Commissie 4 Hydrografie De toenemende betekenis van zeeën en oceanen op velerlei gebied (o.a. delfstoffenwinning) heeft een sterke ontwikkeling van de hydrografie met zich meegebracht. Met name de onlangs gehou den derde VN-conferentie over het Zeerecht, heeft grote gevolgen voor de activiteiten van de hydrograaf Naast enkele algemene beschouwingen werd in commissie 4 een groot aantal praktische ervaringen voor het voetlicht gebracht. Commissie 5 Instrumenten en methoden Deze grootste en meest technische van de negen FIG-commissies vergaderde 14 maal, waarbij omstreeks 65 papers aan de orde kwamen. Voordrachten werden o.a. gehouden over: meettechnieken; geautomatiseerde kaartvervaardiging; satellietgeodesie, doppler metingen; grondslagnetten; rekenmethoden; traagheidssystemen linertial systems); instrumenten. Zoals ook al uit de tentoonstelling bleek, is sprake van een conso lidatie na de stormachtige ontwikkeling van de laatste jaren, waar het de toepassing van de moderne elektronika betreft. Problemen zijn er nog legio, met name waar het de ontwikkeling van pro grammatuur betreft. De bestaande systemen zijn overigens ofwel vanuit de administra tieve, ofwel vanuit de technische hoek ontwikkeld. Een integratie van de numerieke en grafische aspecten, die met name voor een Kadastersysteem van belang zijn, is nog nergens gerealiseerd. Commissie 6 Deformatiemetingen, Uitzettingen, Leidingen registratie In commissie 6 zijn verschillende werkgroepen actief, die rapport uitbrachten over hun activiteiten. Met name van belang was een rapport over leidingenregistratie, waarin de actuele situatie in enkele landen wordt beschreven. Verder werd rapport uitgebracht over de activiteiten, die in samen werking met ISO en CIB worden verricht m.b.t. het ontwikkelen van normen. Commissie 7 Kadaster en ruilverkaveling Zoals gebruikelijk tijdens FIG congressen bracht de heer Henssen, president van de OICRF (Office International du Cadastre et du Régime Foncier) verslag uit over de activiteiten van dit office ge durende de achterliggende periode. Het overgrote deel van de in commissie 7 gepresenteerde rapporten had betrekking op de automatisering van de kadastrale boekhou ding. Er waren o.a. rapporten uit Frankrijk, Nederland, Nigeria, Ivoorkust, Algerije, Tsjechoslowakije, Canada, VS, Bulgarije, Grie kenland, Italië en Israël. Geconstateerd kan worden, dat in vele landen, waar een vorm van kadastrale registratie bestaat, wordt geprobeerd een uitbouw in de richting van een meerdoelen-kadaster te realiseren. Opvallend is overigens, dat in landen als de VS en Canada, waar geen eigen- doms-kadaster bestaat dat vergelijkbaar is met Europese kadasters, thans wordt geprobeerd een meerdoelen-kadaster op te zetten op basis van een perceelsgewijze vastgoedregistratie. Voorts werd in commissie 7 gerapporteerd over ruilverkaveling en landinrichting. Daarbij kwamen veranderingen in wetgeving op het gebied van landinrichting en milieu aan de orde; daarnaast werd in gegaan op methodieken (o.a. automatisering) voor ruilverkaveling en landinrichting. Het blijkt dat de ontwikkeling van de traditionele agrarische ruilver kaveling in de richting van een meer algemene landinrichting zich behalve in Nederland ook in verschillende andere landen voltrekt. Nederland behoort met Duitsland, Zwitserland en Frankrijk tot de landen waar automatisering m.b.t. landinrichtingsactiviteiten sterk in ontwikkeling is. Commissie 8 Stadsontwikkeling en Stedelijke informatiesyste men Uit de voorgelegde papers bleek duidelijk, dat geodeten in vele lan den ook bij de ruimtelijke ordening in het stedelijke gebied een duidelijke rol spelen. Voorgesteld werd dan ook de naam van de commissie te wijzigen. Voorts bleek, dat in verschillende landen de vraag aan de orde is, door wie de ruimtelijke ordening moet worden bedreven: de architect, de geodeet of de geograaf. De voorkeur gaat daarbij in deze landen uit naar een multi-discipli- naire benadering, waarbij aan de geodeet een coördinerende rol is