Vegetatiekaarteringen met behulp van luchtfoto's*) door ir. H. T. C. van Stokkom, stafmedewerker bij de Hoofdafdeling Lucht- kaartering van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY Vegetation Mapping using Aerial Photographs "Construction of storm surge barriers in the southwestern Netherlands has its impact on environment and ecology. The Section Photo Interpretation of the Survey Department of the Ministry of (Transport and) Public Works developed a method of vegetation mapping using aerial photographs (panchromatic and false colour film). Special attention is being given to integration of metric (topo graphy) and landscape (vegetation in this case) information into one map. Inleiding Een belangrijke taak van de Meetkundige Dienst is het vervaardigen van kaarten voor velerlei doelen. Naast topografische kaarten als wegenkaarten, beheerkaar- ten en dergelijke worden ook thematische kaarten ge maakt. Een thematische kaart is een kaart waarin een of meer onderwerpen, zoals bijv. vegetatie of over- spoelingsduur, worden weergegeven, zodat de ruim telijke verdeling duidelijk wordt. Om de reden te ach terhalen tot het besluit om thematische kaarten te gaan vervaardigen, moeten we terug naar 1971Sinds dat jaar is aan de Deltadienst van de Rijkswaterstaat een afdeling Milieu en Inrichting verbonden, met als taak de milieukundige begeleiding van de Deltawer ken IDeltawerken, 1981]. In dat kader had men be hoefte aan een inventarisatie van milieukundige waar den om de inrichting zo goed mogelijk in te passen in de bestaande omstandigheden, ook wat de mens betreft. Een onderdeel van deze inventarisatie is het vervaar digen van vegetatiekaarten. Hiervoor werd in 1972 de hulp ingeroepen van de Meetkundige Dienst. Om aan deze behoefte te kunnen voldoen werd binnen de Meetkundige Dienst een afdeling Foto-interpretatie gevormd. De gevolgde methode werd in de loop der jaren steeds weer bijgeschaafd en verfijnd. Het resul taat, een kaarteringsmethodiek en de verweving met het fotogrammetrische aspect van de kaartvervaardi ging, zal in het navolgende worden gepresenteerd. Rest mij nog in deze inleiding te vermelden, dat het werkterrein zich in de laatste jaren sterk heeft uitge breid, zowel wat geografische verspreiding als wat thema's (onderwerpen) betreft. Ik denk hierbij bijv. aan recreantentellingen en kaarteringen van onder watervegetaties. Landschapsbegrip als basis Voordat wordt overgegaan tot het beschrijven van de kaarteringsmethodiek is het noodzakelijk in te gaan op de basisgedachte van deze methodiek. Planten en dieren, maar ook mensen, zijn niet op zichzelf staande verschijnselen op het aardoppervlak, maar maken deel uit van een groter geheel, dat hen beïnvloedt, maar ook door hen wordt beïnvloed. Dit groter geheel wordt in de landschapsoecologie omschreven met land of landschap**). Dit landschap, en hiermee wordt dus niet het visuele landschap bedoeld, is het centrale onderwerp omgeven door landattributen. Deze attri buten hebben stuk voor stuk drie aspecten [Zonne veld, 19771: 1Ze zijn bouwstenen van het landschap waaraan het landschap is te herkennen; zoals een bepaald ge steente, waarop een bodem met een zekere vege tatie, bewoond door bepaalde dieren en met een zeker klimaat. 2. Al deze bouwstenen beïnvloeden elkaar, men noemt ze daarom „factoren". Een vegetatie beïn vloedt de bodem en de bodemvorming, die ver volgens weer invloed heeft op de daarop mogelijke vegetatie. 3. De rol van „factor" houdt in, dat alle attributen ook weer worden beïnvloed door alle andere, dus van elk attribuut afhankelijk is. Dit wil zeggen dat wanneer een landattribuut in de tijd verandert, alle andere ook veranderen in de tijd. Dit idee is niet van de laatste tijd, want Von Humboldt dacht in het begin van de 19e eeuw al duidelijk in de vorm van landschapseenheden van holistische aard. Hij definieerde het landschapsbegrip als „Der Total- character einer Erdgegend". Onder holisme wordt verstaan dat bepaalde complexe systemen bij bestu dering als één geheel worden beschouwd. In een holistische benadering wordt uitgegaan van het be staan van een landschap dat meer is dan de diverse afzonderlijk bestudeerbare attributen. Met andere woorden: het resultaat, in dit geval het landschap, is meer dan een som van de delen. Het is een integrale benadering. Ondanks het feit dat er verscheidene scholen in de wetenschap zijn, die zich alleen richten op de eigen discipline en de verfijning daarvan, is het mijns inziens geboden bij het inventariseren van het landschap of diens attributen, alle attributen in de inventarisatie te betrekken. Vooral de luchtfotografie en andere Remote Sensing- technieken hebben deze holistische benadering gesti muleerd, omdat het landschap op een luchtfoto als geheel staat afgebeeld. Ondanks dat men misschien slechts is geïnteresseerd in een van de attributen, wordt op deze wijze het gehele landschap in de inven- Inleiding gehouden op 28 oktober 1981 te Utrecht op het 11e NGL congres. Landschap: a. Een geheel, gevormd door de wisselwerking van de levende en niet-levende natuur, in een herkenbaar gedeelte van het aardoppervlak. b. Een deel van de ruimte aan het aardoppervlak, dat bestaat uit een complex van relatiestelsels, ontstaan door de wer king van gesteente, water, lucht, planten, dieren en mens, en dat in zijn uiterlijke verschijningsvorm een te onderschei den geheel vormt. NGT GE0DESIA 81 477

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 27