Het is de bedoeling dat het gehele zuidwestelijke deel van Nederland, uitgezonderd de Westerschelde, maar inclusief de Dordtsche Kil en Oude Maas, wordt bedekt met het Trident-plaatsbepalingssysteem. Dit systeem, dat simultaan vier afstanden kan meten met een nauwkeurigheid van 1 a 2 meter (standaardafwijking) is reeds in gebruik bij de bouw van de Stormvloed kering Oosterschelde. Het Trident-systeem, dat het IJsselmeer en de Randmeren bedekt is in 1980 opera tioneel geworden. De Meetkundige Dienst bezit bo vendien zelf drie van deze systemen, die vrijwel voort durend in gebruik zijn. Met dit Trident-plaatsbepa lingssysteem is dan ook bijzonder veel ervaring opge daan. Een aspect van de adviestaak is de coördinatie van de aanschaf van plaatsbepalingssystemen binnen de Rijkswaterstaat en het bevorderen van een standaar disatie hierin, voor zover dit althans voordelen op levert. Een andere taak van de Meetkundige Dienst, die in de opsomming van taken is genoemd, is de ondersteu ning van andere Rijkswaterstaatsdiensten op mariene geodetisch gebied. Dit houdt in: het inzetten van de eigen Trident-apparatuur bij incidentele metingen van de betreffende diensten, waarbij eventueel ook het bedienende personeel wordt geleverd; het ontwikkelen van programmatuur voor een (op timaal) gebruik van plaatsbepalingssystemen; de uitvoering van bijzondere metingen, vooral bij waterbouwkundige werken, zoals de aanleg van tunnels, maar ook metingen als de nauwkeurige bepaling van de vaarbaan van schepen; de begeleiding van civieltechnische projecten in het algemeen. Eén voorbeeld van dit laatste is de bouw van de Stormvloedkering Oosterschelde, waaraan de Meet kundige Dienst naast landmeetkundige activiteiten bij de pijlerbouw, ook een aanzienlijke mariene geode tische bijdrage levert. Deze bijdrage omvat onder an dere de medewerking aan de meetsystemen voor de bijzondere vaartuigen, het operationeel maken van het Trident-systeem in de Oosterschelde (fig. 6), waaronder ook het schrijven van de programmatuur voor gebruik en controle van het Trident-systeem. Ook het gebruik van de side looking sonar in de Oos terschelde is gestart en wordt begeleid door de Meet kundige Dienst. De Meetkundige Dienst verricht naast de genoemde adviserings- en ondersteuningsactiviteiten ook nog ijkmetingen. Zij is namelijk verantwoordelijk voor de bepaling van de juiste kalibratiegegevens van de drie hyperbolische plaatsbepalingssystemen op de Noord zee. Eén hiervan is het reeds genoemde Hi-Fix sys teem, de andere twee zijn minder nauwkeurige syste men, die bestemd zijn voor navigatie. Deze drie syste men worden minimaal éénmaal per jaar gekalibreerd. Op het plaatsbepalingsgebied zijn genoemd advise ring, ondersteuningen het verrichten van ijkmetingen. Naast deze activiteiten is de Meetkundige Dienst op het ogenblik bezig met de ontwikkeling van een geïn tegreerd plaatsbepalingssysteem op basis van een dopplersatellietontvanger. Het doel van het satelliet- plaatsbepalingssysteem is het opvullen van leemten in de bestaande plaatsbepalingssystemen op de Noord zee. Dit geldt met name voor het noordelijke gedeelte van het Nederlands deel van het continentale plat. Met deze leemten worden niet alleen bedoeld de niet of onvoldoende gedekte gebieden in de Noordzee, maar ook de niet-eenduidigheid van het hyperbolische plaatsbepalingssysteem Hi-Fix 6. Immers, met een dergelijk plaatsbepalingssysteem meet men de positie tussen twee opeenvolgende hyperbolische positie- lijnen. Door een teller wordt bijgehouden tussen wel ke positielijnen men zich bevindt, echter zo nu en dan treedt hierbij een fout op. Het satelliet-plaatsbepa lingssysteem is ook bedoeld om dit soort fouten (lane- slips) op te sporen. Naast deze functies heeft het systeem ook betekenis als studie-object. In Nederland is nog vrij weinig erva ring met satelliet-plaatsbepaling, zeker op zee. Het ziet er echter naar uit, dat satelliet-plaatsbepaling in de nabije toekomst nog in de 80-er jaren een belangrijke rol zal gaan spelen in de mariene positie bepaling. Het is daarom nuttig om op dit gebied enige ervaring op te bouwen. De uiteindelijke bedoeling is om met het systeem de nauwkeurigheid van ca. 50 m te realiseren. Op het ogenblik wordt nog slechts het dubbele gehaald: ca. 100 m. Een heel andere nauwkeurigheidsgraad wordt be haald met het z.g. Minilir-systeem (fig. 7). Minilir is een zeer nauwkeurig, automatisch uitlezend richting meetinstrument. Het richtpunt is een infraroodbron, waarop het instrument, eenmaal daarop ingesteld, Zierikzee Oostkapelle Fig. 7. Minilir met Aga 112. Fig. 6. Trident Oosterschelde. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 23