De registratie vindt plaats in de 14 provinciale afde lingen Bewaring en Juridische Zaken van de Dienst (hierna gemakshalve „Bewaring" genoemd). Een Be waring kent, naast het echte bewaren van de Open bare Registers, drie hoofdfuncties: acceptatie, muta tie en informatie (zie figuur 3). Daar wordt ook ingeboekt, gemuteerd en geïnfor meerd. Aan de hand van de drie volgende figuren wordt een en ander verder toegelicht. Figuur 5: acceptatie (inboeking). De activiteiten in het onderste blok gebeuren lokaal; binnenkomende stuk ken worden gecontroleerd (1) en aangemeld aan het COMPUTEX CENTRUM 4 verzending inboekvers/ag aan bewaring t 3 inboeking stukken door systeem 1 controle van stukken 2 aanmelding stukken aan systeem 5 controle inboekvers/ag Fig. 5. centrale systeem in Heerlen (2). Gelijktijdig vindt de inboeking van de stukken plaats (3). Het inboekver- slag wordt teruggestuurd naar de Bewaring (4) en al daar gecontroleerd (5). mutaties mutaties in cfe diverse kaarten bndm. Fig. 3. akten van hypotheek verkoop enz. mutatie m.i.d. controle fiatteren COMPUTER CENTRUM inboeken mutatie acceptatie controle inboeking I enz. AFDELING BEWARING Binnengekomen stukken worden geregistreerd en in geboekt, de mutaties ten gevolge van die stukken worden verwerkt en vastgelegd en er wordt informa tie gegeven over zowel actuele als historische situa ties. Dit laatste, het te allen tijde vasthouden van en informeren over historische situaties, is een van de complicaties bij het te automatiseren systeem. Ten behoeve van de automatisering is uitgegaan van dezelfde driedeling: acceptatie, mutatie en informa tie. Daarbij worden een aantal controles uitgevoerd en worden enkele extra-gegevens uit de stukken mee opgenomen of er aan toegevoegd (bijv. de koopprijs en de plaatscoördinaten). Het verschil tussen de huidige en de toekomstige werkwijze zit vooral in de andere manier van ver werken (andere hulpmiddelen), en in de mogelijkheid tot verkrijging van anders geordende of met elkaar in verband gebrachte gegevens en overzichten. Fig. 4. U ziet in het onderste blok van figuur 4 de Bewaring met de bekende functies acceptatie, mutatie en infor matie. Bij acceptatie vindt de controle op de inboe king plaats, bij mutatie wordt gecontroleerd en ge fiatteerd, verder vindt de gewenste informatie plaats. Symbolisch is aangegeven dat er een directe verbin ding bestaat met het computercentrum in Heerlen. 6 Fig. 6. Figuur 6: mutatie. Als de ingeboekte stukken kunnen worden gemuteerd, wordt aan het centrale systeem een MID (mutatie invoer document) aangevraagd (1). Dit wordt op de lokatie ingevuld en doorgemeld aan het systeem (2). In het systeem wordt onmiddellijk de mutatie verwerkt (3) en er wordt een mutatieverslag teruggezonden naar de Bewaring (4). Op die Bewa ring wordt de mutatie gecontroleerd (5) en ten slotte moet ook diezelfde mutatie nog een keer worden ge fiatteerd (6). Dit moet ook weer aan het systeem worden gemeld, en dat gebeurt gelijktijdig voor alle mutaties van één inboekdag (7). Figuur 7: informatie. Er wordt informatie gegeven vanuit het centrale punt (d.i. massale informatie, grote overzichten, die aan gemeenten en waterschap pen worden verstuurd) en op de Bewaringen met be hulp van beeldschermen of printertjes enz. De infor matie betreft de percelen, de natuurlijke- of rechts personen, die ermee te maken hebben, de rechten zelf en de aandelen. NGT GEODESIA 82 COMPUTER CENTRUM O. 7 verwerking fiat verzending nutti g verwerking mutatie door systeem 1 t aanvragen en mvuken mId. r 2 aanmelding mutatie aan systeem b controle mutatie fiattering mutaties

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 8