zocht naar wegen om op een goedkopere wijze tot kaartvernieuwing over te gaan. Uiteraard ligt het voor de hand om daarbij de GBKN te gebruiken. De GBKN heeft onder meer als doel de kwaliteit van kaarten te verbeteren. Het is voor mij dan ook een uitgemaakte zaak, dat de GBKN structureel dienstbaar moet wor den gemaakt aan de kadastrale kaartvernieuwing. Dat is het belangrijkste motief voor de kadastrale bijdrage van 50%. Ook uit andere overwegingen is het van belang de kadastrale kaart af te stemmen op de GBKN. Vooral uit doelmatigheidsoverwegingen is dit noodzakelijk. Het is nu eenmaal zeer kostbaar om twee afzonder lijke kaartseries bij te houden, vooral als beide series gedeeltelijk dezelfde informatie bevatten. Door een goede onderlinge afstemming van beide kaartseries kan de bijhouding worden geoptimaliseerd. Voorts hebben de gemeenten, die belangrijke afnemers van de GBKN zijn, laten blijken dat zij veel belang hechten aan de gezamenlijke afbeelding van topografie en kadastrale grenzen. Wat zijn nu de technische mogelijkheden tot afstem ming van de kadastrale kaart op de GBKN. De minst ingrijpende oplossing is de kadastrale kaart transparant te maken en zoveel mogelijk de schalen op elkaar af te stemmen waarbij, zoals gezegd, de kadastrale schalen dienen te prevaleren. Veel verder gaat de oplossing, waarbij de kadastrale kaart niet alleen voor wat betreft de schaal, maar ook wat betreft de indeling wordt aangepast aan de GBKN. De kadastrale raamkaart doet dan zijn intrede. Hoewel dit voordelen biedt bij het gezamenlijke ge bruik van GBKN en kadastrale kaart, zijn aan de kadastrale raamkaart grote bezwaren verbonden. Zo brengt de raamkaart met zich mee, dat niet altijd ge hele percelen kunnen worden afgebeeld. Het karakter van de kadastrale kaart, die de perceelsgewijze inde ling van het Kadaster zichtbaar moet maken, wordt daarmee aangetast. Voorts zal de bijhouding van de kaarten op de bladrand op nogal technische proble men stuiten. Sommige percelen komen op vier bladen voor. Als meest extreme oplossing kan men kiezen voor een volledige integratie van GBKN en kadastrale kaart. Gezien het feit dat de GBKN als basiskaart moet wor den gezien, waaraan gebruikers hun eigen informatie kunnen toevoegen, zet ik voorlopig vraagtekens bij deze oplossing. Een definitieve oplossing voor deze problematiek moet mijns inziens worden uitgesteld tot meer zicht bestaat op de praktische consequenties en op eventuele mogelijkheden die ons nieuwe elektro nische speelgoed biedt. Polman: Als ik een keuze zou moeten maken uit de door Koen genoemde technische mogelijkheden, dan heb ik het daar niet zo moeilijk mee. Ik heb een sterke voorkeur voor een geïntegreerde kaart. Niet alleen de doelma tigheid speelt daarbij een rol, maar vooral ook de veel logischer bijhoudingsmogelijkheden spreken mij aan. Voorts is het door mij bepleite prijsbeleid dan veel effectiever door te voeren. Ik til niet zo zwaar aan het feit, dat bij deze oplossing percelen worden doorsneden en dat daarbij in de bij houding technische problemen ontstaan. Ik denk dat deze bezwaren niet opwegen tegen de materiële en NGT GEODESIA 82 technische voordelen van een geïntegreerde kaart. Graag verwijs ik hiervoor naar de situatie in Duitsland, waar een dergelijke kaart reeds sinds een jaar of twin tig in gebruik is. Ik zou mij kunnen voorstellen, dat op grond van dit uitgangspunt alle bestaande hermeten kadastrale kaarten worden overgebracht naar de raamkaartin- deling van de GBKN. Deze kadastrale raamkaart kan als een voorlopige versie van de GBKN worden uit gegeven. Successievelijk kunnen deze kaarten dan worden uitgebreid met de nodige topografische infor matie, hetzij procesmatig tijdens de bijhouding, hetzij projectmatig in daarvoor in aanmerking komende ge bieden. De uitgifte van deze GBKN-versie levert gel den op die kunnen worden gebruikt voor de financie ring van nieuwe GBKN-projecten. Zoals Koen reeds heeft gezegd, is het nut van de GBKN voor de kadastrale kaart vooral gelegen in het feit, dat daarmee een basis beschikbaar komt voor de kadastrale kaartvernieuwing. Naast de traditionele hermeting, die in sommige gevallen nodig zal blijven, en de ruilverkaveling, die altijd zal leiden tot nieuwe kadastrale kaarten, heeft men nu de GBKN als ver nieuwingsinstrument ter beschikking. In beginsel kan men door herkaartering van oude veldwerken delen van de kadastrale kaart overbren gen naar het RD-stelsel met behulp van de GBKN. Deze werkwijze zal echter nogal arbeidsintensief zijn, met als positief resultaat, dat een duidelijke kwaliteits verbetering tot stand wordt gebracht. Probleem blijft echter dat veel grenzen op deze wijze niet kunnen worden gereconstrueerd. Als reconstructie in het ter rein te kostbaar wordt geacht, is een mogelijk alter natief het grafisch overbrengen van deze grenzen naar de GBKN-ondergrond. Het kaartbeeld wordt door deze werkwijze kwalitatief niet verbeterd, maar wel qua presentatie. Het bezwaar daarvan is, dat de structurele verbetering van de kadastrale kaart daar mee grotendeels aan de kant wordt geschoven en dat de onderlinge ligging van topografie en kadastrale grenzen onvoldoende wordt getoetst aan de werke lijke situatie. Het blijft echter van belang, dat de kadastrale per celen zo goed mogelijk in overeenstemming met de werkelijkheid worden afgebeeld. Daarom moet wor den gestreefd naar een werkwijze, waarbij een op timale kaartvernieuwing tot stand komt door een combinatie van herkaartering, reconstructie in het terrein en grafische conversie. Koen: Het belang van kadastrale kaartvernieuwing is evi dent. Veel kaarten voldoen niet meer aan de kwali teitseisen die onze maatschappij stelt, terwijl ook het feit, dat de niet-hermeten kaarten in lokale coördina tenstelsels zijn aangelegd, belemmerend werkt. De traditionele hermetingsprocedure is te kostbaar en te arbeidsintensief om binnen afzienbare tijd de ka dastrale vernieuwing te kunnen realiseren. Bezien we het karakter van traditionele hermeting, dan is het kenmerk daarvan, dat niet alleen de kaart wordt ver nieuwd, maar vooral ook dat de landmeetkundige vastlegging van perceelsgrenzen via identificatie in het terrein opnieuw plaatsvindt. Voor veel doeleinden is het echter voldoende als de kadastrale kaart wordt vernieuwd door overbrenging naar het RD-stelsel en aanpassing aan de lokale topografie. 13

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 15