingheffing, ook in het vastgoedinformatiesysteem van de Dienst aanwezig. De ligging van het kadastrale perceel is vanuit het kadastrale vastgoedinformatiesysteem in het terrein eenduidig aan te geven. Ten aanzien van de waarde valt op te merken, dat in het kadastrale vastgoedinformatiesysteem dit element slechts ad hoe en wel op het moment van de vorming of overdracht van het perceel bekend is en dan nog wel als subjectief element. Bijhouding vindt niet plaats. Voor wat betreft de cultuur van het kadastrale perceel kan worden vermeld, dat het kadastrale vastgoed informatiesysteem daarvoor een zeer onbetrouwbare bron van informatie vormt. Soms is als cultuur zelfs nog steeds vermeld wat indertijd bij de opzet en aan leg van het kadastrale systeem, dus zo'n 150 jaar geleden, ter plaatse van het perceel als cultuur gold. De hoedanigheden van percelen zijn zeer onvolledig bekend; oude rechten, erfdienstbaarheden e.d. zijn bovendien niet altijd volledig beschreven en vaak moeilijk geografisch, met behulp van gegevens uit het informatiesysteem, aan te duiden. Datzelfde geldt ook voor de bestemming. Concluderend kan worden vastgesteld, dat de ka dastrale administratie, ten aanzien van een beperkt aantal aspecten van vastgoedinformatie, actuele en betrouwbare informatie bevat en dus ook kan leveren. Een oppervlakkig getrokken conclusie zou dan kun nen zijn, dat het kadastrale vastgoedinformatiesy steem maar beperkt aan de maatschappelijke vraag rondom vastgoed kan voldoen. Die conclusie is echter oppervlakkig en dus ook pertinent flink bezijden de realiteit. Nadere analyse zal ons integendeel leren, dat het kadastrale vastgoedsysteem de basis kan en naar mijn mening moet vormen, voor de toenemende maat schappelijke vraag op het gebied van vastgoedinfor matie. Wij stelden reeds eerder vast, dat binnen de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers een uit meer dan één zelfstandig subsysteem opgebouwd vastgoedinformatiesysteem aanwezig is. Bij het werken met dat vastgoedinformatiesysteem kan men drie soorten activiteiten onderscheiden, namelijk: verzamelen van gegevens; „managen" van gegevens; presenteren van gegevens. Verreweg de eenvoudigste hoewel soms op zich zelf al moeilijke activiteit van die drie is het verza melen van gegevens. Door eenmalig te verzamelen ontstaat een statisch gegevensbestand. Zo is een kaart bijvoorbeeld een grafische weergave van de topografische situatie op het moment x. Hoe meer topografische details, hoe sneller na moment x de kaart als gegevensverzame ling of „databank" zal zijn verouderd. Een oplossing voor dit probleem is het bijhouden van het eenmaal verzamelde bestand. We komen dan terecht bij een aspect dat ik „mana gen" wil noemen. Bijhouden van gegevensbestanden is een groot probleem en tegelijkertijd de grote uit daging bij het beheren van vastgoedinformatiesyste- 418 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 12