Perspectieven voor de kaartvervaardiging bij het Kadaster*) systeem AKR, waarvan de bouw in eerste versie nog dit jaar gereed moet komen, zullen de mutaties recht streeks en onmiddellijk via vaste telefoonlijnen in de aangepaste data-base kunnen worden verwerkt. De bouw van het deelsysteem mutaties met bijbeho rende subsystemen heeft dit jaar een immense in spanning gevraagd van alle betrokkenen, zowel in Heerlen als in Middelburg. Bij voltooiing heeft de in troductie van het systeem in Middelburg meer dan een jaar geduurd en per medewerker nemen opleiding en training een zeer groot aantal maanden in beslag. Er valt echter nog meer te melden dan de massale in formatieverstrekking en het mutatiesysteem in Mid delburg. In 1979 werd ook begonnen met de auto matisering van de algemene naamwijzer. Deze naam wijzer is een als kaartsysteem uitgevoerde alfabeti sche namenklapper voor het gehele gebied van een Bewaring, die verwijst naar de rest van de boekhou ding, die per gemeente is geordend. Automatisering van dit kaartsysteem maakt sorterin gen per gemeente mogelijk waardoor t.z.t. AKR per gemeente kan worden ingevoerd. Als zelfstandig wer kend systeem, dat met behulp van toetsenbord en beeldscherm direct wordt geraadpleegd en gemu teerd en dat ook met behulp van een micro-archief de historie vasthoudt, is deze automatisering een goede voorbereiding op AKR. Het systeem kan (in afwach ting van AKR) onbeperkt lang zelfstandig functione ren en vervangt daarbij het bestaande kaartsysteem. Samen met de bewaring Roermond werd het ontwik keld en het is thans ingevoerd in Roermond, Middel burg, Breda, Utrecht, Amsterdam en in het begin van 1982 ook in Rotterdam. Het ligt in de bedoeling om na eerste evaluatie van het AKR-systeem in Middel burg nog volgend jaar de automatisering ter hand te nemen van het resterende deel van de boekhouding in Zeeland, waarvoor dus de geautomatiseerde naam wijzer al functioneert. Vervolgens hopen we in Breda en Amsterdam te kunnen beginnen. Indien de organisatorische en personele problemen, die hier net als bij iedere automatisering ontstaan, geen bijzondere vertraging geven en de nodige finan ciën beschikbaar blijven (de kost gaat voor de baat), is het mogelijk in de tweede helft van de 80er jaren voor het hele land te beschikken over de geautomatiseerde kadastrale registratie. De informatie- en gegevensverstrekking naar eigen dienst en naar anderen zal dan sneller verlopen en ook de gegevensuitwisseling met derden zal meer moge lijkheden bieden. In de geautomatiseerde vorm zal het systeem, direct of indirect, vele doelen kunnen dienen en een belangrijk hulpmiddel zijn voor de vele beleids terreinen, waarop de overheid zich intensief met vast goed zal moeten bemoeien. door ir. L. A. Koen en ir. J. Polman, respectievelijk hoofd van het bureau Landmeetkundige Projecten en hoofd van de Afdeling Automatisering bij de Hoofd directie van het Kadaster te Apeldoorn. SUMMARY Prospects of Mapmaking in the Cadastral Service A recently acquired task of the Cadastral Service is the production, updating and publication of the Large Scale Basic Map of the Netherlands. Administrative and technical aspects of this task as well as its implications for current Cadastral mapping procedures are described. Subjects of discussion are the function of the map and quality requirements, remeasurements in the field and map renewal, relation between the Large Scale Basic Map and Cadastral maps, automation and financial-econo mical aspects. Koen: Polman en ik zullen het hebben over de perspectieven voor de kaartvervaardiging bij het Kadaster. Wij willen dit doen aan de hand van een discussie over enkele belangrijke aspecten van deze kaartvervaardiging, waarbij ieder van ons een bepaalde rol speelt. Deze discussie moet in de eerste plaats worden gezien als een poging om de problematiek van de kaartvervaar diging bij het Kadaster zo goed mogelijk voor het voetlicht te brengen. Hoewel dit niet in alle gevallen opgaat, zal de rol die wij spelen in globale zin overeenkomen met onze per soonlijke opvattingen. Wanneer het accent af en toe wat sterk wordt gelegd op tegenover elkaar staande opvattingen, dan is het in de eerste plaats gedaan om wille van de discussie. Wij hebben afgesproken dat geen van ons de discus sie mag winnen. Mocht dat anders worden ervaren, dan heeft een van ons beiden zich niet aan zijn rol gehouden. Vanzelfsprekend was het nodig tevoren duidelijke afspraken te maken over de rol die we moe ten spelen. Wij hopen, dat het ons desondanks zal lukken de discussie levendig te houden. Er is gekozen voor de volgende opzet Wij beginnen met wat zakelijke informatie over de situatie van dit moment met betrekking tot het kaart materiaal. Het bleek helaas niet mogelijk daarover van mening te verschillen, zodat wij de stof wat hebben verdeeld. Samenspraak gehouden op 29 oktober 1981 te Utrecht tijdens het 11e NGL congres. NGT GE0DESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 11