De rol van het Kadaster bij de vastgoedinformatie*) door ir. W. A. C/aessen, hoofd van de Directie Onderzoek en Automatisering van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. SUMMARY The Role of the Cadastral Service in Developing Land Information Systems After describing the contents and quantity of present-day Cadastral registers and maps the impor tance of the Cadastre's role in developing land information systems is stressed upon. Prevailing questions and problems around this role are summed up. Guidelines to improve the current status of land information systems within the government are given. ,,Het kadaster is een instelling, die met behu/p van kaarten en registers een beeld en beschrijving geeft van alle onroerende goederen in een bepaald gebied. Aldus luidt de eerste zin in het boek dat Kluvers [1] over het Nederlandse Kadaster heeft geschreven. Het boek is sinds 1937 helaas niet meer verbeterd en opnieuw uitgegeven. Om een beeld te kunnen geven van de omvang van de kaarten en registers van dit kadaster zijn de twee volgende figuren ge- maakt. De eerste figuur betreft de be langrijkste onderdelen van de I kadastrale registratie. De open- Obare registers, waaraan het Ka daster de meeste en belangrijkste gegevens ontleent, blijven dus hier buiten het beeld. Om een in- druk te geven van de hoogte van de beide hoge stapels, is in het midden de Domtoren op de- zelfde schaal afgebeeld. De hoge stapel rechts, met een door snede van ongeveer 30 x 45 cm, wordt gevormd door de legger, het belangrijkste onderdeel van 1 de registratie, en de sleutel daar op: het percelenregister. De sta pel links wordt gevormd door het kaartsysteem dat o.a. voor iedere naam toegang tot de legger heeft. j Figuur 2 toont de omvang van het bestand van de kadastrale kaarten (de z.g. bijbladen). Het zijn er 31400 ofwel w voetbal velden vol belegd, omdat een bij- blad in centimeters dezelfde af metingen heeft als een voetbal veld in meters, nl. 70 x 100. Fig. 2. TT voetbalvelden vol belegd met kadastrale kaarten. Wat vinden wij nu in deze registers en op deze kaar ten? Beginnende met de registers kan worden gesteld dat, voor wat betreft de hoofdzaken, de gegevens zijn in te delen met betrekking tot objecten, subjecten en zakelijke rechten. Bij de objecten worden vier soorten onderscheiden en wel percelen 6 miljoen), deelpercelen, complexen en appartementen. Bij ieder object worden verder 40 verschillende objectgegevens onderscheiden (bijv. aanduiding van perceel of adres, grootte, belemme ringen op het object). Bij de subjecten (voornamelijk natuurlijke en niet- natuurlijke personen) worden bij ieder daarvan 25 ver schillende subjectgegevens onderscheiden (bijv. naam, woonadres, geboortedatum, huwelijks- en andere relatie). Fig. 1. Algemene naam wijzer: Domtoren te Utrecht: leggers en percelenregisters. Inleiding gehouden op 29 oktober 1981 te Utrecht tijdens het 11e NGL congres. 2 NGT GE0DESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 4