Laser Display. vens uit diverse bronnen te combineren. De MD ver vulde op dit gebied een voortrekkersfunctie. Getrouw aan de oude traditie werd ook bij andere af delingen van de MD de ontwikkeling op het gebied van landmeetkundige instrumenten en methoden op de voet gevolgd. Op de tekenafdelingen deden af- wrijfschrift en nieuwe kunststof teken- en graveer- materialen hun intrede en werden nieuwe reproduk- tietechnieken ingevoerd. Hierdoor en door het proces van digitaal kaarteren traden bij deze afdelingen grote veranderingen op in de taak van de cartograaf; om verschraling van het werkpakket te voorkomen, is in de laatste jaren een proces van integratie van het foto- grammetrisch en kartografisch werk bij de MD in gang gezet. In de buitendienst werd de methode van elektro magnetische afstandmeting al in een vroeg stadium ingevoerd; in 1958 werd een Tellurometer aange schaft, later gevolgd door Geodimeters, Distomats en dergelijke instrumenten. Het gevolg was dat vanaf 1972 het gebruik van de meetband bij grondslag meting tot het verleden behoorde. In 1973 werd door de aanschaffing van een registrerende elektronische tachymeter (AGA 700) een begin gemaakt met de automatisering van de terreinopname. Deze ontwik keling zette zich voort door de inzet van registrerende tachymeters van het type Zeiss Reg-Elta-14. Deze in strumenten worden niet alleen voor de detailmeting gebruikt, doch ook voor tachymetrische hoogte-op- namen van het terrein en voor profielmetingen. Mede door de inzet van de MD bij de bouw van havenmonden, ontwikkelde zich bij de buitendienst een speciale stafgroep voor bijzondere metingen, waaruit naderhand de Stafafdeling Mariene Geodesie en Bijzondere Metingen ontstond. Deze Stafafdeling evalueert nieuwe plaatsbepalingsapparatuur en ont werpt programmatuur voor speciale toepassingen. Mede door de ondersteuning en stimulering van de MD kon de ontwikkeling van het Nederlandse plaats bepalingssysteem Artemis tot een succes worden. Voorts werd in een samenwerkingsverband met an dere Rijkswaterstaatsdiensten een zeer flexibel auto matisch lodingssysteem opgebouwd. Daarnaast wor den ijkmetingen verricht voor de grote plaatsbepa lingssystemen en verleent men assistentie bij grote civieltechnische operaties als dammen- en tunnel bouw. Uiteraard vergt de voorbereiding voor de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde veel inspanning van de MD, waarbij dank zij het gebruik van geavan ceerde technieken (bijv. m.b.v. de Minilir) aan de in gewikkelde eisen van de bouwdirectie kan worden voldaan. Maar niet alleen de geodetische aspecten van de mariene geodesie worden door de MD behartigd. Minilir. NGT GEODESIA 81 461

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 11