Fig. 5. Zwart-wit panchromatische luchtfoto van het Verdronken Land van Saeftinge 1110.0001. zoals kleur, hoogte, structuur en textuur en met gebruikmaking van de kennis omtrent dit soort gebie den. Uiteraard wordt hierbij een foto-interpretatie- legenda samengesteld, bestaande uit eenheden die worden omschreven door fotokenmerken. Dit is dus volledig kwalitatief, bijvoorbeeld: eenheid 5, een ho mogene matig hoge eenheid met een donkerrode kleur. Met de geheel ingekleurde foto-interpretatiekaart wordt daarna het veldwerk uitgevoerd. Hierbij worden de eenheden bemonsterd op grond van de foto-inter- pretatiekaart. Men gaat dus gericht een eenheid bemonsteren maar wel willekeurig binnen de eenheid. Dit bemonsteren gebeurt in de vorm van opnamen (hierbij wordt onder opname verstaan een steekproef van een eenheid op de foto-interpretatiekaart), waar bij naast de bedekking van de diverse voorkomende plantensoorten ook andere informatie wordt verza meld. Ik denk hierbij aan beweiding, geomorfologi- sche eenheid (oeverwal, kom) en hoogte van de vege tatie. Bij de plaatsbepaling van de opnamen wordt gebruik gemaakt van een zwart-wit afdruk van de luchtfoto. Hierop worden tevens aantekeningen ge maakt over zaken die worden waargenomen bij het lopen van de ene opname naar de volgende. In geval van niet-homogene eenheden op de foto- interpretatiekaart moeten de onderdelen van deze complexe eenheden apart worden bemonsterd, om dat de opnamen homogeen moeten zijn. Dit vanwege het feit dat men later opnamen moet kunnen verge lijken. De wijze van bemonsteren is afhankelijk van de aard van het te kaarteren gebied (grasland, bossen enz.), en dat geldt ook voor de bedekkingsschaal. Bij spaar zame bedekkingen, bijv. in pioniervegetaties, geeft men de voorkeur aan een bedekkingsschaal met veel detail in de lage bedekkingen. Na het veldwerk worden de opnamen geclassificeerd op grond van overeenkomst en verschil tussen de opnamen. Hierbij speelt presentie van plantensoorten en hun bedekking de belangrijkste rol. Het resultaat van deze classificatie is de indeling van de opnamen in vegetatietypen. Het zal duidelijk zijn dat deze indeling subjectief is en dat grenzen tussen vegetatietypen niet altijd eenvoudig zijn te trekken, omdat vegetatietypen in elkaar overlopen. Op grond van de classificatietabel 482 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 32