Landmeetkundige activiteiten bij de pijlerbouw ten behoeve van de stormvloedkering in de Oosterschelde*) V door R. R. Boerjan, assistent-rayonchef in het rayon Zeeland van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY Survey Activities for the Pillar Construction of the Storm Surge Barrier in the Eastern Scheldt In great detail control surveys of the concrete pillars for the storm surge barrier in the Eastern Scheldt are described. The three dimensional structures are measured with mm precision by conventional techniques: taping, levelling and angular measurements. In 1953 werd Nederland getroffen door de waters noodramp. Grote gebieden in Zuidwest-Nederland werden door het water overstroomd (zie fig. 1). Om de bevolking tegen dergelijke rampen te beschermen werd in 1958 de Deltawet aangenomen. Hierin werd de afsluiting van een aantal zeearmen geregeld, waar onder de Oosterschelde, waartoe ik me in dit verhaal zal beperken. Fig. 1. Overstroomde gebieden na de ramp van 1953. Na vele discussies werd besloten een doorlaatbare pijlerdam te bouwen; de stormvloedkering. Voor een goede waterhuishouding was het tevens noodzakelijk twee compartimenteringsdammen te bouwen, de Phi- lipsdam en de Oesterdam (zie fig. 2). De stormvloedkering zal bestaan uit 66 pijlers, met elkaar verbonden door dorpelbalken en bovenbalken. Tussen de pijlers komen stalen schuiven, die in de schuifsponningen op en neer kunnen worden bewo gen (zie fig. 3). Deze pijlers zullen worden geplaatst in de drie sluitgaten in de monding van de Ooster schelde. Ze worden gebouwd in drie bouwdokken op het werkeiland Neeltje Jans (zie fig. 4), van waar ze later met een hefschip naar hun plaats in de sluitgaten worden gebracht. De pijler wordt opgebouwd in zeven fasen die opeen volgend zijn afgebeeld in figuur 5: fase 1: de vloer; fase 2: de tussenwanden; fase 3: de buitenwanden; fase 4: het dak; fase 5: beginschacht en schuifsponning; in deze sponning komen later de stalen schuiven; fase 6: vervolgschacht en schuifsponning; fase 7: eindfase. De afmetingen van een pijler bij de voetplaat zijn 50 bij 25 meter; de maximale hoogte is ongeveer 40 meter. Inleiding gehouden op 28 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. STORMVLOEDKERING, COMPARTIMENTERINGSDAMMEN Fig. 2. Zuidwest- Nederland met daarin aan gegeven de plaats van de stormvloed kering en de compartimen terings dammen. 464 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 14