3. Een vastgoed- en planontwerpsysteem voor de landinrichting. 4. Informatievoorziening ten behoeve van beleid, planning, financiën, kwaliteitsbeheer, e.d. Speciale aandacht in dit kader verdient het gebied vastgoed- en planontwerpsysteem voor de landinrich ting. De inbreng en deskundigheid die vanuit het Kadaster wordt geleverd ten behoeve van het Ministe rie van Landbouw, is immers een heel specifieke. Deze deskundigheid heeft haar ontwikkeling beves tigd bij de ontwerp-Landinrichtingswet. In de bijlage van de memorie van toelichting bij die wet wordt over de kadastrale bijdrage zo ongeveer gesteld ,,De ingenieur van het Kadaster staat met zijn deskun digheid de landinrichtingscommissie bij. Zijn bijdrage aan de voorbereiding van integrale landinrichtings projecten, betreft in het bijzonder het verschaffen van inzicht in de mogelijkheden tot herverkaveling van gronden, in wisselwerking met alternatieven voor de overige te treffen maatregelen en voorzieningen. Zijn bijdrage bij de uitvoering heeft betrekking op de kadastraal registratieve en de landmeetkundige werk zaamheden, alsmede op de werkzaamheden met be trekking tot herverkaveling van gronden, waarbij de nadruk valt op het plan van toedeling". Voorwaar een niet geringe stimulans voor deze be langrijke kadastrale dienstverlening. Hoe staat het met het Kadaster als werkgever straks? Een ieder hier weet dat we met een economische recessie hebben te maken. Heel bewust ben ik er niet mee begonnen om niet weer met dat bekende verhaal aan te komen. Maar het heeft wel effect voor het werkaanbod bij de Dienst. Echter, en ik kan dat niet nadrukkelijk genoeg zeggen: laat u door die cijfers niet misleiden. Het aantal akteposten ligt thans slechts weinig onder het niveau als dat van het midden van de jaren zeven tig. Daartegenover staat dat het aantal medewerkers van eind 1976 tot eind 1980 met 6% toenam. Deze toename was onvoldoende om de enorme tijdelijke stijging van het werkaanbod uit de jaren '77, '78, '79 de baas te kunnen. Daar komt nog bij dat activiteiten op het gebied van de GBKN pas sinds '77 werkelijk op gang zijn geko men en dat de produktiviteit als gevolg van het meer betrekken van medewerkers bij diverse ontwikke lingen binnen de Dienst iets is teruggelopen. Werkoverleg, vorming en opleiding kosten thans meer tijd en capaciteit dan vroeger. Dank zij de aan schaf van apparatuur en hulpmiddelen is het ondanks de geringe capaciteitstoename van medewerkers mogelijk gebleken om de werkvoorraad net binnen een verantwoord niveau te houden. Dan blijft nog altijd een grote hoeveelheid werk te ver zetten als overblijfsel uit de hausse-tijd van de enorme groei in het werkaanbod op vastgoedgebied, die het kenmerk van de laatste jaren zeventig was De werkvoorraad kan nu in de richting van het opti mum van een doelmatige voorraad worden verscho ven. Het kan echter, ondanks de huidige recessie, nog wel even duren voordat dit optimum voor de gehele Dienst wordt bereikt. Als u zich daarnaast realiseert hoe ver we in 150 jaar zijn gevorderd met hermeting, kadastrale kaartver- nieuwing en opschonen van het huidige kadastrale vastgoedinformatiesysteem, dan is duidelijk dat een NGT GEODESIA 81 teruggang in werkaanbod, zoals die zich thans (en mogelijk tijdelijk) manifesteert, voorlopig weinig ge volgen zal behoeven te hebben op de hoeveelheid activiteiten die voorhanden zijn, ook bij concentratie op de oorspronkelijke doelstelling. Door de economische recessie nemen de financiële mogelijkheden voorlopig af. Als we al waarnemingen verrichten aan onze bruggen" dan dienen we tevens vast te stellen of alles zich in de juiste proporties ont wikkelt. Het niet zo zwaar mogelijk, maar het zo doelmatig mogelijk maken moet onze intentie zijn. Als we van die conceptie uitgaan, is het mogelijk om een ver- keersbrug te bouwen en op evenwichtig samenge stelde landhoofden en met een niet te zware pijler. Dan bouw je ook geen zware landhoofden die meer suggereren dan de Dienst kan waarmaken. Op die wijze wordt verspilling van geld, capaciteit en energie tegengegaan. Liever een aantal bruggen ten behoeve van het maat schappelijke verkeer in vastgoed, die elk hun eigen verkeerssoort krijgen toebedeeld, dan één of twee grote bruggen met heel complexe verkeersregels. Vastgoedinformatie op basis van rechtszekerheids- bescherming onder andere naast vastgoedinformatie op basis van topografie en naast vastgoedinformatie op basis van waarde. Ten aanzien van de waarde veroorloof ik mij graag nog een enkele opmerking. Waarde als gegeven van vastgoed. Zou het kadastrale vastgoedinformatiesysteem daar niet iets aan kunnen doen? Thans immers begint iedere „deskundige" ab initio de waardefactoren opnieuw vast te stellen. Zou het niet mogelijk zijn dat een aantal factoren wordt ontwikkeld dat, gekoppeld aan het kadastrale perceel, alvast een basisindicatie van de waarde geeft? Bestemming, bebouwing, gebruik, aanpalende per celen, enz. Het moet zonder meer mogelijk zijn om in en vanuit het Kadaster straks deze ontwikkelingen te stimuleren. Ontwikkelingen op het gebied van vastgoedinforma tie. Enkele contouren heb ik voor u aangeduid, ge bundeld onder de titel „het Kadaster straks". Hoe zal een vastgoedinformatiesysteem in Nederland zich ontwikkelen? Gecoördineerd! Daar hebben we immers de Bestuur lijke Overleg-Commissie Overheids-automatisering (BOCO) voor. Jawel, ten aanzien van de informatie verwerking is dit het geval, maar zowel politiek als maatschappelijk is echter veel meer nodig. Als bestuurslid van de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie weet ik ook dat er dringend be hoefte gaat onstaan aan coördinatie, maar vooral ook aan capaciteit ten behoeve van het vastgoedgebeuren in Nederland. Als hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers richt ik die Dienst op het rechtszekerheidsaspect, maar ben ik tevens ten volle bereid om vanuit de Dienst medewerking te verlenen aan het ontwikkelen van een groot overkoepelend vastgoedgebeuren in ons land. Het „Kadaster straks" zal daar een integrerend deel van uitmaken. Welk deel? Dat zal met name afhangen van de inventiviteit en de ruimte die wij gezamenlijk binnen en buiten de Dienst op kunnen en willen brengen. 423

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 17