De landinrichting als gebruiker van het kadastrale vastgoedsysteem spelen die doelen vooral sterk mee bij de bredere toe passing van het kadastrale informatiesysteem. Het is dus zaak om, vooral hier, een nauwgezette keuze te maken, waarbij rekening moet worden gehouden met mogelijk nog komende ontwikkelingen, hoe onzeker die ook zijn. Ik ben hiermee aan het einde van mijn inleiding geko men. Ik ben wat verder gegaan dan alleen de relaties tussen het Kadaster en de stadsinrichting, maar dat De landinrichting als gebruiker van het kadastrale vastgoedsysteemeen wijdsere titel was, bij na dere beschouwing, nauwelijks te verzinnen geweest en het zal kenners van het landinrichtingsproces niet verbazen, wanneer ik zéér globaal aan de hand van de landinrichtingsprocedure ook wel ruilverkavelings procedure genoemd enkele kanttekeningen (erva ringen en wensen zo u wilt) plaats bij dit ontmoetings punt van gebruiker en verschaffer van gegevens. Of hier wel sprake is van een relatie tussen gebruiker (landinrichting) en verschaffer (Kadaster), daar kom ik nog nadrukkelijk op terug. Bij een toetsing aan mijn (gekozen) opgedragen pro bleemstelling stootte ik nl. op het feit dat de landin richting op zeer cruciale momenten niets heeft aan de (bestaande) kadastrale vastgoedgegevens. Me beper kend tot deze constatering, zou ik snel met mijn ver haal klaar zijn, en over kunnen gaan tot het formule ren van een aantal wensen aan een hoog bejaarde. Maar ja, het gaat behalve over het Kadaster ook over landinrichting en dat geeft mij de stimulans om het onderwerp toch maar wat verder uit te diepen. Een boeiend onderwerp, want de landinrichting is een van de weinige operationele inrichtingsinstrumenten in het landelijke gebied. Een instrument, dat via een democratische procedure tot uitvoering van een con creet plan leidt; een plan, waar zeer vele, uiteenlo pende belangen bij betrokken zijn; een plan, dat dyna misch is in z'n ontwikkeling; een plan, dat zich aan past aan de omstandigheden; en een plan waar ge lukkig het Kadaster bij betrokken is en dat mede daarom deze dienst, ondanks zijn 150 jaar, de moge lijkheid biedt deel te blijven uitmaken van maat schappelijke processen, die een dienst als het Kadas ter levend houden. Inleiding gehouden op 30 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. komt omdat in mijn visie deze relaties niet kunnen worden losgezien van die naar het totale vastgoed- veld, inclusief gemeenten en notariaat. Het is u hopelijk duidelijk geworden, dat in het huidige bestuurlijk-juridische bestel al een groot aantal poten tiële relaties zijn te onderkennen, die slechts in aantal toenemen, wanneer over de bestaande wetgeving en de grenzen van de bestuurslagen wordt heen geke ken. Het staat echter vast, dat nog heel wat werk te verrichten is, voordat die relaties zijn gelegd. Bij velen zal de „landinrichting als gebruiker van kadastrale gegevens en deskundigheid" niet zo be kend zijn. Het is dan ook nuttig om kort wat over het landinrichtingsproces en de rol van het Kadaster daar bij te vertellen. Hier een wat andere benadering van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, dan in de lezin gen van de heren Van Wolferen en Dekker, gehouden tijdens de eerste congresdag (red.: gepubliceerd in NGT Geodesia, november 1981). In hun inleidingen ontbraken vrijwel de landinrichtingsactiviteiten van het Kadaster. Ik heb me daarover verbaasd. Wel werd genoemd dat het Kadaster een belangrijke rol gaat spelen binnen het Ministerie van VRO met betrekking tot informatievoorziening ten behoeve van plannings activiteiten. Het Kadaster moet meer beleidsrelevante informatie gaan verschaffen, maar ook om budget taire redenen zal binnenkort een beleidskeuze moe ten worden gemaakt. Wellicht kiest men dan toch weer voor de oude koers; de huidige taak moet centraal blijven staan. In de ontwerp-Kadasterwet, die het werkterrein van de Dienst bepaalt, ontbreekt vol ledig de landinrichtingsactiviteit. Een merkwaardige zaak voor een Dienst waarbij zo'n vijfde deel van de personele capaciteit aan landinrichtingsactiviteiten wordt besteed. Het gaat hierbij om de bemoeiing met ongeveer 1 miljoen ha aan landinrichtingsprojecten. Deze activiteiten bieden een mogelijkheid tot hand having van werkgelegenheid. Het werk verdiept en verbreedt zich juist ten aanzien van de activiteiten van het Kadaster. Het inzicht en de kennis van de kadas terlandmeter bij het ruilproces vormen een uniek in strument ten behoeve van de landinrichting. Over deze specifieke deskundigheid, met name ten be hoeve van het ruilproces, is in de voorgaande inlei dingen niet of nauwelijks gesproken. Landinrichting Landinrichtng (of de bekendere ruilverkaveling) staat in de ontwerp-Landinrichtingswet (nieuwe wet ter door ir. H. van 't Land, beleidsmedewerker op het gebied van landbouwgrond- gebruik bij de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. SUMMARY Land Reconstruction as User of the Cadastral Land Information System The cadastral information system contains data on ownership, titles and area of lots. Land recon struction projects opt for improved allotment and consequently improved land use. Despite the fact that the cadastral information system lack land use data, the cadastral surveyor plays an important role in land reconstruction projects. He manipulates land use data, interpretation of limiting condi tions, wishes of land users, etc. in order to arrive at a new reconstruction plan. The question needs to be raised whether the methods and techniques used guarantee optimal land reconstruction. 50 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 12