Op bezoek bij INI. D. Haasbroek, oud-lector aan de Technische Hogeschool Delft Wie op bezoek gaat bij de heer Haasbroek, in de serviceflat ,,de Rekere" te Bergen, zal daarvoor bij voorkeur een zonnige dag moeten uitzoeken. Niet omdat men anders een slechte gastheer zou aantref fen, integendeel zelfs, maar de zon is nodig om te kunnen constateren met welke nauwkeurigheid de tijd kan worden afgelezen op een zonnewijzer in de tuin van ,,de Rekere". Degenen, die de heer Haasbroek kennen, of mis schien alleen bekend zijn met zijn artikelenserie in de 7e jaargang (1965) van Geodesia, zullen zich waar schijnlijk niet verbazen over het feit, dat hij de ont werper is van die zonnewijzer. Veeleer zal men dan verbaasd zijn over het feit, dat een dergelijk instru ment met de hand is vervaardigd door de heer D. C. Folmer, voormalig hoofdwerktuigkundige bij de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. Beide heren zijn de tachtig reeds gepasseerd. De tijdaanwijzing op de zonnewijzer is afgestemd op de Middeneuropese (zomer)Tijd. De volle uren zijn Romeins becijferd en onderverdeeld in intervallen van 10 minuten, waarbinnen de minuten moeten worden geschat. Als gevolg van de onregelmatige snelheid van de aarde om de zon en de steeds wisselende stand van de ecliptica moet dagelijks met tijdcorrecties rekening worden gehouden. Deze correcties kunnen worden ontleend aan een tijdvereffeningskromme, die op de zonnewijzer is aangebracht. De 1e en 16e van de maand (voor februari de 15e) zijn daarop met respec tievelijk grote en kleine stippen aangegeven. De ove rige dagen vindt men door interpolatie. Op 16 april, 15 juni, 1 september en 25 december zijn deze correc ties nul. Op 22 september, mijn bezoekdatum, is deze correctie —7,5 minuten. Op de tijdvereffeningskromme kan tevens de datum worden afgelezen. Daarvoor is ze zodanig op de zonnewijzer geconstrueerd, dat dagelijks om 13.41 uur de schaduw van het bolletje (verdikking in het midden van de stijl) op de kromme de juiste datum aangeeft. Op 21 maart en 23 september zijn dag en nacht voor alle plaatsen op de aarde even lang. De declinatie van de zon is dan namelijk nul en het bij zondere is, dat de schaduw van het bolletje op beide dagen de uurcirkel blijft volgen. Men zal naar Bergen moeten reizen om met behulp van deze unieke zonnewijzer, die een doorsnede heeft van 1 meter, zijn horloge gelijk te kunnen zetten. De zonnewijzer is namelijk exact berekend voor deze plaats met als geografische coördinaten 52°40'19,4" noorderbreedte en 4°12'57,2" oosterlengte, of in coördinaten t.o.v. Amersfoort —45431,10 en 57602,88. J. Fokkink De heren Haasbroek en Folmer bij hun zonnewijzer. (Foto: Kees Blokker, Alkmaar. I NGT GEODESIA 81 437

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 37