echter van gecharmeerd. Daarnaast is men druk bezig met de administratieve voorbereiding; hierbij wordt bepaald wie mag stemmen en met welke oppervlakte. Besluitvorming De stemming is een unieke besluitvormingsproce dure. Elke bij het Kadaster bekende eigenaar krijgt een stembriefje met daarop het gewicht van zijn stem oppervlakte). Voor gebruikers Jniet-eigenaren), mits in het bezit van een goedgekeurd pachtcontract, is er een passieve registratie vooraf. Wanneer men zich niet meldt, dan heeft men geen stem(recht). Het is vreemd dat het wettelijk verplicht is dat een pachtcontract moet worden geregistreerd, maar dat enige boekhouding hierop ontbreekt. Misschien is dit iets voor het Kadaster, zeker nu de Wet Agrarisch Grondverkeer er aan komt. Ter informatie nog het volgende. Wanneer een boer gaat stemmen over een ruilverkaveling, heeft hij geen inzicht in het meest belangrijke wat er voor hem in het geding is: de toedeling van zijn gronden. Hij stemt op basis van het inzicht dat hem wordt verschaft door gebruik te maken van globale toedelingsmodellen. Verder stemt hij op basis van het vertrouwen dat hij heeft in de mensen die met deze toedelingsmodellen aan het werk zijn. Hetzelfde geldt voor de natuur- en landschapsorganisaties. Ook hun vertrouwen is de basis, waarop zij aan de stemming deelnemen. In een niet onbelangrijke mate wordt dit vertrouwen bepaald door de informatie die de kadastrale landmeter hun verschaft. Uitvoering Het is allemaal begonnen om de planmatige herschik king van onroerende goederen binnen de (nieuwe) structuurlijnen en elementen. In de kadastrale legger wordt voor het eerst de relatie met de ruilverkaveling zichtbaar: een rode streep onder de percelen die in het betreffende blok zijn gelegen; echter zonder ver melding van de naam van de ruilverkaveling, het tijd stip van stemming, de stand van de procedure, of gegevens over de lijst van rechthebbenden of het plan van toedeling enz. Alleen een streep in een register van het kadastrale vastgoedsysteem duidt voor een informant op de be trokkenheid van het Kadaster met een ruilverkaveling. Maar achter de schermen gebeurt er meer! Het Ka daster levert kaartmateriaal, luchtfoto's en een admi nistratieve begeleiding. Het werk begint vaak met een proeftoedeling in verband met boerderijverplaatsin gen. Hierbij worden gegevens verzameld die betrek king hebben op de toedelingsdruk, het lokaliseren van de aanvragen, beschikbare SBL-grond (SBL Stich ting Beheer Landbouwgronden) e.d. Deze start van het ruilproces de boerderijverplaatsing is erg be langrijk. Hierdoor wordt elders ruimte geschapen voor niet-verplaatsers. Het is ongetwijfeld bekend, dat de uitvoering van een ruilverkaveling een nogal langdurig proces is. Voort durend treden er tijdens dit proces veranderingen op die nopen tot aanpassing van de toedelingsmogelijk heden. Er is als het ware een continue behoefte aan inzicht in de veranderingen. Dan zijn er de relatienotagebieden. Dit zijn gebieden NGT GEODESIA 82 waar de relatie tussen landbouw en natuurbescher ming tot uitdrukking komt in de vorm van reservaten of beheersgebieden. De exacte begrenzing wordt kadastraal vastgelegd. Uitruil en toedelingsmogelijkheden worden beoor deeld. Dit gaat mij soms al ver genoeg, want door een bewuste toedeling is een beheersdoelstelling over de rug van de boeren te verwezenlijken. Deze opmerking vraagt om een toelichtingAls je elke boer een huisperceel zou toedelen, en een perceel op ongeveer 4 km afstand daarvan, dan is het duidelijk dat het laatste perceel extensiever zal worden ge bruikt dan het eerste. Als je dat dan heel bewust zo aanpakt voor meerdere boeren, dan creëer je wellicht op deze wijze een mooi gebied, waarop een beheers doelstelling ten behoeve van natuur en landschap toe pasbaar kan worden verklaard. Feitelijk is er dan een doelstelling gerealiseerd, zonder dat er een adequate vergoeding tegenover staat. Echte ruilgegevens komen uit: de eerste schatting (waarde van de inbreng) en de lijst van rechthebbenden (oppervlakte, hoeda nigheid van de grond, eigendom, pacht, zakelijke rechten). Met de gegevens van de eerste schatting en de lijst van rechthebbenden, en verder de randvoorwaarden uit het ruilverkavelingsrapport, de richtlijnen voor het plan van toedeling èn de wensen van de betrokkenen wordt door de kadastrale landmeter met inschake ling van het ATOR-systeem een nieuwe toedeling gemaakt. Veel niet-kadastrale gegevens zijn nodig om tot het uiteindelijke resultaat te komen. Door vriend en vijand is dit procedureonderdeel ech ter aan het Kadaster gegund. Daarbij komt nog dat deze Dienst kan bogen op vertrouwen, ervaring, inter mediair optreden, juridisch inzicht, enz. Het is erg ver antwoordelijk werk, maar ook hier knaagt de behoefte aan inzicht en controle. Kan het niet anders, beter en sneller? Afronding Het resultaat van dit hele proces bestaat uit: nieuwe kaarten, een dikke notariële akte, die thans als ARAK- output kan worden geleverd, een ingericht gebied, al dan niet volgens de eisen des tijds, met daarin geïntegreerd bepaalde gebie den met een maatschappelijke functie, of juist af gezonderd daarvan, een gebied waar individuele ondernemers op eigen kracht verder kunnen. In de kadastrale legger rest slechts een aantekening: Een rood onderstreept perceel: ,,op dit perceel kan ruilverkavelingsrente rusten". Dit is al wat rest van een veelheid van gebruiks- en andere informatie, zonder dat er evaluaties, controles, laat staan bijhouding van plaats plaatsvindt. Mijn laatste wens: Juist een 150-jarige moet zichzelf afvragen wat hij precies doet en waarom hij het zo doet, en of het ook anders kan? Dit geldt zeker ten aanzien van de bijdrage van het Kadaster aan landinrichting, een uiterst boeiend pro ces, waar veel medewerkers van de Dienst een boeiende werkkring in vinden. 53

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 15