Hoofd van Dienst Stafbureau Personeelszaken Hoofdafdeling Bedrijfseconomische en Algemene Zaken Hoofdafdeling Luchtkaartering. Hoofdafdeling Buitendienst Hoofdafdeling N A P. en Numerieke Verwerking Hoofdafdeling Systemen en Instrumenten Fig. 2. Organisatie van de Meetkundige Dienst. Directiesecretariaat Stafafdeling Mariene Geodesie| en Bijzondere Metingen. een aantal elementen die de mariene geodesie in de Rijkswaterstaat bevat. Ten eerste is dat positiebe paling op en onder het water; dit is de kern van de mariene geodesie. Ten tweede dieptemeting, of om volledig te zijn: beschrijving van de topografie van de zee-, rivier- of meerbodem. Het derde element is sonar. Sonar het woord duidt zowel de methode als het instrument aan is een onderwaterwaar- nemingstechniek, gebaseerd op de eigenschappen van geluidsgolven onder water. Hoewel vele sonarmethoden en -instrumenten alleen zijn ontwikkeld om te observeren, en visueel de plaats van een voorwerp te bepalen, is het vaak mogelijk om met dezelfde sonarapparatuur metingen te verrichten. De Meetkundige Dienst is zelfs bezig met de ontwik keling van een type sonar dat puur voor geometrische meting onder water is bestemd. Een andere sonartoe- passing is akoestische plaatsbepaling ten opzichte van onderwaterbakens. Een kenmerk van de mariene geodesie is, dat meestal meting van een dynamisch gebeuren plaatsvindt, bij voorbeeld plaatsbepaling van een varend schip. Wat betreft positiebepaling en dieptemeting, lijkt het of de mariene geodesie een oude bekende met een nieuwe naam is. Al vele jaren houdt de mens zich bezig met de be schrijving van de topografie van de (zeelbodem en even zo lang wordt deze wetenschap hydrografie" genoemd. De beoefening van „hydrografie" op zee is in vele landen toebedeeld aan de marines van die lan den, gezien het vroegere strategische belang van de kustwateren. Ook in Nederland is dat het geval. Het primaire doel van deze hydrografische metingen was en is echter het bevorderen van de veiligheid van de scheepvaart door een doeltreffende navigatie moge lijk te maken. Ook de kennisverzameling van getijden en getijstromen hoort, voor zover van toepassing op deze doelstelling, in de hydrografie thuis. De mariene geodesie kent een dergelijke historische koppeling aan een zekere doelstelling niet. Zij is, als vrij nieuw deelvakgebied van de geodesie, pas naar voren gekomen toen de menselijke activiteiten zich meer en meer uitbreidden naar het mariene milieu. Het zoeken naar olie- en gasvoorraden in zee vormde hiertoe bijvoorbeeld een stimulans. NGT GEODESIA 81 De toename van de waterbouwkundige vaardigheden en het antwoord dat moet worden gegeven op de voortdurende dreiging van het water tegen ons lage land, hebben ook hier de „natte" activiteiten sterk doen toenemen. De neerslag hiervan vindt u in het takenpakket van de Rijkswaterstaat. Vele „natte" diensten van de Rijkswaterstaat zijn be last met de uitvoering van metingen, die nodig zijn om alle taken te vervullen. Enkele van deze metingen zijn: peilwerkzaamheden (lodingen), stroommetingen, getijmetingen, saliniteitsmetingen, waterkwaliteits metingen (vervuilingsgraad), tracémetingen (bedek kingsgraad van pijpleidingen in zee), ondiepe seismiek (kennisverzameling van de eerste bodemlagen) en vaarbaanmetingen van schepen. Deze metingen hebben één element gemeen: plaats bepaling. De mariene geodesie deed echter pas zijn intrede in de Rijkswaterstaat met de introductie van de radio-plaatsbepalingssystemen. De activiteit van de Meetkundige Dienst bestond in deze tijd het eind van de jaren '60 uit het vervaardigen van z.g. patroonbladen (kaarten) ten behoeve van het gebruik van de hyperbolische plaatsbepalingssystemen. Geleidelijk aan werden ook activiteiten te velde ont plooid, hetgeen in 1971 leidde tot de oprichting van de Stafafdeling Mariene Geodesie en Bijzondere Metin gen, die verantwoordelijk is voor de taakuitvoering op mariene geodetisch gebied. Haar taken kunnen wor den samengevat in de volgende drie punten. 1. Toegepast onderzoek, ontwikkeling en advisering op de volgende gebieden plaatsbepalingssystemen; dieptemeetsystemen; sonarsystemen; het automatisch vastleggen, verwerken en pre senteren van de meetgegevens, verkregen met deze systemen. 2. Het verlenen van specialistische ondersteuning aan andere diensten: het operationeel maken van door deze diensten aangeschafte systemen; het inzetten van eigen (Trident) apparatuur of gehuurde apparatuur bij metingen van andere diensten en het zorgdragen voor het juiste functioneren daarvan. 471

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 21