Vijftig jaar Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat In de glasfabriek werd ons uitgelegd, o.a. door het vertonen van een filmpje, hoe glas en kristal worden vervaardigd. Daarna volgde een rondleiding door de afdeling waar kristal wordt gemaakt. Het viel ons op, dat dit werk slechts in teamverband kan worden ver richt. Ook mochten we een kijkje nemen in de gra- veerinrichting, waar o.a. iemand bezig was een bo kaal te bewerken. In de showroom konden we diverse kristallen voorwerpen bewonderen. Na de lunch in Hotel-restaurant Lucullus werden we opgehaald door de heer Slieker. Hij is de binnenvader van het Hofje van Van Aerden, of, zoals hij het zelf noemt: de directeur van het maagdenhuis! Tijdens een wandeling door de stad maakte hij ons door een megafoon attent op diverse bezienswaardig heden. We trokken daardoor veel bekijks! In een vertrek van het Hofje, dat als trouwzaal wordt gebruikt, declameerde de heer Slieker de geschiede nis van Leerdam en het ontstaan van het Hofje. Hij liet ons een paar kamertjes zien, die nog in de oude staat verkeren. De andere kamers worden verhuurd aan meisjes van ongeveer twintig jaar. Zodra de bewoon sters trouwplannen krijgen, moeten ze het Hofje ver laten. Er mogen wel mannen op bezoek komen (door de „mannendeur"), maar 's avonds moeten ze voor 10 uur vertrekken. Ook konden we het gemeen secreet" bewonderen; dat is een tweepersoons toilet (plee), waar de dames vroeger de nieuwtjes uitwisselden! Eerlijk gezegd vond ik het er wel een beetje smal In de regentenkamer konden we de verzameling schil derijen van mevrouw Van Aerden bewonderen. En toen de vrijdag. Eén groep zou de Emmaus Priorij bezoeken en onze groep het klooster Area Pacis te Driebergen. Onder het genot van een kopje koffie, vertelde zuster Immanuel, die samen met zuster Adelbertha voor de Inleiding Ik herinner mij hoe in een oude Engelse humoristische film de acteur George Formby op de vraag naar zijn afkomst prompt antwoordt: ,,l am spontaneous". Met de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is het eigenlijk niet veel anders gesteld. In tegenstelling ongetwijfeld tot het Kadaster, is er geen officieel stuk Inleiding gehouden op 28 oktober 1981 te Utrecht op het 11e NGL congres. NGT GEODESIA 81 begeleiding zorgde, ons het een en ander over het klooster. Het dateert uit de 5e eeuw en is opgericht door Benedictus. De regels die toen golden, zijn nog steeds van kracht, zij het met enige aanpassing aan deze tijd. Sinds een onlangs uitgevoerde verbouwing zijn er bijvoorbeeld geen tralies meer, en zeven dagen per jaar mogen de nonnen op familiebezoek gaan. Er moet zoveel mogelijk stilte heersen om volledig te kunnen opgaan in gebed; het klooster behoort nl. tot de Orde van het Eeuwigdurende Gebed. Constant wordt er gebeden; de zusters lossen elkaar daartoe af. Er geldt een zeer stipte dagindeling, 's Morgens om zes uur begint al de eerste van de zes dagelijkse diensten. Wij mochten de middagdienst bijwonen, die door een paar zusters werd verzorgd. Aan het eind konden ze om de beurt een gebed uitspreken, bijv. voor een familielid. Zo bad zuster Immanuel voor ons en de congresgangers. De zusters voorzien in hun onderhoud door het ver vaardigen van allerlei handwerken en het naaien van toga's. Ook hebben we de handwerkkamer, de bibliotheek en de recreatieruimte bekeken, waar o.a. een t.v., een piano en zelfs een trimfiets stonden. De fiets wordt niet meer gebruikt, omdat de zusters al wat ouder zijn (48-80 jaar). Keurig op tijd vertrokken we met de bus naar restau rant Boerderij Mereveld,om daar samen met de an dere groep te lunchen. Tijdens de maaltijd bleek, dat het bezoek aan de kloosters grote indruk op iedereen had gemaakt. Mevrouw Van Lent was zo vriendelijk om namens iedereen de congrescommissie te bedanken voor de goed geselecteerde excursies en de perfecte organi satie. De drie dagen zijn omgevlogen en als het aan mij ligt, ga ik de volgende keer weer mee! aan te wijzen, waarin de instelling van de MD wordt geregeld. Dit feit alleen al is typerend voor de werk wijze van de dynamische prof. dr. ir. W. Schermer- horn, de „vader van de MD", die uitermate veel tot stand heeft gebracht, echter zonder zich daarbij al te zeer te bekommeren om de formele kanten van de zaak. Bij gebrek aan een officieel stuk beschouwen we 16 oktober 1931, de datum waarop het eerste Hoofd van Dienst, de landmeter J. G. Fortuin, werd be noemd tot adjunct-hoofdingenieur van de Rijkswater- 457 door ir. A. Waalewijn, hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. SUMMARY Fiftieth Anniversary of the Survey Department of the Ministery of Transport and Public Works Fifty years history of the Survey Department of the Ministry of (Transport and) Public Works is reviewed. Special attention is given to the Department's activities in the areas of photogrammetry, civil engineering, automation, marine geodesy and remote sensing. In retrospect the Department closely cooperated with various Dutch survey institutions among which the Department of Geodesy (Delft University of Technology), the International Training Centre for Aerial Survey (ITC) and the Cadastral Service are specially commemorated.

(NGT) Geodesia | 1981 | | pagina 7