Hoe staat het met AKR?*) 000 mutaties per jaar V^rpera-e^ SUMMARY Status of Automation of Cadastral Registration Automation of Cadastral Registration (ACR) and its consequences for personnel and organization are elaborated upon. ACR will serve as a basis for (cadastral) land information systems. Prevailing views on the importance of ACR tend to slow down the development of these systems. Operational data bases as well as implementation of ACR in the province of Zeeland are described. door ir. G. S. C. van Beek, hoofd van het Bureau Ontwikkeling Automatisering Kadastrale Registratie (BOAKR) van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Inleiding De huishoudelijke titel van mijn inleiding duidt erop, dat ik de zaken eenvoudig probeer te vertellen. Geen automatiseringstechniek dus. Ook zal zo min mogelijk over het Kadaster zelf worden verteld. Verder zal niet worden gesproken over de problemen verbonden aan de omvangrijke samenwerking, die nodig is om een operationeel AKR-systeem te krijgen, of over de orga nisatorische en personele gevolgen die ontstaan. Over dit laatste aspect geef ik wel een korte persoon lijke mening: de in de 70er jaren door de automatise ring zo gevreesde angst voor de ontvolking van de kadastrale bewaringen is volkomen ongegrond. Verder ga ik voorbij aan de problemen, verbonden aan de invlechting van de voor deze automatisering om vangrijke projectorganisatie in de bestaande ambte lijke structuur. Ook aan de problemen, die men ont moet als men ten behoeve van het project mensen, middelen en beslissingen nodig heeft. In een grote organisatie, vol procedures, voorschriften, overleg structuren en dergelijke is het moeilijk de betrokken afdelingen en bureaus zó te activeren en te motiveren, dat de voortgang van het werk niet hinderlijk wordt belemmerd. miljoen mutaties op moet worden geautomatiseerd om aan de maatschappelijke eisen te kunnen blijven voldoen. Ik zou het eenvoudig houden, maar toch niet zo sim pel dat u zich afvraagt, waarom men zo lang bezig is met de automatisering van zo iets eenvoudigs. Daar om heb ik toch maar het eenvoudige plaatje iets ver der uitgewerkt. Zover althans dat u enig idee krijgt van wat er in die registratie zit en wat daarin wordt geautomatiseerd. Daarbij geen uiteenzetting over de vele klappers en registers en hun onderlinge samen hang. Voor insiders laat ik als herkenning slechts een paar namen horen, zoals kadastrale legger, register 71, naamwijzer en de mutatiestukken staat 73A en staat 75. Figuur 2 probeert enigszins aan te geven wat in die registratie aan de hand kan zijn Fig. 1. Wat is AKR? Figuur 1 geeft een uiterst vereenvoudigd schema van de kadastrale registratie: zo'n kleine 6 miljoen objec ten, dat zijn voornamelijk kadastrale percelen en zo'n 3,5 miljoen subjecten, dat zijn natuurlijke personen of rechtspersonen, die via een zakelijk recht-relatie bij die objecten zijn betrokken. Deze met de hand bijge houden registratie er treden per jaar zo'n twee Fig. 2. Aan de linkerkant zien we de objecten, aan de rech terkant de subjecten, onderling verbonden door za- kenrechtelijke betrekkingen. Nu zou het allemaal be trekkelijk eenvoudig zijn als bij één object, één subject hoorde, verbonden door éénzelfde soort recht. De werkelijkheid is beduidend gecompliceerder. Veel per sonen kunnen een betrekking hebben met één per ceel; één persoon kan een betrekking hebben met meerdere percelen; bovendien kunnen zich verschil lende zakelijke rechtsbetrekkingen voordoen. Dit gegevensbestand is niet statisch maar, als gevolg van bijvoorbeeld koop en verkoop, voortdurend aan veranderingen onderhevig. Per jaar worden zo'n 2 mil joen mutaties geregistreerd. Inleiding gehouden op 29 oktober 1981 te Utrecht tijdens het 11e NGL congres. NGT GEODESIA 82 5

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 7