Optisch lezen maatschappelijke ontwikkeling, van verordeningen en van wetgeving. Er wordt dus van onder naar boven gewerkt. De bedoeling van de kraakacties is dat het eigen- doms- en beschikkingsrecht van de particulier wordt omgebogen naar een vorm die we maatschappelijk verantwoord vinden. Men is de afgelopen 20 jaar geheel anders gaan denken over het beschikkingsrecht van een woning. De overheid is daar direct bij betrokken en zelfs de functie van overheid als overheid is in het geding. Maar niet de overheid heeft het initiatief: dat ligt merkwaardig genoeg nog steeds bij kleine groepen die van onderaf het rechtsgevoel beïnvloeden. Een geodeet is nauw betrokken bij dergelijke zaken. Bij de toedeling gaat het om het praktische maar ook om het juridische gebeuren. Het proces van geheel andere juridische mogelijkheden is van groot belang. De meeste processen gaan geleidelijk, via acties, overleg, inspraak. De geodeet staat temidden van allerlei soorten krachtenvelden. N.a. v. uw buitengewoon hoogleraarschap: is uw hui dige taak bij de Heidemij. simpelweg een 50% voort zetting van uw vorige taak? Op het ogenblik werk ik als zelfstandig adviseur en daarbij ook als extern adviseur van de Heidemij. Ik kan dus ook anderen adviseren. Ik heb de mogelijkheid om dat te ordenen op een manier zoals dat bij de TH reëel is. Op het gebied van onderzoek wil ik graag vol doende vrijheid hebben om mijn eigen weg uit te zetten. In het proefproject stedelijke herverkaveling in Groningen bijv. werk ik samen met de Heidemij. en ook met het bureau Van Heesewijk uit Vught. Ook in andere projecten adviseer ik de Heidemij., met name op het gebied van stadsvernieuwing, de beheers- problematiek en dergelijke. Wat dat laatste betreft: de Heidemij. heeft indertijd de fundamenten gelegd voor een beheersopleiding (rentmeester); momenteel spe len beheersproblemen minstens even sterk in de stad. B. H. W. van Gelder J. J. Schijf door ing. J. Speksnijder, medewerker bij de afdeling Mutaties van de Dienst van het Kadaster in de provincie Zuid-Holland. Inleiding De ontwikkeling van het optisch lezen werd vooral gestimuleerd door de toenemende behoefte aan infor matie, waardoor het nodig werd dat de registratie en verwerking van gegevens steeds sneller moest plaats vinden. Door de technologische ontwikkeling op het gebied van de micro-elektronika, die vanaf 1960 een jaarlijkse verdubbeling van het aantal componenten op de chip oplevert, kan de verwerking van de gegevens steeds sneller plaatsvinden (zie NGT Geodesia sept. '81). Grote computers bereiken op dit moment snelheden van 25 MIPS (miljoen instructies per seconde), terwijl er onderzoek plaatsvindt om deze snelheid met een factor 100 te vergroten. De in- en uitvoerapparatuur (zie NGT Geodesia okt. '81) heeft deze ontwikkeling echter niet kunnen volgen. Door de lage snelheid waarmee ponskaarten kunnen worden ingelezen, neemt het gebruik ervan af, ze zijn een belemmering in de vooruitgang geworden. An dere informatiedragers dan de ponskaart hebben hun intrede gedaan, zoals magneetbanden, cassettes en floppy disks. Bij het gebruik van deze invoertechnie- ken, of het nu gaat om ponskaarten, magneetbanden, cassettes of floppy disks, moet altijd een extra ar- beidsgang worden ingelast; overname vanaf het ba sisdocument, met behulp van een toetsenbord, naar In het kader van het opleidingsplan „Invoering van geauto matiseerde systemen bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers", is een aantal medewerkers opgeleid tot docent „Basiskennis informatica". Tijdens deze opleiding werd hun opgedragen een spreekbeurt te verzorgen over een onder werp, dat betrekking had op het vakgebied van de toegepaste informatica, waarmee primair een oefening in kennisoverdracht werd beoogd. In deze spreekbeurt vertelt de docent iets over het machinaal lezen van formulieren met ook voor mensen lees baar schrift. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan het optisch lezen, dat de laatste tijd steeds meer wordt toegepast. NGT GEODESIA 82 de speciale informatiedrager. Bij het gebruik van een optische lezer kan het basisdocument tot informatie drager worden gepromoveerd en zorgt de optische lezer ervoor, dat de gegevens vanaf het basisdocu ment direct in de voor de computerverwerking ge schikte code worden omgezet. Alleen al het feit, dat in Duitsland in 1970 ca. 25000 goed betaalde werkkrachten bezig zijn geweest met het vastleggen van gegevens in ongeveer acht miljard ponskaarten (in geld uitgedrukt, ongeveer 25% van de ca. zes miljard DM die daar per jaar in totaal voor elektronische informatieverwerking worden uitgege ven), illustreert welke veranderingen het direct door een machine kunnen lezen van de basisdocumenten tot gevolg kan hebben. Ook de computerfabrikanten werken hard mee aan het verdwijnen van de ponskaart. IBM en Honeywell Bull hebben besloten vanaf 1986 geen ponskaartappa- ratuur meer te leveren. Om deze redenen zal de groot gebruiker van ponskaarten, de Postcheque en Giro dienst van de PTT, binnen vijf jaar omschakelen naar het optisch leesbare „slappe formulier". De snelheid waarmee de thans verkrijgbare lees machines werken, ligt tussen de 75 en 3000 tekens per seconde. De snelste leesmachine ter wereld werd door Control Data Corporation ontwikkeld voor de NASA. Deze machine kan 14000 tekens per seconde lezen. Het lezen van tekens door een machine is ook toepasbaar voor gegevensverwerking op afstand. Sommige van die terminallezers zijn niet groter dan een tafelmodel kopieerapparaat. Leestechnieken Bij het machinaal lezen van documenten onderscheidt men de volgende technieken: Mark Reading, Magne tic Ink Character Reading en Optical Character Re cognition. 89

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 11