INRICHTING BELASTING EN HEFFINGEN PERC. RECHT VOLKSHUIS VESTING SUBJ STATISTIEK GEB. PERS. Fig. 4. Vastgoedinformatiesysteem volgens Mitte/strass. Fig. 3. Fragment van een kadastrale kaart. Bij de zakelijke rechten ten slotte worden 15 verschil lende gegevens onderscheiden (bijv. soort recht, aan deel gerechtigde, gerechtigde, object, mutatiesoort, zoals koop, ruiling en schenking). De inhoud van de kaarten blijkt uit figuur 3, dat een stukje van een kadastrale kaart toont. Wij zien hierop kadastrale percelen met hun (kadastrale) grenzen en (kadastrale) aanduidingen, bestaande uit gemeente, sectie en nummer, en wat topografische gegevens, zoals gebouwen, waterlopen, kunstwerken en namen van wegen. De schakel tussen de registers en de kaarten, wordt gevormd door de kadastrale aanduiding. Vanuit de kadastrale aanduiding in de legger vindt men een ver wijzing naar de kaart en de plaats op die kaart, waar het bewuste perceel is afgebeeld. Weet men de ligging van een perceel op de kaart aan te wijzen, dan vindt men daarbij de kadastrale aanduiding, die het mogelijk maakt, via het eerder genoemde percelen- register, de beschrijving van het bewuste perceel in de legger te vinden. Het kadastrale systeem, dat hiervoor slechts in hoofd zaken is geschetst, speelt een belangrijke rol bij de vastgoedinformatie. Een vastgoedinformatiesysteem is een systeem dat gegevens verzamelt, verwerkt en verstrekt, betrekking hebbende op onroerend goed ten behoeve van rechtszekerheid, ruimtelijke ordening en -inrichting en ruimtelijk beheer. Ik zou het kadas trale systeem een, misschien wel het, basissysteem voor de vastgoedinformatie willen noemen. En wel omdat: 1. Het kadastrale systeem een landelijk systeem is, waarin ieder stukje van ons grondgebied voor komt. 2. Het belangrijkste deel van de mutaties in de ge gevens op betrouwbare wijze via openbare regis ters wordt verkregen. 3. De openbare registers en het Kadaster in een lan delijk opererende rijksdienst zijn ondergebracht. 4. Aan het kadastrale perceel nog veel meer vast- goedgegevens kunnen worden gekoppeld dan nu het geval is. 5. De kadastrale aanduiding in ons land de op een na meest gebruikte aanduiding van vastgoedgege- vens is. Op de beide laatste punten is reeds eerder door prof. Bogaerts [2] gewezen. NGT GEODESIA 82 Om die rol nog wat nader toe te lichten, zal gebruik worden gemaakt van een wijze van voorstellen, die eerder is gebruikt door Mitte/strass [3]. Hierbij wordt een vastgoedinformatiesysteem, dat volgens Mittel- strass een interdisciplinair gevoerd informatiesysteem is, voorgesteld als een stel in elkaar grijpende tand wielen. Het linkse grote tandwiel, in deze vorm voor ons land aangepaste afbeelding, met daarin de wiel tjes percelen, subjecten en rechten, heeft betrekking op het Kadaster. Het rechtse grote tandwiel, met daarin de wieltjes personen en gebouwen, heeft be trekking op de gemeenten. Het geheel moet ervoor zorgen, dat de gegevens met betrekking tot vastgoed ten behoeve van rechtszekerheid, beheer, inrichting, planning, statistiek, enz. voortdurend worden bijge houden. Draait deze machine nu ideaal? Het antwoord is: neen. Wanneer ik mij hoofdzakelijk tot het kadastrale wiel beperk, zijn hiervoor de volgende belangrijkste oorzaken te noemen: 1. De kadastrale perceelsvorming is niet steeds vol doende voor het gebruik ten behoeve van beheer en planning. 2. De relatie tussen de twee belangrijkste identifica ties, die worden gebruikt bij de aanduiding van vastgoedobjecten (kadastrale aanduiding en adres sen), wordt onvoldoende geregistreerd en bijge houden. 3. Het ontbreken van een centrale persoonsadmini stratie ten behoeve van een personenidentificatie. 4. De beschrijving van de aard van de percelen, naar gebruik en cultuur, is ongeordend en kan niet vol doende worden bijgehouden. 5. Het Kadaster moet meerdere series grootschalige kaarten verzorgen (kadastrale kaart, werkplan II, GBKN). Reeds vele jaren wordt overleg gevoerd om tot ver beteringen hierin te komen. Niet alleen voor het kadastrale deel, maar ook voor de rest van het rader werk. Verschillende rapporten zijn in dit verband te noemen. Hierop wordt thans niet ingegaan. Wel worden de belangrijkste zaken opgesomd, die voor een verbetering moeten worden gerealiseerd. 1. De regeling van een optimale informatie-uitwisse ling over en weer tussen Kadaster en gemeenten. 2. De invoering van een centrale persoonsadministra- 3

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 5