agenda stichting NGL publikaties behulp van het bestaande kadastrale kaartmateriaal (van ver schillende kwaliteit en met verschillende schalen). Welke hande lingen moeten hiervoor worden verricht en waarmee dient rekening te worden gehouden? 3. Kaarteer de metingen van de veldwerken Westerhoven A 309 en 310 op het kaartfragment van het bijblad Westerhoven A 1.*) Werk vervolgens deze kaart af als hulpkaart en redresseer waar nodig. Ook de veldwerken dienen te worden afgewerkt. Het laatst gebruikte nummer van de hulpkaart is 295. Niet opgenomen. Metingsstukken: gemeente Macharen. Tijd: 6 uur Gegevens: 2 veldwerken. 1 hulpkaart (kopie van het bijblad in grijs). 15 posten reg. 9. 1 formulier Kad. 75 b. (deze documenten zijn niet opgenomen). Gevraagd: Maak uit deze gegevens de staat Kad. 75 op, met volle dig afgewerkte bijlagen. Grootteberekening en verwijzingsbereke ningen uit te voeren op formulier Kad. 33 en bij de staat Kad. 75 over te leggen. Van het staatje op de hulpkaart behoeft alleen de eerste kolom te worden ingevuld. Het verdient aanbeveling de ge kozen oplossingen te motiveren, bij voorkeur op een afzonderlijk vel papier. 23 maart 1982 De commissie TH-Praktijk van het Landmeetkundig Gezel schap Snellius organiseert een lezing voor studenten en afge studeerde geodeten te houden door ir. A. Scheffer. Onder werp: Geschiedenis van de opleiding en werkzaamheden van de landmeter. Plaats: Planologisch Café, Lange Geer 66, Delft. Aanvang20.00 uur. 6 en 7 april 1982 Planologische discussiedagen 1982. Zie het bericht op p. 424 van het novembernummer 1981 21 april 1982 Rayonbijeenkomst NGL te Goes. Zie hieronder voor het pro gramma. 26 mei 1982 Excursie VVL naar de stormvloedkering in de Oosterschelde. 8 juni 1982 Studiedag NGL. Onderwerp: Van opname tot kaart (tachy- metrie). Zie de aankondiging in het aprilnummer. 23 juni 1982 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Geodesie in het kader van de bijeenkomst van het Permanent Committee van de FIG (Fédération Internationale des Géomètres). Nadere aan kondiging volgt in dit blad. 23 september 1982 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Nadere aankondiging volgt in dit blad. 2, 3, 4 en 9, 10, 11 november 1982 Postacademische cursus ,,Teledetectie (Remote Sensing) in landbouw en natuurbeheer" te Wageningen. Inlichtingen te verkrijgen bij Stichting PAO-LHW (dr. ir. L. J. J. van der Kloes, 08370-84092) of bij de cursusleider (ir. H. J. Buiten, 08370-82901). 24e CONGRES VOOR DE REGIO ZUID-WEST NEDERLAND Op woensdag 21 april 1982 organiseert de rayoncommissie Zeeland het 24e congres van het NGL voor de regio Zuid-West Nederland. Plaats: de Prins van Oranje, Nieuwstraat 20, Goes. Programma 9.15-10.00 Ontvangst meteen kop koffie. 10.00-10.15 Opening door ing. D. v. d. Steenhoven. 10.15 Ir. H. Quee, chef sector geodesie, reprografie en tech nische documentatie van de NV Nederlandse Spoor wegen, verzorgt een lezing over: Organisatie en activiteiten van de Landmeetkundige Dienst van de Nederlandse Spoorwegen". 10.45-11.15 Pauze. 102 11.15-12.15 Voortzetting van de lezing door ir. H. Quee. 12.15-14.15 Lunchpauze. In deze pauze zal een expositie en demonstratie worden verzorgd door de firma's: Ahrin, Geóinstrument, Pol Geotechniek, Deltaphot, de Ko ning BV en Tektronix. 