Ministerie van Cu /tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk Ministerie van Verkeer en Waterstaat Ministerie van Landbouw Ministerie van Economische Zaken CBS Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers Land inrichting Ministerie van Financien Grond kamer Gemeenten Waterschappen Nutsbedrijven Notaris Burger De kadastrale gegevens In het algemeen wordt onder vastgoedinformatie die informatie verstaan, die nauw verbonden is met geo grafische eenheden. Bij het Kadaster worden deze geografische eenheden gevormd door de kadastrale percelen. We zullen daarom eerst nagaan welke vast goedinformatie is gekoppeld aan deze percelen en welke daaraan eventueel kan worden toegevoegd. Dit is meteen een samenvatting van wat de voorgaande sprekers hierover hebben gezegd. Het Kadaster heeft een monopoliepositie voor de lig ging van de kadastrale percelen. Die positie komt voort uit het feit, dat het verantwoordelijk is voor het coördinatenstelsel van het Kadaster (vaak abusievelijk het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting genoemd). In dit stelsel wordt meestal de ligging van alle moge lijke vastgoedobjecten vastgelegd. Die monopolie positie wordt versterkt door de uitgifte van de GBKN. Daarnaast heeft het Kadaster een monopoliepositie voor de rechtstoestand. Deze betreft hoofdzakelijk de privaatrechtelijk rechtstoestand; de relatie die bestaat tussen personen en percelen (zie: notaris Simons). Die rechtstoestand omvat echter ook de publiekrech telijke beperkingen, die slechts summier bij het Ka daster worden geregistreerd; dikwijls zijn dat enkele simpele aantekeningen in de legger, zoals de heer Van 't Land liet zien. Het zijn niet alleen publiekrechtelijke beperkingen die voortkomen uit wetten, maar het gaat ook om de registratie van maatregelen en beper kingen die tot de verantwoordelijkheid van de lagere overheden behoren. Zoals bijvoorbeeld beperkingen, die gemeenten opleggen bij de uitgifte van grond in eigendom en in erfpacht. Dit is een erg interessante informatie over het onroerend goed, omdat men bij NGT GEODESIA 82 koop niet meer alleen is geïnteresseerd in de prijs van het perceel, maar ook in de mogelijkheid tot het ge bruik ervan. Van de volgende drie rubrieken vastgoedinformatie is het discutabel of het Kadaster ze zou moeten registre ren, nl. de waarde, de hoedanigheid en het gebruik. De waarde: in de geautomatiseerde kadastrale regi stratie wordt uit de akte een extra gegeven opgeno men: de verkoopprijs van het perceel. Ik vind dit een discutabel gegeven, omdat het in verband met het zwarte-geld-circuit toch niet zo'n geweldige precisie en betrouwbaarheid heeft. In ons land bestaat be hoefte aan een systematische waardebepaling van vastgoed. In Duitsland bestaat daarvoor een aparte dienst. Onderzocht zou moeten worden of deze op lossing ook voor ons land geschikt is, en met name of het Kadaster deze taak zou kunnen vervullen. Ik zou een vraagteken willen zetten bij het feit dat het Kadaster aandacht besteedt aan de hoedanigheden (de eigenschappen) van de percelen, omdat er zeer veel hoedanigheden (topografische aspecten) van vastgoedobjecten kunnen zijn. De registratie van het gebruik en de gebruikers is door de inleiders vaak genoemd. In ons land heerst hierom trent een warrige situatie door de zeer uiteenlopende bestaande registraties, bijv. ten behoeve van de on- roerend-goedbelastingen, ten behoeve van de nuts bedrijven, de huurdersregistratie, de cultuurtechni sche inventarisatie en de pachtregistratie. Er zou een systematisch wetenschappelijk onderzoek op gang moeten komen of het zinvol is dat er een lan delijke gebruikersregistratie komt en of in dat geval het Kadaster de aangewezen instantie is om dat ge geven te registreren. 55

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 17