Het Kadaster: toen en nu*) commissie, een niet te tellen aantal vrije uren voor dit congres wilden opofferen. Dit naast de vele uren die zij van hun werkgever aan het doel van het NGL mochten besteden. Van deze plaats dank ik deze medewerkers voor hun grote inzet voor, en betrokkenheid bij, de organisatie van dit congres, en dank ik de werkgevers voor de beschikbaar gestelde uren ten gunste van het NGL. Bemoeienissen met het onderwijs stonden reeds jaren, wegens tijdgebrek, op een laag pitje. Door de inzet van onze Commissaris Onderwijs komen ze nu goed op gang. Overleg met de MTS-en over de ervaringen geduren de de jaren dat landmeetkunde in het vakkenpakket voorkomt, staat op het programma. Voor en met de Stichting NLF-examens is een onder zoek van start gegaan naar de maatschappelijke waar dering van de NLF-diploma's. De toetreding van de NVG tot het NGL had ook een welkome uitbreiding van de tijdschriftredactie tot ge volg. Bij beoordeling en correctie van aangeboden artikelen zijn nu méér „specialismen" in de redactie vertegenwoordigd. Omdat tijdens het verdere con gresprogramma zich geen passende gelegenheid zal voordoen, maak ik van deze gelegenheid gebruik om de redactie te danken voor het vele werk dat zij ver zette, opdat wij iedere maand maar weer het tijd schrift door de brievenbus konden zien glijden. Uw bevindingen over het tijdschrift kunt u deze dagen noteren op een enquêteformulier, dat door de redac tie is opgesteld en dat in de stand van het NGL ver krijgbaar is. Omdat de tijdschriftredactie iedere maand veel vaste dagen en weekends reserveert voor correctiewerk, werd onderzocht of het onderbrengen bij een uitgever haalbaar was. De conclusie was, dat het NGL dan wél Inleiding Voor uw uitnodiging om op uw congres het woord te voeren ben ik u erkentelijk. Zij biedt mij de gelegen heid om aan het begin van de periode, waarin op verschillende tijdstippen en op uiteenlopende manie ren het feit zal worden herdacht, dat het Kadaster in Nederland 150 jaar bestaat, aandacht aan dit heug lijke feit te besteden. Het aan de uitnodiging gekoppelde verzoek om in Inleiding gehouden op 29 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. veel verplichtingen op zich zou laden, er financieel op zou moeten toeleggen, maar daartegenover géén baas in eigen tijdschrift meer zou zijn. Er werd beslo ten het tijdschrift zelf te blijven uitgeven. Waarborg voor handhaving van het gewenste peil van een tijdschrift is immers een sterke betrokkenheid van de redactieleden. Van onze verdere activiteiten heeft u zelf kennis kun nen nemen door de verslagen in het tijdschrift of door deelname. Ik doel vooral op onze studiedagen en de regionale bijeenkomsten. Bedankt, organisatoren, voor uw inspanningen. Welke zaken zijn nog niet genoemd? Wel, bijvoorbeeld het zoeken van toenadering tot ver wante verenigingen, zoals de Nederlandse Vereniging voor Kartografie en de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Ik kan u verzekeren dat de voornemens er zijn, en zelfs individuele contacten. Het „aftasten" is begon nen. Wellicht komen de toenaderingsprocessen bin nen niet al te lange tijd op gang. Zo, u bent weer helemaal op de hoogte. We zijn weer „bijgepraat". Het congres kan beginnen. U kunt gaan genieten van de vele voordrachten. U kunt uw ogen en oren de kost geven in de 1700 m2 grote tentoon stellingsruimte, waar de ons zo bekende, maar ook vele nieuwe, bedrijven u hun apparatuur en technie ken willen tonen. Fijn, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, dat u er weer bent. Ik wens u allen, inleiders, congressisten en exposan ten een goed congres toe, en onze partners fijne dagen in de tijd dat wij ons hier in het Jaarbeurs congrescentrum ophouden. Ik verklaar hierbij dat het congres is geopend. mijn speech met name het Kadaster toen en nu te belichten, houdt „helaas" een beperking in. Immers, op het moment dat de toekomst aan bod komt en met alle onzekerheden daaraan verbonden, kan het heel boeiend zijn daar wellicht wat vrijblijvende ge dachten over te formuleren wordt ik geacht te zwijgen en het woord door te geven aan de hoofd directeur van de jubilerende Dienst. Dit is hem ove rigens wel toevertrouwd. Anderzijds is het uiteraard wel zo, dat in verleden en heden de basis is en wordt gelegd voor de toekomst. Bij een jubileum, zoals het Kadaster gaat vieren, mag aandacht voor deze perioden dan ook niet ontbreken. door mr. M. D. van Wolf eren, secretaris-generaal van het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. SUMMARY Netherlands' Cadastre: Past and Present The history of the Netherlands' Cadastral Service is described, with special attention being paid to its transition from the Ministry of Finance to the Ministry of Flousing and Physical Planning. In view of the value of uniformity and guaranteed updating of land information the importance of (automated) cadastral land information systems in- and outside the Ministry is emphasized. Cooperation with other branches within the Ministry will enhance the integration of cadastral land information systems. Society has to take more advantage of the potentialities of the Cadastral Service. 410 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 4