desia) werd stilgestaan bij de wettelijke kaders, de raakvlakken met de maatschappij en mogelijke ont wikkelingen van het Kadaster en haar vastgoedsys teem. De informatievoorziening betreffende vastgoed bin nen de overheid, de automatisering van de kadastrale registratie en de kaartvervaardigingsproblematiek bij het Kadaster kwamen aan bod tijdens de inleidingen gehouden door ir. W. A. Claessen, ir. G. S. C. van Beek en de samenspraak tussen ir. L. A. Koen en ir. J. Polman. Ruim 1500 congresgangers telde deze dag, waar onder de Staatssecretaris van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, mevr. S. Langedijk-De Jong. Hun betrokkenheid met de be handelde materie kwam onder meer tot uitdrukking in de vragen die werden gesteld tijdens de forumdis cussie. 30 oktober 1981 Ervaringen en wensen van gebruikers van het ka dastrale vastgoedsysteem" was het thema van de derde congresdag. De inleiders, J. F. van Weelden, mr. L. J. A. Simons, ir. A. Elsenaar, ir. H. van 't Land en prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts belichtten, ieder vanuit het gezichtsveld van de eigen discipline, het gebruik van de kadastrale informatie en gaven hun visie op de te wensen extra service die deze Dienst nog zou kunnen bieden. De tijd, die voor de forum discussie was uitgetrokken, bleek niet voldoende te zijn om alle vragen bevredigend te beantwoorden. Ruim 1450 belangstellenden zorgden samen met de inleiders voor een geslaagde derde congresdag. Een koninklijke onderscheiding Tot ieders verrassing, waar schijnlijk nog het meest voor hem die het aanging, werd de eerste dag een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Hoe een en an der zich voltrok, staat in de hieronder opgenomen speech, uitgesproken door ir. P. C. de Man, Secreta ris-Generaal van het Mini sterie van Verkeer en Wa terstaat. „Vandaag is er sprake van een bijzondere gebeurtenis voor de Rijkswaterstaat, omdat deze dag van uw congres is gewijd aan het 50-jarig bestaan van de Meetkundige Dienst. Er is alle aanleiding om eens extra aandacht aan de Meetkundige Dienst te schenken. Deze Dienst is een onmisbaar onderdeel van Rijkswaterstaat; zijn specia lisme is onomstreden. Het is tegenwoordig ondenk baar dat Rijkswaterstaat zijn taken uitvoert zonder de vele soorten technische detailkaarteringen, de onder steuning en de adviezen van de Meetkundige Dienst. Het is daarom een goede zaak dat een congresdag wordt gewijd aan deze Rijkswaterstaatsdienst en een goede reden om de Meetkundige Dienst van harte geluk te wensen met zijn jubileum. Ik wil er in dit gezelschap van deskundigen op het gebied van de landmeetkunde wel op wijzen dat ,,de Waterstaat" kan bogen op een geodetische historie die aanzienlijk langer is dan 50 jaar. Reeds in het begin van de 19e eeuw was de Water staat betrokken bij de waterpassing, die van 1797 tot 1812 onder leiding van Krayenhoff over een groot deel van Nederland werd uitgevoerd. Een van de huidige waterstaatstaken, namelijk de instandhouding van het NAP is daarvan een logisch gevolg geweest. Overi gens merk ik op dat het Amsterdams Peil het volgend jaar een jubileum zal vieren, namelijk zijn 300-jarig bestaan. Een andere waterstaatstaak met een eveneens lange historie is de vervaardiging van de rivierkaart. In 1829 werd namelijk besloten tot een systematische nauw keurige kaartering van alle grote rivieren in Nederland. Sinds de instelling van de Meetkundige Dienst nu vijftig jaar geleden zijn deze oude waterstaats taken, die het algemeen belang dienen, bij de Meet kundige Dienst ondergebracht. Na het noemen van deze historische taken wil ik het belang onderstrepen van een tweetal zeer recente taken van de Meetkundige Dienst. Dit zijn de mariene geodesie en het onderzoek naar de toepassingsmoge lijkheden van moderne luchtwaarnemingstechnieken, de Remote Sensing. Rijkswaterstaat heeft zowel bij het beheer van rivieren, kusten en de Noordzee, als bij het ontwerpen van grootschalige civieltechnische projecten, een toenemend belang bij marien-geode- tische ondersteuning. Op het gebied van de Remote Sensing heeft de Meet kundige Dienst een dubbelrol, enerzijds als voortrek ker binnen Rijkswaterstaat, anderzijds als vertegen woordiger van het Ministerie van Verkeer en Water staat in de interdepartementale commissie op dit gebied. De jaren 1981-1982 zijn voor de landmeetkundigen wel bijzonder feestelijk. Naast de door mij al ge noemde jubilea is er het 150-jarig bestaan van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Ook deze Dienst wil ik gelukwensen met zijn jubileum. In uw congresprogramma hebt u stilgestaan bij enkele mensen die vooral in de beginperiode het gezicht van de Meetkundige Dienst hebben bepaald. Graag wil ik hier iemand noemen die dit in de meer recente tijd in sterke mate heeft gedaan, namelijk de huidige hoofd ingenieur-directeur, ir. A. Waalewijn". (De heer De Man verzoekt de heer Waalewijn het podium te betreden en richt het woord tot hem.) ,,De laatste zeven jaren bent u directeur van deze Dienst geweest, ongetwijfeld niet de gemakkelijkste jaren uit de geschiedenis van de MD. In die tijd zijn ingrijpende organisatorische wijzigingen tot stand ge bracht. Ook is de economische ontwikkeling van ons land niet voorbij gegaan aan de MD. Zowel op finan cieel gebied als de personele bezetting zijn de Dienst duidelijke beperkingen opgelegd. Ik zeg u van harte dank voor de wijze, waarop u de Dienst door deze, wat moeilijker, tijd heeft geleid. In uw vakgebied bent u een internationale deskundige met grote faam. U voerde het hydrostatische water passen in Nederland in. U nam deel aan vele congres sen en had zitting in talloze commissies en besturen. Ik noem willekeurig: de Koninklijke Nederlandse Aca- tr. P. C. de Man. 454 NGT GEODESIA 81

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 4