Het Kadaster als informatiesysteem voor de stadsinrichting*) Een stap verder is ook denkbaar: de vaststelling van bestemmingsplannen en andere algemeen werkende voorschriften worden in de Openbare Registers inge schreven om bindende werking te krijgen, en van daaruit in de kadastrale registratie verwerkt. Ten slotte mijn laatste wens: Door de conversie op de computer zal de leggers- aanslepende ambtenaar achter de informatiebalie ver leden tijd zijn. De ambtenaar zal zittend achter zijn balie, met toetsenbord en beeldscherm, de informatie verstrekken. Het zal technisch mogelijk zijn om op de kantoren van de gebruikers-notarissen terminals te plaatsen, die rechtstreeks op het computerbestand zijn aangesloten. Naast de techniek zal nog heel wat te regelen zijn op het gebied van de aansprakelijkheid, financiën en bewijskracht, maar daar zullen wij samen wel uitkomen. De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is sinds enige jaren onderdeel van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Dit is een bewuste keuze geweest. De belangrijkste reden voor deze combinatie is het feit dat de gebieden van zorg zo dicht bij elkaar lagen. De grenzen, zo zij ooit be stonden, tussen ruimtelijke ordening, stadsinrichting, volkshuisvesting en bescherming van het rechtsver keer zijn vervaagd. Het is steeds meer mogelijk het informatiesysteem, zoals het Kadaster dat voor de eigen taakuitvoering ontwikkelde, ook ten dienste te stellen van de overige gebieden van zorg binnen het ministerie; het zelfs met enige aanpassingen aan beide zijden (gedeeltelijk al thans) te integreren. In deze inleiding zal ik trachten aan te geven: 1. waar op dit moment duidelijke raakvlakken zijn te herkennen tussen het Kadaster en de stadsinrich ting, een tamelijk centraal uitgevoerde taak van het Directoraat-Generaal van de Volkshuisvesting, wat de nieuwe naam is voor de Centrale Directie van de Volkshuisvesting, de CDV, 2. welke voorwaarden primair moeten worden ver vuld voor deze gedeeltelijke integratie, en 3. op welke wijze het Kadaster in kan spelen op de te verwachten grote effecten van deze integratie. Inleiding gehouden op 30 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. 48 Om de kring van mijn verhaal te sluiten Bij de bespreking van de aanvoer door het Notariaat heb ik geopperd dat inschrijving al dan niet be perkt, of voorlopig (voorlopig in de zin van de voor lopige koopakte, dus met rechtskracht) via termi nals zou moeten kunnen geschieden. Hetzelfde appa raat voer ik hier weer ten tonele voor het trekken van informatie. Wellicht is het een goed idee niet alleen de 11 of 14 bewaringen op het centrale computerbestand aan te sluiten, doch ook de grootgebruikers de mogelijkheid te geven tot rechtstreekse aansluiting. Ik betreur het dan ook zeer uit een der inleidingen te hebben moeten horen dat tijdens de opbouw van de AKR geen reke ning meer kan worden gehouden met de wensen van de gebruikers, omdat deze de ontwikkeling ophou den. Een zo ingrijpende systeemverandering zou wat soepeler moeten zijn opgezet. Allereerst de raakvlakken. Een eerste ligt op het ter rein van de woningbouwprogrammering. In de kadas trale administratie is aangegeven of de eigenaar een adres in het buitenland heeft opgegeven. Anderzijds is het voor de woningbouwprogrammering nodig een idee te hebben van de hoeveelheid woningen die niet permanent worden bewoond. Wat ligt er meer voor de hand dan te veronderstellen dat een huis, met zijn eigenaar in het buitenland, niet permanent is be woond? Een eenvoudige jaarlijkse opgave van deze gevallen is voldoende voor een eerste indicatie van deze categorie. Iets meer inspanning kost de bewaking van de voort gang in de woningbouw aan de hand van de bestem mingsplannen. Daarin worden de gebieden die voor woningbouw zijn bedoeld, opgegeven met behulp van de kadastrale percelen. Ook de provinciale Direc ties van de Volkshuisvesting hanteren in bepaalde ge vallen deze identificatie bij de beoordeling van bouw plannen. Wanneer het Kadaster deze bouwgronden samen met enkele andere kenmerken van de bestem mingsplannen in zijn administratie opneemt, ligt in principe het hele informatiesysteem open voor toe passing in de bewaking van de woningbouwplannen. Het zal een ingrijpende operatie zijn, maar juridisch gesproken biedt het uitvoeringsbesluit voor de Wet op de Ruimtelijke Ordening de mogelijkheid hiervoor. Het volgende raakvlak ligt meer in de inspectiesfeer. De metende ambtenaren komen zo nu en dan bouw werken tegen, waarvan zij geen meldingskaart heb ben. D.w.z. dat deze bouwwerken door de gemeente NGT GEODESIA 82 door ir. A. Elsenaar, coördinator informatievoorziening bij de Centrale Afdeling Organisatie en Automatisering van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. SUMMARY The Cadastre as Information System for City Reconstruction An intradepartmental working group of the Ministry of Housing and Physical Planning makes an inventory of points of information exchange and the consequences for its organization and distri bution of information. City reconstruction is one of the examples where the Ministry can show a successful integration of tasks. Tasks in this respect can be carried out by the Cadastral Service. If high quality of information has been proven the Cadastre will be an accepted information system for city and land reconstruction.

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 10