danig opgesteld, dat een landelijk representatief beeld kan worden verkregen. Daar de proefprojecten zich in verschillende fasen van uitvoering bevinden, is het nog niet mogelijk resulta ten van de proeven te melden. Wel kunnen enkele trends worden onderkend. Algemeen leeft de wens naar een grotere differentiatie van de aan de kaart- inhoud te stellen eisen. Dit zal gevolgen hebben voor de vormgeving en voor de procedures bij vervaardi ging en bijhouding. Voorts is een beeld verkregen van de verschillende kostenverdelingen over de potentiële hoofdgebruikers, te weten de gemeenten, utiliteits maatschappijen en de Dienst zelf. Inzicht in de over wegingen, die hebben geleid tot de gehanteerde ver deelsleutel, is nog altijd moeilijk. Het Kadaster heeft zijn bijdrage voorlopig bepaald op 50% van de bruto- vervaardigingskosten. De ontwerp-Kadasterwet Zoals reeds eerder vermeld, wordt de wettelijke basis van het Kadaster nog steeds gevormd door de Wet op de Grondbelasting, dit ondanks het feit, dat de taken, gericht op bevordering van de rechtszekerheid, qua belangrijkheid de fiscale doelstelling hebben voorbij gestreefd. Om deze reden werd in 1957 een Staats commissie ingesteld met als taak te adviseren over: a. de maatschappelijke functie, en b. de wenselijkheid van een wettelijke regeling van het Kadaster. In 1964 bood de commissie haar rapport aan, dat ver gezeld ging van een voorontwerp van wet. Sedert dien is veel over het rapport van de commissie gepraat en gepubliceerd. Er waren zeer uiteenlopende reac ties. Zorgvuldige bestudering daarvan was vereist. Daar intussen de inzichten omtrent de taak van het Kadaster sterk waren geëvolueerd, werd besloten een nieuw wetsontwerp op te stellen, waarbij rekening werd gehouden met de lijn, aangegeven door de Staatscommissie, en met de verwerking van de ge rechtvaardigde wensen van derden. De nieuwe ontwerp-Kadasterwet is halverwege dit jaar door de regering aan de Raad van State om advies gezonden. Naast de besprekingen over dit ont werp, die al binnen de Dienst hebben plaatsgevon den, zal in de naaste toekomst ongetwijfeld nog de nodige aandacht aan deze regeling worden geschon ken. Kadasterraad Eén onderdeel van de nieuwe wettelijke regeling zou ik thans met name willen vermelden, en wel de in het ontwerp genoemde Kadasterraad. Artikel 5 stelt, dat er een Kadasterraad is, ,,die tot taak heeft de Minister desgevraagd of eigener be weging van advies te dienen over vraagstukken, ver band houdende met de inhoud en de toepassing van hetgeen bij of krachtens deze wet is of wordt bepaald, alsmede over andere daarmede verwante aangelegen heden". Het Kadaster heeft een omvangrijke dienstverlenende taak ten behoeve van derden, zowel van particuliere gebruikers als van het openbare bestuur. Bovendien moet het in zijn algemeenheid zo zijn, dat aan wensen ten aanzien van taak en functionering van een rijks dienst, voor zoveel mogelijk, tegemoet wordt geko men. NGT GEODESIA 81 Daarom is het van belang, dat verlangens van poten tiële gebruikers bekend worden. Om nu te bereiken, dat deze wensen boven water komen en tevens zo veel mogelijk worden gedefinieerd, zal de in te stellen Kadasterraad zodanig worden samengesteld, dat de belangrijkste groepen van gebruikers erin zijn verte genwoordigd. Ontwerp van Wet leidingbeheerdersregistratie Naast de voorbereiding van de ontwerp-Kadasterwet is de afgelopen jaren gewerkt aan het ontwerpen van een Wet leidingbeheerdersregistratie. Het oorspronkelijke ontwerp van deze wet werd reeds in 1978 in de Ministerraad aanvaard. Het ging uit van de gedachte, dat zowel regelgeving als uitvoering on der de verantwoordelijkheid van de Minister van VRO zouden vallen. De in- en output van de gegevens met betrekking tot de leidingbeheerders zouden dienten gevolge door de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers worden verzorgd. Hierna is echter nader overleg met het Ministerie van Binnenlandse Zaken noodzakelijk gebleken. Dit mini sterie wenste een opzet, waarbij meer rekening werd gehouden met de door dat ministerie geformuleerde uitgangspunten ter zake van gedecentraliseerde infor matievoorziening. Mede op grond van dit overleg zijn diverse wijzigingsvoorstellen geformuleerd, waarmee aan dit doel tegemoet zou kunnen worden gekomen. Zonder dat er reeds definitieve beslissingen zijn ge nomen, kan worden vermeld, dat er thans globaal een aantal mogelijkheden denkbaar is, waarop de leiding beheerdersregistratie in Nederland kan worden aan gevat. Deze mogelijkheden variëren van regelgeving plus uitvoering bij VRO/Kadaster, tot noch regel geving noch uitvoering bij VRO/Kadaster. Het zal duidelijk zijn, dat de uiteindelijke beslissing hieromtrent van groot belang zal zijn voor VRO en met name voor de Dienst. Gelet op het feit, dat de besprekingen omtrent de definitieve wettekst nog niet zijn afgerond, lijkt het mij onjuist thans hier nadrukke lijk de door ons meest gewenste situatie te schetsen. Wellicht kunt u die zelf wel invullen. Automatisering Sprekend over het Kadaster nu, dient ook de automa tisering te worden genoemd. Automatisering is niet nieuw voor het Kadaster; reeds jaren wordt de Dienst ermee geconfronteerd. De nog te verwachten groei maakte het noodzakelijk, de totale automatiserings voornemens onder te brengen in een geïntegreerd plan. Dit om de onderlinge samenhang tussen de ver schillende projecten te kunnen blijven overzien en bewaken. Zo'n automatiseringsplan voor de Dienst is totstand gekomen. Op 27 augustus jl. heeft de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken als coördinerend bewinds man voor automatiseringsaangelegenheden zijn fiat eraan gegeven. Het plan geeft een goed overzicht van de activiteiten op het gebied van de ontwikkeling en de exploitatie van geautomatiseerde informatiesyste men in de Dienst in de komende 3 a 4 jaar. Ook orga nisatorische, personele en financiële aspecten zijn daarbij behandeld. In het automatiseringsplan zijn zowel de lopende acti viteiten als de bestaande en nieuwe plannen onder gebracht binnen een viertal hoofdgebieden, te weten: 1. de kadastrale registratie (AKR); 415

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 9