nederlands geodetisch tijdschrift Openingsrede 11e NGL congres uitgesproken door ing. S. C. Hoos, voorzitter van de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde. Dames en heren, Het is mij een grote eer u allen namens het Bestuur van de Stichting Nederlands Genootschap voor Land meetkunde welkom te mogen heten op dit congres, het 11e NGL congres. Graag spreek ik, namens u, een bijzonder woord van welkom, vandaag tot ir. P. C. de Man, Secretaris- Generaal van het Ministerie van Verkeer en Water staat, en ik hoop dit morgen te doen tot mevrouw S. Langedijk-de Jong, Staatssecretaris van het Mini sterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en mr. M. D. van Wolferen, Secretaris-Generaal van datzelfde Ministerie. Zij geven met hun aanwezigheid blijk van hun grote belangstelling voor het werk van de jubilerende diensten, en voor de landmeetkunde in het algemeen. Tot slot, maar zeker niet minder gemeend, een wel komstwoord tot onze partners, die met hun aan wezigheid ons een hart onder de riem steken. U, leden en bestuur van de Vereniging van Techni sche Ambtenaren van het Kadaster, van de Neder landse Vereniging voor Geodesie, van de Vereniging van Landmeetkundigen, en van de Vereniging Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat, en u, abon nees op ons tijdschrift NGT Geodesia en u, vertegen woordigers van de besturen van het Gezelschap Snel- lius, van de Nederlandse Vereniging voor Fotogram- metrie, van het Niria, van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie en u, vertegenwoordigers van de Middelbaar Technische Scholen te Hengelo, Breda, Arnhem, Groningen en van de Hogere Technische School te Utrecht en van de Technische Hogeschool Delft, afdeling Geodesie, en u, vertegenwoordigers van de Artillerie Meetafdeling van de Koninklijke Land macht, en allen die ik in deze willekeurig gekozen op somming niet heb genoemd, u allen verwacht tijdens dit congres weer het een en ander te kunnen opsteken. Wij realiseren ons steeds erg goed dat u zich moeite getroost om ons congres te bezoeken en dat u uw werk daarvoor één of meer dagen terzijde legt. Wij voelen die verantwoording van u duidelijk bij de zeer vele besprekingen over thema's en onderwerpen Door de grote variatie in belangstellingssferen werd weer gekozen voor een congres van drie dagen. Voor- al door het in aantal toenemen en uitgroeien van vele specialismen in ons vak enerzijds, en het tijdig kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelingen anderzijds, menen wij u een veelzijdig programma te moeten bieden, waaruit door u een keuze kan worden gemaakt. Bij deze opzet werden wij geholpen door twee jubi lerende werkgevers: de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Velen van ons hebben de eerste schreden op het land meetkundige pad bij Kadaster of Meetkundige Dienst gezet, hebben daar een zeer goedaardige indoctrina tie ondergaan, en hebben hun latere succes deels aan een van beide diensten te danken. Ik ben ervan over tuigd mede namens u te spreken, als ik het personeel en de directies van beide diensten feliciteer met de jubilea. Het zou onmogelijk zijn om in drie dagen alle facetten van deze diensten de revue te laten passeren. Bij de keuze van de onderwerpen werd de actualiteit als maatstaf gehanteerd. Voordat ik u thans „overlever" aan onze inleiders, is het toch goed u iets te vertellen over de activiteiten binnen het NGL gedurende de afgelopen twee jaren. Zoals u weet trad op 1 januari 1980 de Nederlandse Vereniging voor Geodesie tot onze Stichting toe. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid, wat de mogelijkheid opende zowel het werkgebied als de slagvaardigheid van het NGL te vergroten. De be stuursfuncties „Commissaris Congres en studieda gen" en „Commissaris Onderwijs" werden gecreëerd. Betreffende de eerste functie kan worden gesteld, dat het organiseren van studiedagen niet langer was te verenigen met enige andere bestuursfunctie vanwege de, vaak onderschatte, hoeveelheden tijd, die aan de diverse taken moeten worden besteed. Voor de congresorganisatie was behoefte aan een „startmotor", die de werkzaamheden op gang brengt. Nog steeds vertrouwt het bestuur de congres organisatie niet toe aan betaalde beroepskrachten. Wéér slaagde het bestuur erin een groep enthousiaste mensen te vinden die, als congresvoorbereidings- NGT GEODESIA 81 409

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 3