Directie over te plaatsen van Den Haag naar Apel doorn. De naweeën van dit alles zijn in 1981 nog niet geheel verdwenen. Achteraf bezien kan men zich afvragen, of het verstandig was dit alles min of meer gelijktijdig te realiseren. Dit is nakaarten; het is gebeurd. De Dienst omvat thans naast de Hoofddirectie te Apeldoorn en een automatiseringscentrum te Heer len, elf directies in de provincie, waarvan er drie twee vestigingen hebben. De Dienst biedt thans werk aan 3700 medewerkers. De huidige situatie Wanneer wij thans naar de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers kijken, is een groot aantal zaken het vermelden waard. Zonder een en ander uit puttend te willen opsommen, wil ik wel graag een aantal belangrijke zaken, die thans spelen, vermelden. De hoofddoelstelling Uit de doelstellingenanalyse, opgesteld door een in- tradepartementale commissie, vloeit op het terrein van de Dienst voor het beleid van de Minister van VRO als hoofddoelstelling voort: ,,Het bevorderen van de rechtszekerheid ten aanzien van goederen van bijzonder maatschappelijk belang". Centraal in deze formulering staat het begrip rechts zekerheid. Rechtszekerheid wordt veelal omschreven als: ,,De zekerheid die een lid van de gemeenschap heeft, dat hij door de overheid volgens de regels van het recht en niet naar willekeur zal worden behandeld, alsmede dat het lid (zo groot mogelijke) zekerheid heeft omtrent de inhoud van die regels". Deze omschrijving van rechtszekerheid houdt in, dat men weet waar men aan toe is. Daar tot de „over heid" tevens de rechterlijke instanties worden gere kend, heeft men tevens waarborgen, dat de recht spraak volgens bepaalde normen geschiedt. De in de omschrijving bedoelde regels zijn zowel van publiek rechtelijke als van privaatrechtelijke aard. De rechts zekerheid heeft dus zowel betrekking op de relaties tussen de burgers en de overheid, als tussen de bur gers onderling. Deze rechtszekerheid wordt algemeen gewaardeerd als een uitermate belangrijk en kostbaar maatschappelijk goed. Zowel voor de regelgeving betreffende bepaalde goe deren, als voor de bekendheid met en de toepassing van deze regels, draagt de Minister van VRO een spe cifieke verantwoordelijkheid. De regelgeving zal vaak plaatsvinden in overeenstemming met, in of na over leg met de Minister van Justitie, als drager van de algemene verantwoordelijkheid ter zake, dit ter af stemming van de specifieke regels op het algemeen geldende kader. Als instrument voor het te voeren rechtszekerheidsbeleid als hier bedoeld, staat de minister het Kadaster ter beschikking. De Grootschalige Basiskaart van Nederland Een belangrijke nieuwe taak voor de Dienst vormde de opdracht, die zij in 1975 kreeg tot het vervaardigen, bijhouden en uitgeven van een Grootschalige Basis- kaart van Nederland. In het desbetreffende KB werd de GBKN omschreven als „Een in de grondslag van het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting vervaardigde raamkaart op grote schaal met een zodanige topo grafische inhoud, dat deze de basis kan zijn voor aan vullingen die worden gewenst door degenen die de kaart gebruiken voor de uitvoering van hun werk zaamheden". Belangrijk in deze omschrijving is het woord basis. Hiermee wordt aangegeven, dat de GBKN veelal niet een eindprodukt is. Zij is een hulpmiddel, dat door de vele gebruikers van grootschalig kaartmateriaal in ons land kan worden gebruikt bij de verzameling, verwer king en presentatie van eigen gegevens. Via de GBKN wordt getracht een grotere mate van standaardisatie tot stand te brengen. Daar participatie op vrijwillige basis plaatsvindt, kan deze standaardi satie niet anders zijn dan een proces dat waarschijnlijk en jammer genoeg lange tijd in beslag gaat nemen. Hoofddoelstelling van de GBKN is de bevor dering van de uitwisselbaarheid van decentraal be heerde vastgoedgegevens in ons land door het creë ren van een uniforme basis, waaraan deze gegevens figuratief kunnen worden gerelateerd. Knelpunten, die zich bij de vervaardiging van de GBKN voordoen, worden in proefprojecten nader onderzocht. Deze knelpunten zijn onder andere ge legen in de vereiste kwaliteit, de bijhouding van de GBKN, en de kostenverdeelsleutel. Voorts is het voor de vervaardiging en de bijhouding van belang, dat een beter inzicht wordt verkregen in de wijze van gebruik en in de intensiteit van het ge bruik. Het programma van de proefprojecten is zo- 414 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 8