De toepassing van de kadastrale informatie*) (aanzet tot de discussie) VK\ door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. Voor dat ik begin met de inleiding tot de discussie, maak ik van de gelegenheid gebruik om de wensen van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek ten aanzien van het fenomeen Kadaster op tafel te leg gen. De afgelopen tijd heb ik voor het geven van onderwijs, het houden van voordrachten en het schrij ven van artikelen over kadastrale zaken het nodige materiaal letterlijk bij elkaar gesprokkeld. Van veel medewerkers van de Dienst kreeg ik rapporten over allerhande onderwerpen die betrekking hebben op de ontwikkelingen bij het Kadaster. Deze unieke verza meling vult nu enkele ordners. Het is jammer dat deze informatie zo slecht toegankelijk is. Er bestaat weliswaar een publikatiereeks, maar het aantal num mers is gering en de onderwerpen die aan de orde komen zijn al aardig uitgekauwd. Mijn wens is dat er een publikatiereeks verschijnt, waarin ook over zaken die nog ter discussie staan, wordt geschreven. Ge tuige het mij aangeboden materiaal zijn er voldoende onderwerpen en materiaal voorhanden. Ter inleiding van de discussie over de toepassing van de kadastrale informatie wil ik graag drie onderwerpen aan de orde stellen, nlde gebruikers van de infor matie; de informatie waarom het gaat en het produk- tieproces van deze informatie. De gebruikers van de kadastrale informatie Tot de gebruikers van het kadastrale vastgoedsysteem behoren (zie figuur) de gewone burger, die meestal terzijde wordt ge staan door zijn notaris. Het notariaat is de grootste leverancier van gegevens aan het Kadaster, maar ook één van de grootste afnemers. In 1979 werden 1,3 miljoen schriftelijke informatiestukken verstrekt (uittreksels van borderellen, akten, getuigschrif ten, enz.) (voordracht notaris Simons); de nutsbedrijven is een nieuwe, groeiende groep gebruikers met toenemende belanqstelling voor de GBKN; de waterschappen hebben onder meer informatie ten behoeve van de heffing van waterschapslasten nodig; de gemeenten (voordracht Van Weelden). Hier ligt een belangrijke informatiebehoefte op het terrein van de landmeetkundig/kartografische en admini stratieve informatie. Toepassingen zijn o.a. ge meentekadaster, heffing onroerend-goedbelastin- gen, bestemmingsplan, informatie ten behoeve Inleiding tot de discussie, gehouden op 30 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. van beheer, enz. Steeds meer gemeenten gaan over op het gebruik van de GBKN. Gebruikers op hoger bestuurlijk niveau zijn: Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In de voordracht van de heer Elsenaar kwam reeds naar voren dat de informatiestromen voor dit ministerie steeds belangrijker zullen wor den. Thans betreft het hier hoofdzakelijk informa tie ten behoeve van subsidieregelingen. Binnen kort zal met name voor de gedecentraliseerde volkshuisvestingsplannen veel meer kadastrale in formatie nodig zijn; Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Informatie voor de Rijkswaterstaat, voor onteigeningsproce dures bij aanleg en verbreding van wegen, NS, PTT, enz.; Ministerie van Landbouw en Visserij (voordracht Van 't Land). Informatie voor de plannen in land- inrichtingsgebieden, Staatsbosbeheer. Binnenkort is er een gegevensstroom nodig voor de uitvoering van de Wet Agrarisch Grondverkeer; Ministerie van Economische Zaken. Het bij dit ministerie behorend Centraal Bureau voor de Sta tistiek zet vrij veel informatie van het Kadaster om in statistische gegevens. Ook loopt een informa tiestroom naar de Staatsmijnen; Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk gebruikt de kadastrale gegevens voor de registratie van monumenten; Ministerie van Financiën. Informatie is nodig voor successierechten, vermogensbelasting, registratie van staatseigendommen, inning van ruilverkave lingsrente, enz. Via dit ministerie gaat kadastrale informatie naar een aantal diensten; dit is waar schijnlijk een residu uit de tijd dat het Kadaster nog deel uitmaakte van dit ministerie. Opmerkingen: De afgebeelde figuur is niet helemaal volledig om dat het Kadaster ook een belangrijke afnemer is van het eigen produkt (bijvoorbeeld bij de toede ling in de ruilverkaveling). In onze maatschappij zal de vraag naar administra tieve informatie sneller toenemen dan de vraag naar landmeetkundig/kartografische informatie. Weliswaar is er veel interesse voor de GBKN, maar door allerlei nieuwe wetten en verordeningen zal de vraag naar kadastrale informatie toenemen (Wet Agrarisch Grondverkeer, Leegstandswet, de nieuwe nota voor gedecentraliseerde volkshuis vestingsplannen, plannen om te komen tot een Wet Stedelijke Herverkaveling, enz.). 54 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 16