Wensen van het Notariaat ten aanzien van het Kadaster*) door mr. L. J. A. Simons, notaris te Tilburg en lid van de werkgroep Kadaster- Notariaat. SUMMARY Office of Notary and its Wishes regarding the Cadastral Service In the view of the Office of Notary the Cadastre is equivalent to public registers and cadastral book keeping. Its contacts with the Cadastral Service are of two kinds: supplying mutations and extracting information from the public registers and cadastral administration. Land information because of administrative legislation becomes increasingly important (as compared to civil legislation). Central reporting and administration of all regulations (from municipalities, provinces, polder-boards", etc.) concerning land (real estate) is highly desirable. Easy access to such an automated land information system by its users is a must. Als enige notariële spreker wil ik beginnen met uw Dienst onze gelukwensen aan te bieden met het 150- jarig bestaan van het Kadaster. Dat dit jubileum wordt herdacht binnen het kader van het Nederlands Ge nootschap voor Landmeetkunde is betekenisvol voor de accentverschuiving in het Kadaster. Op zich is het anderhalve eeuw bestaan van een rijks dienst in een gevestigd land geen prestatie. Een profi ciat is dan ook meer gericht naar de wijze waarop deze Dienst de overheidstaak steeds heeft weten aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Uit het feit dat u de gemeenten en het Notariaat de gelegenheid hebt gegeven om hier wensen op tafel te leggen blijkt, dat in die 150 jaar een, eens op een troon zetelende, overheidsdienst zich heel anders opstelt en thans de gebruikers gelegenheid geeft om mee te denken over de toekomst. Mij is gevraagd de wensen van het Notariaat voor de toekomstige jaren op tafel te leggen. Ik voel mij dan als een klein kind in deze tijd van een naderend Sinter klaasfeest, dat een verlanglijstje mag indienen en ik besef dat ik mij dan ook in diezelfde positie kan be vinden als een kind dat een pony vraagt aan Sinter klaas terwijl vader en moeder alleen maar over een stadstuin beschikken: Wat door mij als wens naar voren wordt gebracht, kan technisch of financieel onmogelijk blijken. Al voel ik de handicap dat ik op technisch gebied volkomen een leek ben, heb ik wel grote verwachtingen van de mogelijkheden van de techniek. Wij zitten midden in de overgang van de handmatige administratie naar een administratie op de computer. Ook voor de gebruikers geeft dat extra mogelijk heden. Om enige lijn in mijn verlanglijstje te krijgen, dacht ik dat het goed was om eerst te bepalen wat vanuit het Notariaat onder het Kadaster moet worden verstaan. Wij zien duidelijk de tweedelige opzet van het Kadas ter, nl. ten eerste de Openbare Registers en daarnaast de kadastrale en hypothecaire boekhouding. Dat is voor het Notariaat het Kadaster. Zeer zijdelings heeft het Notariaat met de landmeet kundige dienst te maken; het richt zich hoofdzakelijk op de registratie van de rechtstoestand. De Openbare Registers geven de mutaties aan die in de rechtstoe stand zijn aangebracht. Daarnaast hebben wij de Inleiding gehouden op 30 oktober 1981 tijdens het 11e NGL congres te Utrecht. kadastrale boekhouding nodig om een ingang tot deze openbare registers te hebben. Bovendien wordt in het Notariaat de hypothecaire boekhouding ook „Kadaster" genoemd. Dat aspect van het Kadaster zal in deze inleiding niet het zwaar ste accent hebben; ik zal mij beperken tot een bespre king van de zakelijke rechten op het onroerend goed, behoudens de zakelijke zekerheidsrechten. Bij dat geheel van de kadastrale boekhouding hoort ook het kadastrale plan, dat voor het Notariaat niet meer is dan een visueel hulpmiddel bij de vastgoed administratie. Voor de meesten van de kadastrale werknemers zal dat dagelijks werk zijn, maar voor het Notariaat is dit slechts een van de drie ingangen van de kadastrale boekhouding. Landregistratie is weieens gedefinieerd als een syste matische, voor ieder toegankelijke, overheidsregistra tie van alle onroerende goederen in een bestuurs gebied. leder goed bestuurd land zal zo'n landre gistratie willen hebben, voor de rechtszekerheid, voor de mogelijkheid om hypothecaire financiering in het leven te roepen, om grensgeschillen uit te sluiten, om grondbelasting te kunnen heffen en als grondslag voor de planning van de ruimtelijke ordening. In Nederland zien wij een ontwikkeling van een re gistratiesysteem ten dienste van de belastingheffing naar een systeem om mede een grondslag voor de ruimtelijke ordening te leveren. Ik dacht dat ook de overgang van de kadastrale dienst van het Ministerie van Financiën in 1973 naar het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening daarvan een dui delijk teken is. Wij noemen ons kadastrale stelsel een onvolledig negatief stelsel. Het komt erop neer dat de bewaarder niet bevoegd is om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de feiten, die in de overgeschreven stuk ken zijn vermeld. En dat overschrijving op zich geen enkel recht schept, zelfs niet ten aanzien van derden, die op de overschrijving zijn afgegaan. De gegroeide ontwikkeling van een fiscaal Kadaster naar een Kadaster zoals wij het op dit ogenblik ken nen, heeft ook gevolgen gehad voor de feiten en om standigheden die worden geadministreerd. Is het voor de grondbelasting van het grootste belang om te weten wie als zakelijk gerechtigde kan worden aan geslagen, de huidige onroerend-goedadministratie stelt andere eisen. Op dit moment heeft het Kadaster in zijn groei naar een hulpmiddel bij de toekomstige ruimtelijke orde ning heel andere feiten en omstandigheden te admi nistreren. De aard, het gebruik en de relatie van het 44 NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 6