s van één inboekdag. Eigenlijk wordt hier in een sys teem, dat mutatie voor mutatie direct verwerkt, het vreemde element ingevoerd van een fiattering van al die mutaties per inboekdag. Figuur 10 geeft iets weer over de materie zelf. De Fig. 10. binnenkomende stukken kennen weinig standaardisa tie in vorm of inhoud. Er zijn onbeperkte mogelijk heden voor complexe tenaamstellingen, en voor aan tallen rechten of rechthebbenden, die in allerlei va rianten betrokken kunnen zijn bij willekeurige aantal len percelen of perceelsdelen. Ook het aantal beper kingen, zowel op rechten als op percelen of delen daarvan, is onbegrensd. Extra complicaties treden op bij percelen die te zamen een complex kunnen vormen, waarbij binnen zo'n complex appartementsrechten of zelfs subapparte- mentsrechten moeten worden geregistreerd. Het komt daarbij ook voor, dat complexen of rechten de geografische grenzen van ambtsgebieden overschrij den. Daarnaast zijn de geografische indelingen zelf aan verandering onderhevig (denk aan gemeente grenswijzigingen). De geschetste eisen en complicaties veroorzaken naast lange ontwikkeltijden ook lange bouwtijden. Het systeem is gecompliceerd en omvangrijk en heeft moeilijke en grote programma's. De geschetste com binatie van directe verwerking van elke afzonderlijke mutatie met de fiattering per inboekdag werkt ook door in bijna alle subsystemen waarin AKR is ver deeld. Deze subsystemen ziet u in figuur 11 Fig. 11. mutaties op grond van stukken (vele soor ten) fasen: inboeken, muteren, fiat teren controle op inboek- en mutatie verslagen terugdraaien transacties mogelijk raadpleging informatie over actuele en niet- actuele gegevens informatie over ingeboekte stuk ken output massaal (op peildata) voor groot gebruikers (papier, tape, fiche) beantwoording vragen en ver zending kennisgevingen (indivi duele output) archief periodieke opname gefiatteerde gegevens toegangen via subject, object en adres buikmutaties directe (massaal aangeleverde) mutaties op de data-base (met opname in archief en bij gege vens voor massale output; denk hierbij bijvoorbeeld aan de ver werking van een ruilverkavelings akte) monitor centrale besturing autorisatie (welke gebruiker mag welke functie hanteren) koppeling vestiging aan eigen data-base controle op de verwerking van applicaties herstelfaciliteiten na uitval (reco very) conversie alleen conversie van actuele ge- vens correctie/aanvulling van gege vens data-base beheer laden data-base wijziging codestelsels validiteit mutaties vóór fiat print- en herstelfaciliteiten schoning Naar ik hoop heeft deze lange toelichting bij simpele figuren u duidelijk gemaakt dat AKR geen eenvoudig systeem kan zijn. Stand van zaken AKR In de jaren 1977-78 begon het Kadaster met een pro ject in Zeeland, dat 25 kadastrale gemeenten besloeg met 'n kleine 100.000 percelen en de daarbij beho rende rechthebbenden met hun rechten. Na de gegevensconversie kon in 1979 voor het eerst langs automatische weg massaal informatie over dit gebied worden afgegeven aan de gemeenten en waterschappen naar de situatie van 1 januari van dat jaar. In overleg met de betrokkenen werden in de volgende jaren wijzigingen en verbeteringen aangebracht en werd de informatieverstrekking in 1980 en 1981 her haald. Thans kan ook op tussentijdse peildata en op diverse media informatie worden gegeven. De data base, die daarvoor nodig is, wordt tot nu toe periodiek gemuteerd. Na voltooiing echter van het mutatie- NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 10