worden de eenheden van de foto-interpretatiekaart omgezet in vegetatie-eenheden of complexen daar van. Meestal is dan tevens nog een gedeeltelijke her interpretatie nodig. Hierna wordt een definitieve le genda opgesteld en de voorlopige vegetatiekaart ver vaardigd. Zo mogelijk wordt een controle in het veld uitgevoerd, liefst samen met de opdrachtgever. Vervolgens wil ik nog een paar opmerkingen plaatsen, die van belang zijn. In de eerste plaats is er meestal sprake van een verschil tussen de datum van de lucht opname en die van het veldwerk. Meestal is dit het gevolg van trage aflevering van de luchtfoto's, die in de Verenigde Staten worden ontwikkeld. Dit verschil in data levert soms moeilijkheden op tijdens het veld werk, omdat de vegetatie voortgegaan is in ontwikke ling en andere planten, later in het seizoen, het aspect bepalen. Dit heeft uiteraard ook een invloed op de betrouwbaarheid van de kaart. Hierbij moet men echter altijd in de gaten houden, dat men bezig is met het abstraheren van de werkelijkheid. De werkelijk heid wordt vereenvoudigd weergegeven op een kaart, waardoor men informatie in een hanteerbare vorm heeft. Hierbij spelen „harde" grenzen tussen vegeta tietypen in de classificatie, die in feite meestal gelei delijke overgangen zijn, een rol, evenals harde gren zen op de kaart die dat in feite niet zijn. Dan nog een enkele opmerking over de schaal. De schaal van de luchtfoto's is in de meeste gevallen gelijk aan de schaal van de af te leveren kaart. Dit is meestal 1 5000. Bij meervoudig gebruik van de Fig. 9. Basiskaart van de Schorren bij Bath Ifragmentniet vereenvoudigd). 484 foto's, bijvoorbeeld kustkaart en vegetatiekaart, kan er een schaalverschil optreden. Hierbij moet dan de vegetatiekaart vaak worden gegeneraliseerd. Dat wil zeggen dat kleine, nog juist kaarteerbare eenheden op schaal 1 5000, niet kaarteerbaar zijn op 1 10000 en dus in een complexe kaarteenheid komen. Dit vereist een grote kennis van het terrein, vooral van de ruimte lijke verdeling van de diverse landschappen en hun onderlinge verhouding [Thalen, 1978]. Integratie van kaarteringsmethodiek en foto- grammetrische kaartvervaardiging Het zal duidelijk zijn dat een aldus vervaardigde vege tatiekaart moet worden overgebracht op een basis- kaart, die voor dit doel is aangepast. Dit betekent in de meeste gevallen een zekere abstractie en vereen voudiging. De basiskaart kan worden gemaakt uit de luchtfoto's, die ook worden gebruikt voor de voor lopige vegetatiekaart. Hieruit volgt direct dat ze niet tegelijk zijn te gebruiken, wat een tijdverlies oplevert. Om dit op te vangen kan er met 80% overlap worden gevlogen, in plaats van 60%. Dit levert twee sets luchtfoto's op met 60% overlap, waarvan één set kan worden gebruikt voor interpretatie en de andere voor fotogrammetrische kaartering. Een andere mogelijk heid is om van de met 60% overlap gevlogen false- colour luchtfoto's, panchromatische positieven op film te maken en die te gebruiken voor de kaartering van de basiskaart. In het gunstigste geval kan er dus aan beide onderdelen tegelijk worden gewerkt. Bij het Fig. 10. Vegetatiekaart van de Schorren bij Bath (fragment). Een voorbeeld van de beschrijving van de legenda-eenheden is: 3: Kommen met Astertype. 22: Schorrand en kommen met een mozaïek van Spartina-Astertype en Scirpustype. NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 34