toebedacht. In andere landen blijft de rol van de geodeet beperkt tot het leveren van kaarten en andere informatie en tot het uitzetten van de plannen in het terrein. Een interessante paper was die van de Engelsman C. Dann over de stadsvernieuwing in de tachtiger jaren. Hij ging in op de factoren, die de cyclus van opbouw en verval bepalen, en behandelde enkele voorwaarden voor een urbane renaissance in de jaren '80. Commissie 9 Schatting en vastgoedmanagement Het werk van commissie 9 heeft tot dusverre veelal betrekking ge had op die landen, die geen of geen goed eigendoms-kadaster be zitten. In die landen is een relatief groot deel van de geodeten actief als .valuator". Het gaat hierbij vooral om de angelsaksische lan den. De activiteiten hebben vooral betrekking op het urbane ge bied. In de voordrachten werd erop gewezen, dat het schatten niet alleen gebeurt voor het vastleggen van ruilwaarden of de boekwaarde van objecten. In Nederland is dit een activiteit die in het stedelijke ge bied nauwelijks door de geodeten wordt uitgeoefend, hoewel met name in het landelijke gebied schattingen belangrijk zijn in bijv. ruil verkavelingen. In verband met de grote onderlinge verschillen tussen de FIG lan den werd in Montreux besloten het werk voor commissie 9 sterker te regionaliseren. Overige activiteiten Zoals gebruikelijk werd tijdens het congres aandacht besteed aan verschillende bestuurlijke vragen. Behalve de bekende routine zaken, kwamen daarbij ook enkele bijzondere aspecten aan de orde. Besloten werd de president van het OICRF als permanent adviseur aan het FIG bureau toe te voegen. Als nieuwe leden werden verenigingen toegelaten uit Zuid-Korea, Marokko, Kenya en de Volksrepubliek China. Daarnaast werd de agenda voor de zittingen in de komende jaren vastgesteld: 1982 Den Haag PC-Meeting 1983 Sofia Congres 1984 Tokio PC-Meeting 1985 Warschau PC-Meeting 1986 Toronto Congres 1987 Oslo PC-Meeting De zittingen werden voortreffelijk geleid door de Zwitserse presi dent Matthias, die trouwens gedurende zijn gehele driejarige ambtsperiode de FIG vaardig leidde. Wel werd in de wandelgangen de vraag gesteld of een dergelijke steeds groeiende internationale federatie, die enkele honderddui zenden geodeten achter zich heeft, bestuurbaar zal blijven, wan neer men niet overgaat tot het creëren van meer permanente be stuursorganen. Tijdens de slotzitting van het congres vertolkte de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, prof. Alberda, de gevoe lens van dank van alle buitenlandse gasten en riep hen op in 1982 de PC-Meeting in Den Haag te bezoeken. ir. L. A. Koen, (secretaris van de NVGI Overzicht Nederlandse bijdragen Montreux C. Verwoert: The computer in the 80' A unique opportunity for the surveyor to strengthen his position in society. M.J. M. Bogaerts: Hin zu einem neuen Typ des Vermessungsfach- mannes in den Niederlanden. M. J. M. Bogaerts: Theoretical developments with land informa tion systems. A. van Lamsweerde: Spatial datastructures for land information systems. L. A. Koen: Die grossmasstabige Basiskarte der Niederlande. Ein Hilfsmittel beim Aufbau eines Landinformationssystemen. J. Polman: Survey control for large scale mapping. P. Visser: An integrated model for the geometric and stochastic aspects of building metrology. W. A. Claessen: Developments in the automation of the cadastral land registers in the Nederlands. J. L. G. Henssen: The requirements and significance of a registra tion system, including the Cadastre for developing Countries. J. K. B. Sonnenberg: Neue Entwicklungen in der Gesetzgebung auf dem Gebiete der Landeinrichtung in den Niederlanden. W. H. de Vos: Zuteilung in Flurbereinigungen mit Hilfe eines auto- matisierten Systems. J. L. G. Henssen: International Office of Cadastre and Land Record (OICRF). Report of the work during the period 1977-1981 E. C. C. Beneder-Blitz: An integrated planning and accounting for urban development. NGT GEODESIA 82 19

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 21