Sonar We hebben nu twee van de drie elementen van de mariene geodesie behandeld, t.w. plaatsbepaling en lodingen. Het derde element is sonar. Sonar is een onderwater waarnemingsmethode, gebaseerd op de eigenschappen van geluid onder water. Het woord sonar duidt ook de instrumenten aan die hiervoor worden gebruikt. Het meest gebruikte type sonar is de side looking sonar waarmee, populair gezegd, al varend een soort akoestische foto wordt gemaakt van twee bodem stroken aan weerszijden van de vaarbaan. Dit type sonar, waarvan de Meetkundige Dienst een systeem bezit, wordt vooral gebruikt voor: zoekacties F-16, vaten, wrakken); studie van bodemverschijnselen als zandribbels; inventarisatiemetingen t.b.v. beheer van vaar wegen; inspecties (waterbouwkundige werken, oevers, pijpleidingen in zee); begeleiding van civiel-technische projecten. Een bijzondere ontwikkeling op sonargebied, die bij de Meetkundige Dienst plaatsvindt, is de ontwikkeling van de z.g. interferentiesonar. Dit is een instrument waarmee het mogelijk is diepteverschillen te meten door het opwekken van een interferentiepatroon in de door de bodem teruggekaatste geluidsgolven. Dit wordt tot stand gebracht door simultaan gebruik te maken van twee boven elkaar geplaatste transducers (geluidsbronnen onder water). Dit interferentiepa troon kan zichtbaar worden gemaakt als een stelsel van lichte en donkere lijnen. De informatie uit deze lijnen wordt omgezet, door een speciaal hiervoor door de Meetkundige Dienst ontwikkelde microprocessor, in diepteverschillen. De interferentiesonar maakt een zeer efficiënte en snelle wijze van dieptemeting mogelijk en levert bo vendien diepte-informatie van plaatsen die met de conventionele lodingsmethode niet bereikbaar zijn, zoals het talud van dammen en dijken. Ten slotte Dit is de huidige stand van zaken op het mariene geodetische gebied in de Rijkswaterstaat. De uitge breide toepassingen van dit vrij nieuwe vakgebied zijn vooral te danken aan de sterk gestegen activiteiten in het mariene milieu, zowel in hoeveelheid als intensi teit. Er is een duidelijke wisselwerking tussen de zich ontwikkelende technische mogelijkheden en de be hoefte aan dit soort activiteiten. De mariene geodesie is daarom nog steeds in beweging. Met name onder- water-akoestiek is een gebied waarin, door de toe name van technische mogelijkheden onder water, een sterke ontwikkeling gaande is. De Rijkswaterstaat zal binnenkort de beschikking krij gen over een op afstand bestuurbaar en bedienbaar onderwatervaartuig voor gebruik in de Noordzee. Hierbij zal worden gebruik gemaakt van akoestische plaatsbepaling. Ook de plaatsbepalingstechniek is nog steeds in be weging. Ik heb de te verwachten toename van het gebruik van satellieten voor de plaatsbepaling al ge noemd. Ook het gebruik van geavanceerde reken methoden ter optimalisering van de meetresultaten zal waarschijnlijk een ruimere toepassing vinden dan nu het geval is. Fig. 12. Bodemreliëf, waargenomen met de MD-interferentiesonar. 476 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 26