men. Mij is gebleken, dat de technologische ontwik keling ons hierbij hulpmiddelen kan verschaffen, doch dat verreweg de grootste inspanning blijvend zal moe ten worden geleverd door de mens, die met behulp van de techniek het vastgoedinformatiesysteem „ma naget". Over het „managen" is nog veel meer te zeggen. Voor de volledigheid duid ik nog aan dat onder „managen" ook het aspect van het opstellen van interrelaties tussen diverse gegevensverzamelingen moet worden begrepen, terwijl men ook het aspect bouwen aan een gegevensverzameling door toevoe gen van eigen gegevens onder „managen" dient te plaatsen. Presentatie van de gegevens uit het vastgoedinforma tiesysteem is de derde te onderscheiden activiteit. Een presentatie, dienstbaar gemaakt aan de functie die de maatschappij verlangt van de informatie uit het vast goedinformatiesysteem. In het voorbeeld van de kaart kan deze presentatie bestaan uit een kaartblad of een informatiedrager, die door de gebruiker zelf tot visueel produkt kan worden omgezet. Verzamelen, „managen" en presenteren van de ge gevens van het vastgoedinformatiesysteem. Wat is daaruit te concluderen voor het Kadaster straks? Om duidelijk te maken hoe ik voor u het Kadaster wil schetsen, hanteer ik het volgende beeld Ik herinner me hoe ik als jong landmeter voor het probleem werd geplaatst om aan te geven of, en zo ja hoeveel dan wel, de middenpijler van een draaibrug zakkingsverschijnselen vertoonde. De be trokken brug bevond zich in een uitgestrekt polder gebied en lag met de toeleidende baanlichamen en landhoofden een fors aantal meters boven het maai veld. In het omringende poldergebied kwam weinig bebouwing voor. Tja, en daar sta je dan met je ver worven kennis. Mijn eerste neiging was om een heel complex systeem van meten te ontwikkelen, waarmee de gevraagde gegevens over de middenpijler in absolute zin en bin nen nader te bepalen nauwkeurigheidsgrenzen perio diek zouden kunnen worden verstrekt. Absolute of zo absoluut mogelijke zekerheid omtrent het al dan niet bewegen van de draaipijler van de brug. Na een nadere analyse en met behulp van ervaren collegae heb ik echter al snel dat veel te ambitieuze plan laten vallen. Waar gaat het namelijk om? De brug heeft een functie. Zij verzorgt de oeverver binding en maakt verkeer tussen beide zijden van het water mogelijk. Theoretisch is het dan misschien best interessant om te weten of de middenpijler beweging vertoont; van belang is echter of het verkeer over de brug mogelijk blijft! Dus als landhoofden en midden pijler gelijkmatig bewegen, en relatief ten opzichte van elkaar nauwelijks beweging vertonen, is er voor de functie van de brug niets aan de hand. Zij houdt haar functie en voldoet daarmee aan de door de maat schappij gestelde eisen. En het Kadaster? Verzameling, management en presentatie van gege vens. In de eerste plaats ten behoeve van het rechts verkeer in vastgoed. Men kan de organisatie zien in zo'n brugfunctie tussen de oevers van de tijd van oude en nieuwe situatie ten behoeve van een onge stoord en gegarandeerd veilig rechtsverkeer in onroe rend goed. NGT GEODESIA 81 „Landhoofd": verzameling, „pijler": management en „landhoofd": presentatie. Verandering in het management? Best, maar alleen als verzameling en presentatie meegaan. Andere pre sentatie van gegevens? Akkoord, maar alleen als ,,pijler"/management en ,,landhoofd"/verzameling dat mede waar kunnen maken. De Dienst kan niet meer presenteren dan ze verzamelt en zelf toevoegt aan de verzameling, maar hoeft niet meer te verzamelen dan nodig is voor „managen" en presentatie. verzamelen management presentatie Beschouwt men de thans zo modieuze decentralisa tietrend, dan ligt hier mogelijk de sleutel voor het vormen van een juist oordeel. De „pijler" waar alles om draait, is het „managen" van gegevens. Verzame len en presenteren kunnen in principe overal plaats vinden. Vanuit dat principe zal het managen slechts daar kunnen gebeuren, waar voldoende kwaliteit kan worden geconcentreerd om waarborgen voor een juiste gang van zaken te geven. Het zal u niet verbazen als ik het Kadaster zie als pijler voor „managen" van vastgoedgegevens op rijks niveau. Gelet op de landelijke betekenis kan zulks niet worden gedecentraliseerd. Reeds in het begin stelde ik, dat het Kadaster uit meerdere subsystemen bestaat, kortweg omdat het Kadaster verschillende maatschappelijke functies moet vervullen. Bij een benadering als deze houdt dat in, dat er ook meer dan één oeververbinding nodig is over verschillende kanalen en rivieren. Oeververbin dingen met hun eigen functie en hun eigen maat schappelijke betekenis. Beeldend gesproken kunt u een leider van een organi satie zien als landmeter; hij controleert of de bewe ging, die in één van de onderdelen bestaat, in over eenstemming is met bewegingen elders in de organi satie. Maar hij moet ook verkennen of nieuwe functies nieuwe bruggen voor nieuwe verkeersstromen nodig maken. Zo'n leider van een organisatie krijgt het pas moeilijk als één van de onderdelen in z'n brug gaat bewegen, zonder dat de andere elementen die bewe ging ondervinden. Laat staan dat ze tegengestelde bewegingen vertonen! Wij hebben gezien, dat het kadastrale vastgoedinfor matiesysteem informatie over vrijwel de volledige zakenrechtelijke verhouding kan geven. In het gehele veld van mogelijkheden van relaties tussen object en subject dus een beperkt gebied. Voor velen is dat logisch, gegeven het feit dat voor zakenrechtelijke verandering overschrijving bij het Kadaster noodzake lijk is. Door deze verplichte registratie kan de actuali teit van het kadastrale vastgoedinformatiesysteem worden gegarandeerd. Honderdvijftig jaar heeft het Kadaster op die wijze een maatschappelijke functie kunnen vervullen. De con- 419

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 13