14.15 Lezing over het onderwerp Landmeetkundige activi teiten bij de pijterdam ten behoeve van de stormvloed kering in de Oosterschelde" welke wordt verzorgd door R. R. Boerjan, assistent rayonchef in het rayon Zeeland van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat. 15.45 Sluiting van het congres. Aanmelding tot het bijwonen van dit congres kan geschieden door middel van overschrijving van f5,— op postrekening 669454 t.n.v. ing. L. Heyboer te Middelburg of door aanmelding bij de commissie van voorbereiding. Tevens kan men deelnemen aan de gemeen schappelijke lunch. Kosten: f 12,50 (tegelijkertijd over te maken op voornoemde postrekening). Aanmelding dient i.v.m. de organisatie in principe te geschieden vóór 10 april 1982. Wij verzoeken u tijdig aanwezig te zijn. Parkeerruimte is aanwezig op de nabijgelegen Beestenmarkt of op de Raveleijn de Groene Jager, achter de Prins van Oranje. Leden van de bij het NGL aangesloten verenigingen kunnen f 2,50 i.p.v. f5,— (excl. lunch) overschrijven, met vermelding van de vereniging waarbij zij zijn aangesloten. De rayoncommissie Zeeland: A. C. M. Sonke, vmdr, tel. 1017061 1610 ktr; ing. D. v. d. Steenhoven, vvl, tel. 1011001 13653 hs; ir. N. G. H. Koopman, nvg, tel. 10761222021 ktr; ing. L. Heyboer, vtak, tel. 101180126023 hs. Recentelijk zijn een tweetal publikaties verschenen, die beide van grote betekenis zijn voor iedereen die is geïnteresseerd in de ge schiedenis van de landmeetkunde of de kartografie. Enerzijds heb ben deze publikaties overlappingsgebieden, anderzijds zijn ze totaal verschillend, zowel van opzet als van uitvoering: beide zijn echter het resultaat van langdurig archiefonderzoek. TOPOGRAFISCHE KAARTEN VAN NEDERLAND VÓÓR 1750 Handgetekende en gedrukte kaarten, aanwezig in de Nederlandse rijksarchieven, door dr. Marijke Donkersloot-de Vrij. Uitgegeven door Wolters-Noordhoff BV/Bouma's Boekhuis BV, Groningen 1981. ISBN 90 6243 024 4. Dit boek is in feite een proefschrift, dat het resultaat is van jarenlang researchwerk in de Rijksarchieven naar topografische kaarten van vóór 1750. De grens is bij 1750 gelegd, omdat de periode daarna is behandeld in Koemans Handleiding voor de studie van de topo grafische kaarten van Nederland 1750-1850". Het boek bestaat uit twee delen. Het eerste hoofdstuk van deel bevat de inleiding, waarin mevr. Donkersloot o.m. vermeldt, dat niet alle topografische kaarten van vóór 1750 in de rijksarchieven zijn opgenomen, maar slechts die kaarten, die naar haar oordeel voldoende algemene of belangrijke topografische gegevens bevat ten. Er heeft dus een subjectieve selectie plaatsgevonden. Wat de selectienormen waren, behalve het hierboven genoemde, is niet duidelijk. Hoofdstuk II geeft een beknopte beschrijving van de diverse rijks archieven, nl. van het algemene archief in Den Haag en van de diverse provinciale archieven. Hoofdstuk III is het belangrijkste van deel I, en bestaat zelf weer uit twee delen. Deel A behandelt de kaarten en geeft een indeling in kaarten voor juridische kwesties, algemeen topografische over zichtskaarten, civiele en cultuurtechnische kaarten, pre-kadastrale kaarten en militaire kaarten. Terecht wijst de schrijfster erop, dat bij het bepalen van betrouwbaarheid en nauwkeurigheid de functie van de kaart bepalend is; dit wordt bij onderzoeken naar betrouw baarheid maar al te vaak vergeten Deel B gaat over de kaartmakers en wel voornamelijk over de land meter-kaarttekenaars. Er wordt beknopt aandacht besteed aan de opleiding en de tekenstijl van bepaalde landmeters en in tabel 10 wordt een overzicht gegeven van de belangrijkste landmeter-kaart tekenaars per regio. De term belangrijk" is niet duidelijk; wordt daar alleen het aantal kaarten mee bedoeld? Waarom worden bij Friesland alleen Haackma en Gravius (twee vrij onbekende figuren) genoemd en niet Bernard Schotanus of Johan Sems, om maar een paar bekende namen te noemen. Verder wordt uitgebreid aandacht besteed aan de admissies van landmeters aan de diverse geweste lijke hoven en staten en de registratie van deze geadmitteerde land meters. NGT GEODESIA 82

(NGT) Geodesia | 1982 | | pagina 24