COMPUTER CENTRUM Fig. 9. Fig. 7. Waarom AKR? In figuur 8 staan in telegramstijl een aantal redenen met betrekking tot gegevens en informatie, die aan geven waarom het Kadaster zijn registratie automati seert. Samenvattend kan worden gesteld, dat er wordt geautomatiseerd vanwege de wens tot betere raadpleegbaarheid en veelzijdiger hanteerbaarheid van meer en beter gecontroleerde gegevens. Daarbij wordt gestreefd naar een mogelijk dagelijks bij te werken registratie waaruit steeds actuele informatie kan worden verkregen. Vanwege een hardnekkig misverstand merk ik op, dat AKR niet een heel groot, geïntegreerd, centraal en allesomvattend informatiesysteem betreffende vast goed wordt. Niet een systeem dat desgevraagd on middellijk voor allerlei doeleinden allerhande proble men oplost. Wèl is het zo, dat AKR op grote schaal betrouwbare basisinformatie kan leveren, met een hoge graad van actualiteit, ten behoeve van allerlei activiteiten, waarbij vastgoed is betrokken. Deze basisinformatie kan gemakkelijk worden ingebracht in andere informatiesystemen betreffende vastgoed. Fig. 8. Ontwikkelingsduur AKR De lange ontwikkelingsduur van AKR heeft positieve en negatieve kanten. Negatief is het lange wachten op resultaten, positief is de zeer geleidelijke overgang naar de nieuwe situatie. Die lange ontwikkeltijd heeft externe en interne oor zaken. Extern valt te wijzen op de grote afstand tus sen de Hoofddirectie in Apeldoorn en het ontwikkel/ productiecentrum in Heerlen, die vooral in de eerste IMGT GEODESIA 82 jaren vertragend heeft gewerkt. Ontwikkeling en pro- duktie geschieden samen met het Computer Centrum Limburg (een algemeen rekencentrum van het Mini sterie van Binnenlandse Zaken). Zowel het Kadaster als het CCL worden hinderlijk geconfronteerd met een tweede externe en sterk ver tragende factor, nl. de voortdurende moeilijkheid om zowel kwantitatief als kwalitatief voldoende personeel in eigen huis te krijgen. Dit betekent het noodge dwongen inzetten van te grote aantallen (dure) uit zendkrachten, waardoor zowel het tempo van de voortgang als de benodigde continuïteit (vooral op langere duur) in de verdrukking raken. Intern zijn er echter ook een aantal complexe en tijd rovende factoren, die ik aan de hand van figuur 9 zal toelichten. Door de gebruiker zijn zware eisen aan de controle gesteld. Een eerste controle vindt plaats met behulp van een door de machine te leveren inboekverslag, nadat in het systeem bij de betreffende gegevens is vermeld, dat er stukken zijn binnengekomen, die mutaties zullen teweegbrengen. Na latere verwerking van het mutatie invoer document levert de machine, voor een tweede controle door de gebruiker, een mutatieverslag. Na controle van alle mutaties van één inboekdag wor den al die mutaties gefiatteerd en pas dan hebben de reeds in de gegevensbank gewijzigde gegevens als het ware een waarmerk van echtheid gekregen en kunnen daarna worden vrijgegeven voor informatie. Worden tijdens deze hele controleprocedure fouten ontdekt, dan moeten bepaalde transacties nog kun nen worden teruggedraaid en ook latere rectificaties moeten kunnen worden verwerkt. Dit betekent het vasthouden van een zeer groot aantal relaties. Voor de database (gegevensbank) heeft dit alles ver gaande consequenties voor inhoud en consistentie. Naast actuele gegevens zijn er een aantal historische gegevens, die moeten worden vastgehouden, en bovendien moeten gefiatteerde en niet-gefiatteerde gegevens uit elkaar worden gehouden. Dit betekent op zijn beurt weer het vasthouden van een groot aan tal besturings- en verwerkingsgegevens. Voor automatiseerders is duidelijk, dat het grote moeilijkheden veroorzaakt bij systeembouw en bij programmering, als bij een database, waarop direct kan worden gemuteerd en waaraan direct en onmid- delijk informatie kan worden onttrokken, tevens reke ning moet worden gehouden met een fiatterings procedure, die werkt met de gezamenlijke gegevens 7

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 9