3. Het uitvoeren van metingen kalibratiemetingen aan hyperbolische plaatsbe palingssystemen; sonarmetingen t.b.v. diensten die zelf geen aanschaf van sonarapparatuur kunnen moti veren. Plaatsbepaling Plaatsbepaling is de kern van de mariene geodesie genoemd, en het is ook de hoofdmoot van het werk van de Stafafdeling Mariene Geodesie en Bijzondere Metingen. Op alle drie genoemde taakgebieden komt het element plaatsbepaling voor. Het onderzoek en de advisering m.b.t. plaatsbepa lingssystemen gaan hand in handhet eerste vormt de basis voor het tweede. Deze beide deeltaken kunnen zowel betrekking hebben op de optimalisering van het gebruik van bestaande systemen als de aanschaf van nieuwe systemen, al of niet ter vervanging van een oud systeem. Voor het grootste deel van deze syste men wordt met een economische levensduur gere kend van 8 a 10 jaar. Vanwege de grote hoeveelheid plaatsbepalingssystemen van de Rijkswaterstaat in Nederland betekent dit, dat een bijna voortdurende inspanning op dit gebied wordt gevraagd van de Meetkundige Dienst. Bovendien worden nog steeds plaatsbepalingssystemen geïnstalleerd op plaatsen waar voorheen nog geen dergelijk systeem was. Motorola Roti WitorMg Fig. 3. Overzicht van permanent opgestelde plaatsbepalingssystemen. Een adviesaanvraag, die doorgaans van een andere Rijkswaterstaatsdienst afkomstig is, houdt voor de Meetkundige Dienst meestal vrij veel werk in. Aan de hand van de systeemeisen, die in overleg met de toe komstige gebruiker (de aanvragende dienst) worden opgesteld, worden een aantal conceptoplossingen onderzocht door het verrichten van proefmetingen. In een aantal gevallen is de reeds aanwezige ervaring met het te onderzoeken systeem al voldoende, soms zijn de toepassingen en omstandigheden waarin het systeem zal moeten functioneren dermate specifiek, dat aparte metingen moeten worden verricht. Nadat m.b.v. de computer de aan boord geregistreer de meetgegevens zijn uitgewerkt, wordt nogmaals met de betreffende dienst overleg gevoerd over de resultaten van de meting. Ten slotte wordt dan een 472 gefundeerd advies uitgebracht. Dit is niet alleen een overweging van technische aspecten, ook het kosten aspect speelt uiteraard een belangrijke rol. Als voorbeeld kan worden genoemd de optimalisering van het gebruik van het reeds bestaande Hi-Fix 6 systeem op de Noordzee (fig. 4) en het onderzoek ter vervanging van het oude Mini-ranger III systeem langs de Nieuwe Waterweg. Beide activiteiten zijn nodig om aan de hogere eisen van het uitbreidingsbagger- werk aan de Eurogeul (tot een diepte van 72 voet) te kunnen voldoen. Op het ogenblik zijn voor dit doel metingen gaande. Fig. 4. Het dekkingsgebied van de Hi-Fix 6 Noordzeeketen. Ten behoeve van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) worden de mogelijkheden onderzocht om tot een plaatsbepalingssysteem te komen, dat de grote rivieren moet gaan bedekken; dit vanwege de automatisering die het RIZA doorvoert bij zijn waterkwaliteitsmetingen. Het probleempunt bij dit onderzoek is, dat de meeste plaatsbepalingssyste men niet geschikt zijn om de lange, lintvormige opper vlakken van de Nederlandse rivieren efficiënt te be dekken. Een ander voorbeeld is de op handen zijnde vervan ging van de Decca Deltaketen, een hyperbolisch plaatsbepalingssysteem dat t.b.v. de Deltawerken werd opgericht (fig. 5). Het systeem is nu ongeveer 20 jaar oud en alleen al om de hoge onderhouds kosten aan vervanging toe. Bovendien voldoet het niet meer aan de eisen die de huidige werkzaamheden in dat gebied aan de plaatsbepaling stellen. Fig. 5. De 20 jaar oude Decca Deltaketen. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 22